YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kabinedeki görev dağılımına ilişkin ilk ayrıntılar
Görev dağılımının yapılacağı Bakanlar Kurulu’nda üç koordinatör görev yapacak
Kabinedeki görev dağılımına ilişkin ilk ayrıntılar
04 Mayıs 2009 / 09:28 Güncelleme: 04 Mayıs 2009 / 00:00

Revizyonun ardından kabineye yeni giren bakanlar ilk kez bugün bir araya gelecek. Görev dağılımının yapılacağı Bakanlar Kurulu’nda üç koordinatör görev yapacak.


YENİLENEN Bakanlar Kurulu, ilk toplantısını bugün yapacak. Toplantının tek gündem maddesi, ‘görev dağılımı’ olacak. 9 bakanın ilk kez katılması, 6 bakanın da yer değiştirmesiyle birlikte yeni kabinede görev dağılımı, Bakanlar Kurulu toplantısında netleşecek. Başbakan Yardımcıları başta olmak üzere Devlet Bakanlıklarının görev ve sorumluluk alanları, toplantının ardından Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek tarafından açıklanacak. Yeni Kabine’ye giren 9 isim de ilk kez Bakanlar Kurulu toplantısına katılma heyecanı yaşayacak. AK Parti kulislerine yansıyan bilgilere göre görev dağılımının şu şekilde olması bekleniyor:


KABİNENİN ÜÇ KOORDİNATÖRÜ


BAŞBAKAN Yardımcısı Cemil Çiçek’in, 60. Hükümetin kuruluşundaki görev ve sorumluluklarının aynen devam etmesi bekleniyor. Hükümet sözcülüğü yine Çiçek’te olacak. Çiçek, KKTC ile ilişkiler ve bakanlıklar arası koordinasyonu sağlıyor.


Başbakan Yardımcısı Arınç’ın Hükümet ile Parlamento arasındaki koordinasyondan sorumlu olması bekleniyor. 5 yıllık TBMM Başkanlığı tecrübesi bulunan Arınç’a ayrıca, TRT, RTÜK, BYEGM, AA’nın da bağlanabileceği ifade ediliyor. Kulislerdeki bir başka senaryoya göre, Arınç’ın Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden sorumlu olabileceği; basın-yayınla ilgili kuruluşların ise Faruk Çelik’in Devlet Bakanlığı’na verilebileceği de konuşuluyor. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da ‘ekonominin koordinasyonu’ndan sorumlu olacak.


VİZYON PROJELER YILMAZ’A EMANET


BAŞBAKAN Erdoğan’ın, DPT’den sorumlu Devlet Bakanlığı’na atadığı Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, 2007’ye kadar Devlet Planlama Teşkilatı’nda çalıştı. Erdoğan Yılmaz’a DPT’nin yanı sıra milyar dolarlarca bütçeli Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), Doğu Anadolu Projesi (DAP) ve Konya Ovası Sulama Projesi’ni (KOP) emanet edecek.


EFSANE FUTBOLCU ÖZAK SPORA


BAYINDIRLIK Bakanlığı görevinden Devlet Bakanlığı’na geçiş yapan Faruk Özak, Trabzonspor’un efsane futbolcuları arasında yer alıyor. Trabzonspor Kulübü Başkanlığı da yapan Özak’ın, spordan sorumlu Devlet Bakanı olması bekleniyor. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Özak’a bağlanacak. Milletvekili seçilene kadar AK Parti’nin Kadın Kolları Başkanlığı görevini yürüten Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf’ın kadın ve aileden sorumlu bakan olmasına kesin gözüyle bakılıyor.


42’lik bakanlar 4’ledi


REVİZYONLA Bakanlar Kurulu’nun yaş ortalaması 53.7 oldu. 22 Temmuz seçimlerinin ardından kurulan 60. Hükümet’in yaş ortalaması 54 iken önceki gün yapılan revizyonla kabinedeki genç bakanların sayısı arttı. Kabinenin en genç isimleri ise şöyle: Ali Babacan (42), Cevdet Yılmaz (42), Egemen Bağış (42), Nimet Çubukçu (44) ve Sadullah Ergin (45). Kabine’ye yeni giren 9 bakanın yaş ortalaması ise 49.1 oldu. Revizyondaki isimlerin en yaşlısı Bülent Arınç (61) olurken, Arınç’ın yanı sıra kabinenin en yaşlı isimleri sırasıyla Vecdi Gönül (70), Mehmet Aydın (66), Faruk Özak (63), Cemil Çiçek (63), Beşir Atalay (62), Ertuğrul Günay (62).


RECEP TAYYİP ERDOĞAN: BAŞBAKAN


CEMİL ÇİÇEK: DEVLET BAKANI ve BAŞBAKAN YARDIMCISI


BÜLENT ARINÇ: DEVLET BAKANI ve BAŞBAKAN YARDIMCISI


ALİ BABACAN: DEVLET BAKANI ve BAŞBAKAN YARDIMCISI


EGEMEN BAĞIŞ: DEVLET BAKANI


HAYATİ YAZICI: DEVLET BAKANI


MEHMET AYDIN: DEVLET BAKANI


FARUK NAFİZ ÖZAK: DEVLET BAKANI


ZAFER ÇAĞLAYAN: DEVLET BAKANI


FARUK ÇELİK: DEVLET BAKANI


CEVDET YILMAZ: DEVLET BAKANI


SELMA ALİYE KAVAF: DEVLET BAKANI


SADULLAH ERGİN: ADALET BAKANI


VECDİ GÖNÜL: MİLLİ SAVUNMA BAKANI


BEŞİR ATALAY: İÇİŞLERİ BAKANI


AHMET DAVUTOĞLU: DIŞİŞLERİ BAKANI


MEHMET ŞİMŞEK: MALİYE BAKANI


NİMET ÇUBUKÇU MİLLİ EĞİTİM BAKANI


MUSTAFA DEMİR: BAYINDIRLIK ve İSKAN BAKANI


RECEP AKDAĞ: SAĞLIK BAKANI


BİNALİ YILDIRIM: ULAŞTIRMA BAKANI


MEHMET MEHDİ EKER: TARIM ve KÖYİŞLERİ BAKANI


ÖMER DİNÇER: ÇALIŞMA ve SOSYAL GÜVENLİK BAKANI


NİHAT ERGÜN: SANAYİ ve TİCARET BAKANI


TANER YILDIZ: ENERJİ ve TABİİ KAYNAKLAR BAKANI


ERTUĞRUL GÜNAY: KÜLTÜR ve TURİZMİ BAKANI


VEYSEL EROĞLU: ÇEVRE ve ORMAN BAKANI


 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler