YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İzmir'de sandıkların yüzde 100'ü açıldı
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, İzmir 2. bölgeden milletvekili aday adayı olarak katıldığı ön seçimde, birinci sırada yer aldı.
İzmir'de sandıkların yüzde 100'ü açıldı
29 Mart 2015 / 21:50 Güncelleme: 30 Mart 2015 / 02:28

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir 2. bölgeden milletvekili aday adayı olarak katıldığı ön seçimde birinci sırada yer aldı. Kılıçdaroğlu, bu sonuçla seçime, 1, 3 ve 5. sıra adaylıklarının genel merkez kontenjanı olarak ayrıldığı İzmir 2. bölgeden partisinin 2. sıra adayı olarak katılmaya hak kazandı. 

CHP'nin 7 Haziran'daki TBMM 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'nde adaylarını belirlemek üzere İstanbul, Ankara ve İzmir'in de arasında bulunduğu 41 ildeki 45 seçim çevresinde hakim denetiminde gerçekleştirdiği ön seçim tamamlandı. 

 CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, ön seçime, 81 aday adayının yarıştığı İzmir 2. bölgeden, 57. sıradan katıldı. CHP üyesi 66 bin 599 kişiden 35 bin 237'sinin oy kullandığı İzmir 2. bölgede, katılım oranı yüzde 52,9 olarak gerçekleşti. Bu seçim çevresinde geçerli sayılan 33 bin 590 oydan 29 bin 871'ini alan Kılıçdaroğlu, seçim çevresinde en fazla oy verilen alan isim oldu. 

Kılıçdaroğlu seçimlere ikinci sıra adayı olarak katılacak

TBMM'ye 13 milletvekili gönderen İzmir 2. bölgede, CHP Merkez Yürütme Kurulunun aldığı kararla ilk sıranın genel merkez tarafından atanacak kadın adaya, 3 ve 5. sıraların da yine genel merkez atamasına ayrılması nedeniyle Kılıçdaroğlu, seçimde, partisinin İzmir 2. bölge ikinci sıra adayı olarak yer alacak. 

Kılıçdaroğlu dışında ön seçim sonucunda aldıkları oy sıralamasına göre belirlenen diğer 9 aday ise Mustafa Ali Balbay, Atila Sertel, Kamil Okyay Sındır, Ali Engin, Hüseyin Sezer, Ülkümen Rodoplu, Ali Kemal Elitaş, Taha Okan, Nurgül Uçar Üktuğ oldu.

İzmir 1. bölgede en çok oyu Musa Çam aldı

TBMM'ye gidecek 26 İzmir milletvekilinden 13'ünün belirleneceği İzmir 1. bölgede, 74 kişi milletvekili seçiminde CHP adayı olabilmek için yarıştı. 

Mevcut milletvekilleri Musa Çam ve Hülya Güven'in de aday adayı olarak yer aldığı birinci bölgede, 62 bin 557 CHP üyesinden 30 bin 519'u oy kullandı. Seçime katılım oranı, yüzde 48,8 olarak gerçekleşti. 

Birinci bölgede, geçerli sayılan 29 bin 9 oydan 16 bin 841'ini alan Musa Çam, ilk sırada yer buldu. 

CHP listesinden milletvekili adayı olmaya hak kazanan diğer adaylar ise aldıkları oy sıralamasına göre, Tacettin Bayır, Ali Yiğit, Murat Bakan, Muhsin Kurt, Ali Hıdır Uludağ, Ednan Arslan, Sabri Ergül, Sevda Erdan Kılıç ve Turgay Bozoğlu oldu.

Listede yer alamadılar

İzmir'deki iki seçim bölgesinden ön seçime katılan TBMM 24. dönem CHP İzmir Milletvekilleri, Hülya Güven ve Mustafa Moroğlu listede yer bulamadı. 

Ön seçime 1. bölgeden katılan CHP İzmir Milletvekili Hülya Güven 3 bin 787 oyla 21. sırada yer aldı. 2. bölgeden ön seçime katılan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu, 3 bin 967 oyla 20. sırada kaldı. 

Bu arada, TBMM 24. dönem CHP İzmir milletvekillerinden Erdal Aksünger, Mehmet Ali Susam, Aytun Çıray, Rahmi Aşkın Türeli ve Şükran Güldal Mumcu partilerine İzmir seçim çevreleri için Rıza Mahmut Türmen ise seçim çevresi belirtmeksizin "kontenjan" aday adayı olarak başvuruda bulunmuş, Alaattin Yüksel ve Oğuz Oyan ise adaylık başvurusunda bulunmamıştı.  

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler