YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kadınlardan kılıçdaroğlu'na sert tepki
Kemal Kılıçdaroğlu, kadın milletvekilleri ile bir araya geldiği toplantıda yerel seçimleri değerlendirdi.
Kadınlardan kılıçdaroğlu'na sert tepki
18 Nisan 2014 / 09:26 Güncelleme: 18 Nisan 2014 / 09:33

Vatan'ın haberine göre; CHP Genal Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kadın milletvekilleri ile bir araya geldiği toplantıda yerel seçimleri değerlendirdi.

Kılıçdaroğlu'nun seçim kaybedilen yerlerde başarısızlığı, örgüt ve adaylar arasındaki uyumsuzluklara bağladığı öğrenildi.

Kılıçdaroğlu'nun kadın aday yetersizliğine de vurgu yaptığı ifade edilirken, kadınlardan da sert eleştiriler geldi. 

CHP lideri, önceki akşam kadın milletvekilleri ile yemekte bir araya geldi.

Toplantıya ulusalcı kanatta yer alan milletvekilleri Birgül Ayman Güler, Dilek Akagün Yılmaz ve Nur Serter katılmazken, Gülsün Bilgehan, Aylin Nazlıaka, Emine Ülker Tarhan, Ayşe Nedret Akova, Sena Kaleli, Sabahat Akkiraz, Ayşe Eser Danişoğlu, Melda Onur, Sedef Küçük, Şafak Pavey, Bihlun Tamaylıgil, Binnaz Toprak, Hülya Güven, Güldal Mumcu, Sakine Öz, Candan Yüceer hazır bulundu. 

Vatan'ın edindiği bilgiye göre toplantıda yerel seçim süreci değerlendirildi.

Kılıçdaroğlu'nun kadın milletvekillerinden gelen, "Yeteri kadar kadın aday göstermediniz" eleştirisine hak veren Kılıçdaroğlu'nun, "Kadın aday az oldu. Yeni bir sistem kuruyoruz. Kadınların siyasete daha fazla katılması için ev ev broşür dağıtacağız. Gelip çalışmalarını isteyeceğiz. Bundan sonra daha fazla kadın ve genç aday olacak" dediği öğrenildi.

"İstediğimiz olmadı"

Kılıçdaroğlu'nun yerel seçimlerde beklentilerine ulaşamamalarını, "Adayın doğruluğu / yanlışlığı", "örgütü ile aday arasındaki uyumsuzluk", "örügütün bazı yerlerde yeteri kadar çalışmaması", "gençlerin partiye yönelmemesi" nedenlerine bağladığı öğrenildi.

Kılıçdaroğlu'nun, "İstediğimiz sonucu alamadık. Ortada başarı elbette yok. Gençleri bir türlü kazanamıyoruz. Bunun için çalışma yapacağız. Örgütler ile taban ve aday arasında tam ilişki kurulamadı. Bunu başarmamız gerekiyordu. Ancak örgütlerdeki sıkıntı adaya ve halka yansıdı" değerlendirmesi yaptı.

"Biz neyiz?"

Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan'ın seçimlere ilişkin kapsamlı bir analiz yaptığı, "Merkezde miyiz, solda mıyız, sağa mı açılıyoruz? Neyiz, bilmeliyiz. Kim olduğumuzu anlatabilmeliyiz. Seçimde yenildik, bu kadar hırsızlığa karşın, tüm kesimlerin karşı çıkışına karşın artı üretemedik. AKP seçmeninin yüzde 77'sinin yolsuzluklara inanmadığına yönelik anketler yayınlandı. Sağ böyle düşünüyor ama biz sağa açılmaya çalışıyoruz" dediği öğrenildi. CHP liderinin de "Biz hiç sosyal demokrasiden vazgeçmedik" değerlendirmesi yaptığı belirtildi. 

"Baraj altı kalırız"

Yerel seçimler konuşulurken CHP'nin 300 binlik oy artışını değerlendiren bazı vekillerin, "Güneydoğu'da çalışması gereken milletvekilleri, İzmir'den başka yerde çalışmadı" eleştirisi getirdiği öğrenildi.

Gezi olaylarının "yaşam tarzı endişesinden" çıktığını söyleyen vekillerin, "Türkiye'de yaşam tarzına müdahale eleştirileri düşünüldüğünde, Akdeniz'de tek belediye alamadık, olanları kaybettik. Oylar MHP'ye gitti. Demek ki halk, yaşam tarzını MHP'nin koruyacağını düşünüyor. Tüm seçmen artışı ve sürece karşın 300 bin oy artırdık. Bu böyle giderse iki seçim sonra baraj altı kalınır" dediği öğrenildi.

Bazı vekillerin seçim sonucunu "hezimet" olarak değerlendirdikleri bildirildi. 

"Sert tavır almadınız"

Kadın vekillerden "Gülen Hareketi ile iş birliği" iddialarını da gündeme getirdiği öğrenildi.

Gülen Hareketi ile iş birliği iddialarına karşı çıkan Kılıçdaroğlu'na vekillerin, "Cemaat AKP ile suç ortağı, 12 yıldır müttefik. Ancak siz ve parti yöneticileri, cemaate karşı sert tavır almadığı için bizim üzerimize yapıştı. Çıkıp, cemaate sert eleştiri getirilseydi, böyle olmazdı. Zekeriya Öz'ün neredeyse heykelini dikecektik. Kaç masumun kanına girdiğini hatırlamıyoruz, sahip çıkacağımız başka hukukçu mu yoktu? Öz'ün kız kardeşinin hakkının peşine dahi düşüldü" eleştirisinde bulundukları belirtildi. 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler