YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Twitter şampiyonu olan lider
Cudi Kaan Okmeydan, Türkiye’deki siyasi partilerin sosyal medya kullanımını inceledi, ortaya çarpıcı sonuçlar çıktı.
İşte Twitter şampiyonu olan lider
14 Ağustos 2013 / 10:53 Güncelleme: 14 Ağustos 2013 / 12:18

Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Araştırma Görevlisi Cudi Kaan Okmeydan, Türkiye’deki siyasi partilerin sosyal medya kullanımını inceledi, ortaya çarpıcı sonuçlar çıktı.

Avrupa ve ABD’nin aksine, Türkiye’deki siyasi partilerin sosyal medya platformlarında yeteri kadar varlık gösteremedikleri tespit edildi.

Araştırmada MHP’nin ancak 2011 genel seçimlerinin ardından resmi sosyal medya hesabı açtığı; meclis dışında kalan Saadet Partisi’nin sosyal medya platformunda en çok hesaba sahip parti olduğu belirlendi.

Yaşar Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Araştırma Görevlisi Cudi Kaan Okmeydan’ın yüksek lisans tezi olarak gerçekleştirdiği araştırmasında dünyada sosyal medya platformlarına en fazla ilgi gösteren ve sadece Facebook’da 30 milyondan fazla üye ile Avrupa’da birinci sırada yer alan Türkiye’de siyasi partilerin sosyal medya platformlarına ilgisiz kaldığı ortaya çıktı.

Devletten seçim yardımı almayan partilerin TBMM’de yer alan partilere göre sosyal medya platformlarını daha çok kullandıklarını belirten Okmeydan, dünyadan örnekler verdi. Okmeydan, geçen genel seçim dönemi ile seçim dışı dönemi kapsayan bir araştırma gerçekleştirdiğini belirterek şunları söyledi:

"Dünyadan örneklere baktığımızda, 2008 yılında ABD Başkanı Barack Obama’nın 16 farklı sosyal medya platformlarından seçmenleriyle iletişime geçtiği, İngiltere ve Avusturalya’da da 2010 yılında gerçekleştirilen genel seçimlerde partilerin aktif olarak sosyal medya platformlarını kullandıkları görülmüştür. Ancak, Türkiye’de 2011 genel seçimlerine baktığımızda CHP dışındaki partilerin sosyal medya platformlarında yeteri kadar yer almadıkları gözlemlenmektedir.”

Politikacılar geleneksel medya tercih ediyor

Türkiye’deki siyasi partilerin sosyal medya platformları üzerinden takipçileri ile diyalog kurmayı başaramadıklarını belirten Cudi Kaan Okmeydan, sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye’deki siyasi partilerin sosyal medya platformları üzerinden takipçileri ile diyalog kurmayı başaramadıkları ve aynı şekilde takipçilerin de partilerin bu platformlardaki hesapları üzerinden kendi aralarında diyalog kuramadıkları ve birbirleri ile etkileşimde bulunmadıkları görülmektedir.

Bu durumda parti ve takipçileri arasında ve takipçilerin kendi aralarında, herhangi bir fikir alışverişi ve düşünce paylaşımı söz konusu değildir. Ancak bunlara rağmen araştırma Türkiye’deki siyasi partilerin 2011 Genel Seçimleri döneminin ardından sosyal medya platformlarına daha çok önem gösterdiğini ortaya koymaktadır.

Bu bağlamda 2011 Genel Seçimleri döneminde hiçbir sosyal medya platformunda yer almayan partilerin, seçimlerin hemen ardından, sosyal medya platformlarına yöneldikleri, 2011 Genel Seçimleri döneminde sosyal medya platformlarında zaten hesapları bulunan partilerin ise seçim döneminin ardından sosyal medya platformlarındaki hesaplarında daha çok paylaşımda bulundukları görülmektedir. Bu durum 2011 Genel Seçimleri döneminde geleneksel medya platformlarının Türk siyasi partileri tarafından daha çok tercih edildiği şeklinde yorumlanabilir.”

En çok takip edilen lider Başbakan

Araştırmasında, Twitter’da en çok takip edilen siyasetçileri inceleyen akademisyen Cudi Kaan Okmeydan, sosyal medyada en popüler parti liderinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söyledi.

Buna göre,

-3 milyon 239 bin 322 takipçi sayısı ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan

-1 milyon 402 bin 377 takipçi sayısı ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

-645 bin 158 takipçi sayısı ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli

-74 bin 899 takipçi sayısı ile Hak ve Eşitlik Partisi Genel Başkanı Osman Pamukoğlu

-28 bin 726 takipçi sayısı ile Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici

- 22 bin 226 takipçi sayısı ile Doğu Perinçek

-20 bin 661 takipçi sayısı ile Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak

Partilerin sosyal medya karnesi

-AK Parti ve MHP resmi web sayfaları dışında Facebook’da bir resmi hesaba sahip

-CHP’nin “Herkes İçin CHP” adında resmi Facebook, Twitter ve Youtube hesapları bulunuyor.

En çok Saadet Partisi'nin hesabı var

-Saadet Partisi tüm partiler arasında sosyal medya platformlarında en fazla hesaba sahip olan parti

-MHP ve BBP 2011 genel seçimlerinin ardından resmi sosyal medya hesabı açmıştır.

Partilerin (2011 genel seçimlerine göre) Facebook, Twitter, Youtube ve GooglePlus’dan oluşan sosyal medya platformlarındaki resmi hesapları ise şöyle:

AK Parti: 1

CHP:3

MHP: 1

SP: 4

BBP: 2

HEPAR: 2

DSP: 0

DP: 0

TKP:2

LDP:2

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler