YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Kadın kıyafetleri üzerinden siyaset yapılmaz'
'Kadın kıyafetleri üzerinden siyaset yapılmaz'
15 Şubat 2013 12:10
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Londra ziyaretinin ikinci gününde 'Kadın kıyafertleri üzerinden siyaset yapılmasını doğru bulmuyoruz diyerek önemli açıklamalarda bulundu.

Londra ziyaretinin ikinci gününde Kılıçdaroğlu, Avam Kamarası'nın 'Gladstone' isimli komite odasında 100'ü aşkın dinleyiciye hitap ederek soruları cevapladı.

        Bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, "Kadın kıyafeti üzerinden siyaset yapılmasını doğru bulmuyoruz. Hele hele erkeklerin kadınların etek boyuna, giyeceklerine karışmasını hiç doğru bulmuyoruz. Bütün dünya ülkelerinde kamu görevlilerinin nasıl giyineceği bellidir. Devlet; etnik kimlik, inanç konusunda kör olmak zorundadır. Devlet bunu politik olarak kaşıyamaz." dedi.

        Başkan bir soru üzerine de Kılıçdaroğlu, Türkiye'de her yurttaşın inanç açısından özgür olması gerektiğini vurgulayan CHP lideri, "İnançlara saygı duymamız gerekiyor. İnançların siyaset konusu olmaması gerekiyor. Bizim inancımızda kimin tanrıya yakın olup olmadığını bizim belirleme şansımız yok." diye konuştu. "İnsan ibadetini nerede yapmak isterse orada yapmalı. Devlet ibadete müdahalesi doğru değildir. Önceden de doğru değildi, şimdi de değil." diye konuşan Kılıçdaroğlu, Osmanlı döneminde kurulan tesislerde cami, kilise ve havranın yan yana bulunduğunu ve dileyen kişinin istediği yerde ibadetini özgürce yapabildiğini hatırlattı.


        Kılıçdaroğlu, "Artık Türkiye'nin demokratikleşmeye, birbirini sevmeye, kucaklaşmaya ihtiyacı var. İnsanlar birbirini ötekileştirmeden insan olarak birbirini kucaklamalı. Türkiye'nin ayrışmaya değil, barışa ihtiyacı var." şeklinde konuştu.

        Kılıçdaroğlu, Avam Kamarası'nda İşçi Partisi'nin ilk Asyalı milletvekili, aynı zamanda partinin 'Etnik azınlıklar görev gurubu başkanı' olan Keith Vaz'ın yönetimindeki panelde gündeme ilişkin soruları cevapladı. Konuşmasından önce eski Dışişleri Bakanı Jack Straw ve Avam Kamarası sözcüsü John Bercow ile görüşen Kılıçdaroğlu'nun panelinde milletvekili Eric Joyce, Barones Meral Ece-Hüssein, Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz, CHP Genel Başkan Yardımcıları Faruk Loğoğlu, Şafak Pavey, Sezgin Tanrıkulu da bulundu.

 

CHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler