YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte terörün Türkiye'ye maliyeti
İşte terörün Türkiye'ye maliyeti
14 Eylül 2013 14:10
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, terörün Türkiye'ye 28 yıllık maliyetinin yaklaşık 620 milyar dolar olduğunu açıkladı.

Kurtulmuş dün yapılan AK Parti MKYK toplantısında üzerinde üç aydır çalışılan 'terörün Türkiye ekonomisine tahmini maliyeti' raporunun sonuçlarını Bursa'da açıkladı.

28 yıllık süreçte Türkiye'de 50 bin kişinin terör yüzünden hayatını kaybettiğini belirten Kurtulmuş, "28 yıllık süreçte (1986-2012) Türkiye'de yaklaşık 50 bin insan öldü. Bir insanın dahi canının karşılığı dünyanın servetiyle ölçülmez.

Terörün ülke ekonomisine tahmini maliyeti en azını söylüyorum; 1 trilyon 144 milyar TL. Dolara vurduğumuzda 620 milyar dolar. Yaklaşık en az 620 milyar dolar Türkiye teröre kaybetmiştir. Eğer, bu parayı Türkiye teröre kaybetmeseydi, bir tanesi aklınızda kalsın diye söylüyorum, Türkiye'de bugün var olan tüm ailelerin hepsine bir araba, bir ev alabilirdik.

Burası en azından açık mavi iller arasına girecektir derken de bu ümitle söylüyorum. Çözüm sürecinin sona ermesi ile birlikte daha şimdiden başladı, bir çok yerli ve yabancı yatırımcı Doğu ve Güneydoğu illerinde yatırım yapacaklar. Topraklarını kaybetmiş, evleri yakılmış o insanların en azından bir kısmı tekrar kendi bölgelerine gidecekler ve Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu illeri de tekrardan inşallah ciddi bir şekilde kalkınacak." dedi.

 

CİHAN

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler