YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kaç ülkeyi kadınlar yönetiyor?
Kaç ülkeyi kadınlar yönetiyor?
24 Ocak 2015 19:20
20. yüzyılın ortalarından itibaren siyaset arenasında görmeye başladığımız kadın liderler, erkek mevkidaşlarını aratmıyor...

Dünya nüfusunun yaklaşık yarısını kadınlar oluşturuyor. Ancak siyasi arenada çok fazla söz sahibi değiller. 20. yüzyılın ortalarından itibaren siyaset yapmaya başlayan Demir Leydiler, günümüzde birçok ülkedeki erkek mevkidaşlarını aratmıyor. Almanya'da Angela Merkel, Arjantin'de Cristina Kirchner, Brezilya'da Rousseff öne çıkan isimler olurken, Litvanya'da Dalia Grybauskaite, Bangladeş'te Şeyh Hasina Vecid, Liberya'da Ellen Johnson, Norveç'te Erna Solberg... Hepsinin iktidara yürürken filmlere konu olabilecek birer hayat hikâyesi var. 

Karşınızda Dorothea!

Doğu Almanya kökenli, papaz kızı Şansölye dünyaya şekil veren liderlerin başında geliyor... Fizik doktorası da bulunan Merkel, üç dönemdir Almanya'yı yönetiyor. Güçlü karakteri ve asla taviz vermeyen siyaset tarzı ile Alman halkının gözünde alternatifi yok. İngilizlerin efsane kadın başbakanı Margareth Thatcher'ın “Demir Leydi” lakabını da artık o taşıyor.

Milyonlar 'Angela'yı biliyor ancak ikinci ismi Dorothea pek tanınmıyor! ABD'nin Almanya'yı dinlediği ortaya çıkınca küplere binmiş ve Obama'ya rest çekmişti. Ancak çok kısa süre sonra da kendisinin Türkiye'yi dinlettiği ortaya çıkınca “Bunlar olağan şeyler” yorumunu yapmıştı. 

Adım adım zirveye

Litvanya'nın ilk kadın Devlet Başkanı... Siyasette merdivenleri adım adım çıktı. Ekonomi ve para konusunda tam anlamıyla bir deha... Daha önce Dışişleri Bakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığını üstlendi. Başarılarıyla dikkat çekti. Avrupa Komisyonu'nda da icraatlarıyla göz doldurdu hatta “Yılın komiseri” bile seçildi. Bu başarılar ona ülkesinde liderliği getirdi. 2009'da, yüzde 68'ten fazla oy aldı, rakipleri yanına dahi yaklaşamadı... Litvanya o gün bu gün Grybauskaite'ye emanet... 

Gerillaydı, şimdi Cumhurbaşkanı

Brezilya'nın Bulgar asıllı ekonomist, siyasetçi ve ilk kadın Cumhurbaşkanı... Rousseff'in hayatı filmlere konu olabilecek cinsten. 1964'ten sonra solcu gerillalara katılan Rousseff, askeri yönetime karşı savaştı. Daha sonra gerilla liderliğine yükselen Rousseff, cunta döneminde 1970 - 1972 arasında hapis yattı, işkence gördü. Bir önceki Cumhurbaşkanı Lula da Silva tarafından aday gösterildi ve 2011 yılında seçildi. Silva, ona “halkın annesi” diyor. Rousseff, 26 Ekim 2014'te cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda oyların yaklaşık %52'sini alarak ikinci defa seçildi. 

Arjantin'in dertli kraliçesi

Arjantin'in başı dertten kurtulmayan “Kraliçe Cristina”sı... 2007 yılında görevi kocasından devraldı... 4 yıl sonra, rekor oyla ikinci defa seçildi; kısa süre sonra da kansere yakalandı.. Uzun süre tedavi gördü, ortadan kayboldu ancak hayata tutunmaktan vazgeçmedi. Azmetti ve hastalığı yendi. Tatilde düşüp ayak bileğini kırdı. Ancak bu bir sonraki sıkıntının yanında hiçbir şeydi... Çünkü, “1994'te 85 kişinin öldüğü saldırıyla ilgili soruşturmayı karartmakla” suçlanmıştı. Bu suçlamayı yapan savcı evinde kafasından vurulmuş olarak bulundu. Şüphe okları Christina'yı işaret ediyor. Bakalım Kirchner, bu problemin de üstesinden gelebilecek mi?

Kara kıtanın süper babaannesi

O, sadece ülkesi Liberya'nın değil 'Kara Kıta' Afrika'nın halk oyuyla seçilmiş ilk kadın cumhurbaşkanı... 35 yıl Dünya Bankası, HSBC, Citibank ve BM Kalkınma Ajansında çalıştı. 4 oğlu, 6 torunu olan 77 yaşındaki Johnson 2005'te koltuğa oturdu.

Cumhurbaşkanının başbakan kızı

Bangladeş'in kurucusu Cumhurbaşkanı Mucibur Rahman'ın kızı olan Şeyh Hasina Vecid, 1996'da başbakan seçildi. 2008 yılında tekrar daha güçlü bir şekilde gelen Şeyh Hasina, 6 Ocak 2009'dan bu yana başbakan.

Annesini suikastte kaybetti

Halen Güney Kore'nin Devlet Başkanı olan Park Geun-hye, 1974'te Fransa'daki Grenoble Üniversitesi'nde okurken, Kuzey Koreli bir suikastçı tarafından annesi öldürüldü. Bu acı olay üzerine Fransa'dan dönen Park, eğitimini Tayvan'da sürdürdü.

Norveç'in hasta demir Erna'sı

Erna Solberg, Norveç'in ikinci kadın başbakanı. 16 yaşında disleksi teşhisi konulmasına rağmen eğitimini tamamlayan Solberg, 2013'te başbakan seçildi. İltica politikasında sert politikaları savunması sebebiyle medya “Demir Erna” adını taktı.

Kamla Persad-Bissessar

1952 doğumlu olan Bissessar, 26 Mayıs 2010 tarihinde yemin ederek Trinidad ve Tobago'nın ilk kadın Başbakanı oldu.

 

TÜRKİYE GAZETESİ

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler