YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İyi işleyen demokrasi hiçbir bölgenin tekelinde değil
İyi işleyen demokrasi hiçbir bölgenin tekelinde değil
17 Temmuz 2013 13:54
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, batılı ülkelerin Mısır'daki olayları darbe olarak nitelendirmemesini eleştirerek, "İyi işleyen bir demokrasi hiçbir bölgenin tekelinde diye düşünülmemeli" dedi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneğinin (MÜSİAD) ATO Congresium'daki iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, MÜSİAD'ın, kurulduğu günden bu yana düzenlediği toplantılar ve hazırladığı raporların yanında toplumun çeşitli kesimleri ile kurduğu temaslarla önemli hizmetleri bulunan bir kuruluş olduğunu söyledi.

"İyi işleyen demokrasi hiçbir bölgenin tekelinde değil"

Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da tarihi bir dönüşüm süreci yaşandığını dile getiren Babacan, kısa vadede zorlukları olan bu sürecin, orta ve uzun vadede demokrasi, hukukun üstünlüğü gibi kazanımları olacağını söyledi.

Tunus'ta başlayan bu süreçte pekçok batı ülkesinin kendisi için benimsediği pekçok kriteri süreci yaşayan ülkeler söz konusu olduğunda gözardı ettiğine dikkati çeken Babacan, "İyi işleyen bir demokrasi hiçbir bölgenin tekelinde diye düşünülmemeli. Eğer demokrasiden toplum olarak herkes istifade ediyorsa, kalkınmış bir ekonomi, iyi bir hukuk sistemi için demokrasi önemli bir mekanizmaysa batının bunu sadece kendisi için değil, dünyanın her yerinde savunuyor olması lazım" ifadesini kullandı.

Mısır'da son dönemde yaşanan gelişmelerin akıllara durgunluk verici boyutlarda olduğunu belirten Babacan, batılı pekçok ülkenin darbeyi destekleyici yönde açıklamalar yapmasını, olayı darbe olarak nitelendirmemesini "Avrupa'nın siciline işleyecek büyük bir ayıp" olarak değerlendirdi.

Seçimle iş başına gelen hükümeti ancak halkın kendi oyuyla görevden alabileceğini vurgulayan Babacan, bunun haricindeki her türlü adımın darbe olduğunu söyledi.

"Piyasamızda yaşananlar tüm dünyada da yaşanıyor"

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke'nin 22 Mayıs'taki açıklamalarının ardından gelişen piyasalarda yaşananları da değerlendiren Babacan, açıklamaların ardından krizin yeni bir safhaya girdiğini dile getirdi.

Açıklamaların Türkiye'ye etkilerinin Gezi Parkı olayları ile takvim olarak örtüştüğünü anımsatan Babacan, "Aynı tarihlerde dünyadaki pekçok ülke piyasasında dalgalanmalar vardı. Son 1,5 aydır piyasalarımızda yaşadığımız dünyada pekçok ülkede yaşanan hadiselerdir" dedi.

Böyle bir dönemin geleceğini mayıs ayının başında söylediklerini anlatan Babacan, piyasalardaki hareketli dönemin bir süre daha devam edebileceğini belirtti. Bütün dünyada yeni bir denge arayışının olduğuna işaret eden Babacan, bu arayışın bir süre daha süreceğini söyledi.

Türkiye'nin temelleri sağlam bir ülke olduğunu kaydeden Babacan, 10 yıldır izledikleri para politikaları, mali disiplin ve gerçekleştirdikleri yapısal reformlarla ekonominin temelini sağlamlaştırdıklarını dile getirdi.

Dışarıdan gelebilecek dalgalanmalara karşı her türlü tedbirin alındığına dikkati çeken Babacan, "Piyasa göstergeleri açısından yeni bir denge arayışı vardır ama bu olanların ülkemiz ekonomisi üzerinde kalıcı bir etkisi olmayacaktır" diye konuştu.

İftar yemeğine, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Bekir Bozdağ ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. Başbakan Yardımcıları ile bakanlara günün anısına porselen vazo hediye edildi. İftar yemeğinin sponsorları da kendilerine verilen hediyeleri bakanların ellerinden aldı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler