YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsveç Başbakanı üzgün
İsveç Başbakanı Erdoğan'ı arayarak üzüntülerini bildirdi ve kararı hükümet olarak kesinlikle paylaşmadıklarının ifade etti.
İsveç Başbakanı üzgün
13 Mart 2010 / 22:18 Güncelleme: 13 Mart 2010 / 23:49

İsveç Başbakanı Fredrick Reinfeldt, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı arayarak, İsveç Parlamentosunda alınan son kararla ilgili üzüntülerini bildirdi.

Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, İsveç Başbakanı Fredrick Reinfeldt, bu akşam saat 18.30'da Başbakan Erdoğan'ı telefonla aradı, İsveç Parlamentosunda alınan son kararla ilgili üzüntülerini bildirdi.

Hükümet olarak kesinlikle paylaşmadıkları bu kararın, hiçbir yaptırım gücü olmayan, tümüyle iç politika hesaplarından kaynaklanan bir girişim olduğunu belirten Reinfeldt, ''Ancak İsveç-Türkiye ilişkilerini olumsuz yönde etkilemesine kesinlikle izin vermeyeceklerini, İsveç'in bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da başta AB üyelik süreci olmak üzere, Türkiye'yi her alanda desteklemeye devam edeceğini; bir oy farkla alınan bu mesnetsiz kararın bugüne kadar mükemmel seyreden ikili ilişkilerimize gölge düşürmemesi için gerekenleri yapmaya hükümet olarak hazır olduklarını'' ifade etti.

Başbakan Erdoğan da parlamentoların tarihi yeniden kurgulayamayacağına işaret ederek, ''Türkiye'nin arşivlerini açarak, başta tarihçiler olmak üzere bütün bilim adamlarının ve araştırmacıların hizmetine sunduğunu, cehalet ve önyargıdan beslenen bu tür politik girişimlerin hem tarihi ve bilimsel araştırmalara, hem de Türkiye'nin bölge barışı adına sürdürdüğü iyi niyetli ve çok yönlü çabalara sekte vuracağını, İsveç parlamentosunun bir oy farkla da olsa böyle bir kararı alabilmiş olmasından duyulan hayal kırıklığını'' kuvvetle vurguladı.

Başbakan Erdoğan, İsveç hükümetinin kesinlikle katılmadığı bu kararı telafi edici adımlar atmasını beklediğini dile getirdi.

İSVEÇ DIŞİŞLERİ BAKANI

İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, İsveç Parlamentosunda Ermeni tasarısının kabul edilmesinden üzüntü duyduğunu söyledi.

Gayrıresmi dışişleri bakanları toplantısı için Finlandiya'da bulunan Bildt, gazetecilere yaptığı açıklamada, bunun Türk-Ermeni uzlaşmasını etkilemesinden endişe ettiğini söyledi.

Tarihin siyasileştirilmesinin faydalı bir amaca hizmet etmeyeceğini belirten Bildt, "Bu gibi kararlar gerilimi azaltmaya değil artırmaya yarar" dedi.

AA


 

adamı öldür sonra önleyemedim...
 // ibrahim çelikoğlu
AB ikili oynuyor.Durust değildi,gene değil.Ayıp bilmiyor,utanmıyor,
ben namuslu,sen namussuz bile diyebiliyor."Anama küfür eden
benim dinimden olsaydı bari"dedikleri gibi.Gidiyor saldırgan Ermeni'leri soykırıma uğrattın diyebiliyor.Sonrada pardon......
15 Mart 2010 19:33
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler