YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstifa edene de tazminat geliyor!
İstifa edene de tazminat geliyor!
25 Aralık 2014 12:00
Kıdem tazminatı konusunda akıllarınızda soru işaretleri kalmasın. İşçiler, sadece işten çıkartılınca değil, bazı durumlarda istifa halinde de kıdem tazminatı hakkı kazanıyor. İşte bu konudaki sorularınızın cevapları...

İşten kendi isteğiyle ayrılan işçi kıdem tazminatı alabilir mi? Kural olarak işten kendi isteğiyle (istifa) ayrılan işçi, kıdem tazminatı alamaz. Ancak; iş sözleşmesinin askerlik görevi, emeklilik hakkının elde edilmesi, sağlık problemlerinin işin yapılmasına sürekli bir biçimde engel oluşturduğunun belgelenmesi, işverenin iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırı davranışlarda bulunması nedenleri ile işçi tarafından feshi halinde (istifa), çalışma süresinin en az 1 yıl olması koşulu ile kıdem tazminatı hakkı vardır.

Evlilik nedeni ile işten ayrılan kadının kıdem tazminatı alabilmesi için gereken şartlar nelerdir? Kadın işçilerin evlilik nedeni ile işten ayrılması durumunda, çalışma süresinin gerektirdiği kıdem tazminatı ödenir. Bu haktan yararlanılabilmesi için; iş sözleşmesinin evlilik tarihinden itibaren 1 yıl içinde yazılı olarak feshi, evliliği gösteren belgenin işverene sunulması, feshin gerekçesinin evlilik olduğunun açıkça belirtilmesi gerekir.

Çalışan vefat ederse, kıdem tazminatını eşi talep edebilir mi? Çalışan vefat ettiği takdirde çalışana ait kıdem tazminatı tutarını eşi talep edebilir. Çünkü 1475 sayılı İş Kanunu'nun 14'üncü maddesi işçinin ölümü sebebiyle iş sözleşmesinin sona ermesi halinde kıdem tazminatının ödeneceğini belirtmektedir.

İşçi işyerinde çalışırken, işyerinden kaynaklanan bir hastalığa tutulursa, kıdem tazminatı alabilir mi? İş sözleşmesinin konusu olan işin yapılması işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli olursa işçi iş akdini haklı nedenle feshederek kıdem tazminatına hak kazanabilir.

Maluliyet hakkı

Malulen emekli olarak işten ayrılan işçi kıdem tazminatına hak kazanır mı? Malulen emekli olarak işten ayrılan işçi kıdem tazminatına hak kazanır. Çünkü, 1475 sayılı İş Kanunu'nun 14'ncü maddesi uyarınca malullük aylığı almak amacıyla işten ayrılmak, kıdem tazminatına hak kazanılan hallerdendir.

15 yıl formülü nedir?

İşyerinden 15 yıl ve 3600 gün formülüyle ayrılarak tazminat almak mümkün. Burada ilk şart, sigorta başlangıcının 9 Eylül 1999'dan önce olması. Sigorta süresi 15 yıla, primler de 3.600'e tamamlanmışsa ve işyerinde de en az 1 yılı doldurmuşsanız, işyerinden ayrılarak tazminatınızı alabilirsiniz. Bunun için Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan şartları tamamladığınıza dair yazı alın. Dilekçe ile işverene başvurun. Böylece kıdem tazminatı alarak işten ayrılabilirsiniz. İşyeriniz bunu ödemez ise önce ALO 170'e bildirin. Sonra da iş mahkemesinde dava açın.

 

TAKVİM

13:11
 // 1
Arti bunlari biliyoruz zaten ama.uygulamada yapptirim cok.gecikiyor......
25 Aralık 2014 13:11
13:08
 // 1
Arkadas saolun hemen haber hazirlamissinizda bunlar ucu acik seyler mahkemeler nerden baksan 2 sene kadar suruyor isveren istedigi gibi oynuyor isciyle bemim fabrikamda 5 6 kisi dedigin kanunlar ve seyler yuzunden cikti tazminati odenmiyor mahkemeye basvuruldu ki ne zaman cevap gelecek.daha once baska yerden 2 sene once ayrilan kisinim bile mahkemesi suruyor bu isveren icin bi sorun deil geliri ona gore ve isci icin mahkeme suresi maliyeti ve zaman acisindan caydirici oluyor bilmem anlatabiluyommu.arti istifa edene tazminat geliyo diye baslik atmissiniz ben somut bisi goremedim hep geliyo zaten.kim bilir ne kelime oyunlariyla cikacak o kanun...
25 Aralık 2014 13:08
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler