YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
John Bass: Türkiye'yi takdir ediyoruz
John Bass: Türkiye'yi takdir ediyoruz
25 Haziran 2015 13:44
ABD'nin Ankara Büyükelçisi John R. Bass, Türkiye'nin mültecilere gösterdiği cömertliği derinden taktir ettiklerini söyledi.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi John R. Bass, Türkiye'nin Suriyeli, Iraklı ve Afganistanlı yaklaşık 2 milyon mülteciye ev sahipliği yaptığını ve bu konuda gösterdiği cömertliği derinden taktir ettiklerini söyledi.

Büyükelçisi John R. Bass eşi Holly Holzer Bass ile birlikte Adana Vali Mustafa Büyük'ü ziyaret etti. Ziyaretçi defterini imzalayan Bass, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bass, Türk halkının mülteciler konusunda gösterdikleri cömertliğinin, ABD'nin yaklaşık 4 milyar doları bulan yardımlarının Suriye içerisindeki ihtiyaç sahibi insanlara yönelmesine olanak sağladığını anlattı. Bass, "Biz Türk hükümetinin ve halkının özellikle 2 milyona yakın olan Iraklı, Suriyeli ve Afganistanlı mültecilere ev sahipliği yapması ve bu konuda göstermiş oldukları cömertliği derinden taktir ediyoruz. Aynı zamanda Türkiye'nin kapasitesine sahip olmayan diğer ülkelerde bulunan Suriyeli mültecilere de yardım etmeyi sağlamıştır. Ve şartlar elverdiğinde mültecilerin kendilerini güvenli hissettiği anda ülkelerine dönmelerini destekliyoruz. Bu aynı zamanda Tel Abyad bölgesinden ve başka bölgelerden son zamanlarda gelmiş olan mültecilerin durumuyla da ilgilidir. Ve yine siyasi bir çözüm yoluyla hem Türk hükümeti hem de diğer hükümetlerle çok yakın bir işbirliği halinde bu konu üzerinde çalışmalarımızı yürütüyoruz" dedi.

DİNLEME İDDİALARINI CEVAPSIZ BIRAKTI

Bass, Wikileaks internet sitesinde açıklanan belgelerde, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından Fransa'nın son üç Cumhurbaşkanının dinlendiği iddialarıyla ilgili bir soruya ise, "Konuyla ilgili ABD'nin yorumları hakkında Washington'daki arkadaşlarımın söylediklerini dinlemenizi isterim" diye konuştu.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler