YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kadir Topbaş Kanal A'ya konuk oldu
Kanal A ekranlarına Bedrettin Uğur sunumuyla gelen Siyaset Masası'nın bu haftaki konuğu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'tı.
Kadir Topbaş Kanal A'ya konuk oldu
25 Mart 2014 / 00:30 Güncelleme: 25 Mart 2014 / 11:04

Seçimlere az bir süre kala İstanbul'un geleceğine dair önemli açıklamalarda bulunan ve projelerini anlatan Topbaş, hakkında çıkan milletvekilliği haberlerine de cevap verdi.

İstanbul mitingine kaç kişi katıldı?

Katılamayanları hesaba katmazsak 2 milyonun üzerinde kişi geldi. Bizi beklentimiz konusunda milyon ifadesi kullanıyorduk ama beklentilerimizin üzerine bir katılım oldu. Ne yazık ki oraya kadar zahmet eden herkesi alamadık sığmadı. Kentin ulaşım ağlarının bulunduğu büyük bir alandı. Herkesi alamadık bu bizi üzdü. Oraya kadar gelip içeriye sığmayan o atmosferi yaşayamayan insanlar oldu.

Mitinge katılım için devletin hizmetleri kullanıldı mı?

Böyle bir şey olması mümkün mü? Biz tüm siyasi partilere kiralıyoruz. Kim müracat etse otobüs kiralaması hismetlerinden yararlanabilir. Bütün otobüsler kiralanmış, parası parti tarafından ödenmiştir. Her siyasi parti kullanabilir. Yarın CHP de istese kiralamak koşuluyola kullanabilir.

Tarihe geçen mitingin verdiği mesaj ne?

İşsizlik tek haneli rakamlarda, IMF'ye borç bitti hatta borç veriliyor, hizmet ediliyor. İstanbul'a 70 milyarlık yatırım yapılmış, biz 60 milyarlık yatırım yapmışız. İnsanlar bunu görüyor. Endişe ediyor. İstikrarın bozukllmasından korkuyor ve partili bunun farkında mitingleri dolduruyor.

Vatandaş politize olmamalı

Biz henüz demoktarikleşme sürecimizi tamamlayamadık. Büyük yol katettik. Bunu siyasi istikrara boırçluyuz. Bu konuda halka, oy vereceklere büyük görev düşüyor. Vatandaş politize olmamalı. İrdelemeli, araştırmalı, paramı nasıl harcadı, nasıl borçlandı soracak.

'Kadir Abi' sloganının hikayesi ve Sarıgül'ün sloganı

Parti içerisinde bana ve Bülent Arınç'a abi diye hitap edildiğini biliyorum. Bu sloganı ben bulmadım. Gittiğimiz yerden de aynı tepkileri alıyorduk. Bu slogan burdan doğdu. Benim ilk sloganım Hayatım İstanbul'du. Gerçekten de böyleydiç. Böeyle bir şehirde bu slogan bana yakıştırılıyorsa ne mutlu bana. Ancak Bu bir yandan da büyük bir sorumluluk taşıyor.  Sarıgül'ün "Ötekisi Olmayan İstanbul" sloganı başkalaştılma, ötekileştirme taşıyor.

Sarıgül'ün projeleri ne kadar gerçekçi?

Ben proje adamıyım. Hizmet adamıyım. Sarıgül'ün eline bir çizim vermişler ve bunu metro projesi diye sunuyor. Bir mega kente bu nasıl sunulur. Teknik adam olmayabilirsin ama bir araştır. Havaray imkanlarını araştuırmamız sonucunda bunun imkan vermediğini gördük defalarca yabancı uzmanlarla araştırma yaptık. Hala Havaray'ı insanlara anlatıyorlar. Hikayeden proje olmaz.

Projeler için yeterli kaynak var mı?

İstanbul olarak bizim paramız var. Devletten istediğiimiz 70 kilometrelik bir metro hattıyla 430 kilometrelik bir raylı sistemke ulaşıyoruz. Bizim değnekcilerin elinden kurtararak oluşturduğumuz İspark'tan bile yeterli gelirimiz var.

İstanbul'da su sorunu

Eğer bina tesisatınız sağlıklıysa, depodan geçmiyorsa, çeşme suyundan rahatlıkla içebilirsiniz. Suyumuzla ilgili hiç bir proplem yok. Suyla ilgili çok önemli projler yaptık. Melen'den su getirdik. bunun dışında Bakanlık'la konuştuğumuz su projelerimiz var. İstanbul'da su problemi yaşamayacağız inşallah.

Yarın açıklanacak büyük proje

Projenin içeriğine dair bilgi vermeyeceğim ama İstanbul2un geleceği açısından büyük bir proje olacak. Eğer İstanbul bana son kez şans verirse bunları hayata geçireceğim.

Kadir Topbaş enerjisini neye borçlu?

Öğrencilik yıllarında iki üniversiteyi aynı anda okudum. Formülüm çok çalışmak. İnsanlara hizmet etmek onurlu bir görev. İnsanlara hizmet etmek beni mutlu ediyor. İstanbul'un belediye başkanı olmaktan büyük onur duyuyor ve bunu her yerde dile getiriyorum.

2015 seçimlerinde Milletvekili adayı olacak mı?

Bu nasıl ortaya çıktı bilmiyorum ama böyle bir planım yok. Ben siyaset hayatımı son kez İstanbul Belediye Başkanı olarak bitirmek istiyorum. Onun dışında siyasete dair bir planım yok.

KANALAHABER.COM/burakbiber@kanalahaber.com

22:45
 // şehit yakınları
İbb de çalışan işçi şehit yakını maaşları ne zaman düzelicek...
24 Mart 2014 22:45
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler