YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte terörün bitme nedeni
İşte terörün bitme nedeni
08 Mayıs 2013 07:18
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Terörün bitme noktasına gelmesinin temelinde vatandaşların Başbakan Erdoğan çevresinde kenetlemesiyle mümkün kılındığını söyledi.

Siyaset akademisi etkinliğine AK Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay, AK Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait, il yöneticileri ve çok sayıda partili katıldı. Siyaset akademisinde konuşan Bakan Çelik, siyasetin özü itibariyle milletin derdiyle dertlenme ve sorunları çözme sanatı alanı olması gerektiğini söyledi. Siyasetçinin sorumlu ve sorunlu olarak ikiye ayrıldığını belirten Bakan Çelik, sorun çözen sorumlu siyasetçinin yükselen Türkiye’nin ürünü olduğunu belirtti. Sorun çözen yapı sayesinde pek çok alanda önemli adımların atıldığını anlatan Çelik, “Ülkemizi IMF’ye el açan değil kredi açan, çığ altında kalan değil çağ atlayan, projeleri kağıt üstünde kalan değil temeller üstünde yükselen ve özür dileyen değil özür dileten bir noktaya getirdik” dedi.

En önemli hizmet siyaset kurumuna

AK Parti’nin en önemli hizmetini siyaset kurumuna yaptığını belirten Bakan Çelik, “Partimiz siyasete güven kazandırmıştır, bu istikrar ve güven sayesinde siyasetçi caddelerde ve sokaklarda başı dik olarak gezmektedir. Şimdi ne kazandırdınız Türkiye’ye derlerse itibar, güven ve istikrar kazandırdık. Bugünlere kolay gelinmedi. Bugünü anlamak, yarını planlamak için geçmişi bilmek, yarını planlamak gerekir, Siyasetçi iyi bir sosyal bilimci olmak zorundadır. Siyasetçi sosyal bilimden uzak olursa, sosyal hadiseleri tahlil edemez ve  iyi bir siyasetçi olamaz” diye konuştu.

“Menderes'i, Deniz Gezmiş'i unutan yok”

AK Parti döneminde yapılan yasa ve çalışmaları anlatan Bakan Çelik, iş kanunu, sosyal güvenlik yasası, memurlara toplu sözleşme, iş güvenliği yasası, sendikalar yasası, emekliler için intibak, iş başı eğitim ve toplum yararına çalışma uygulamalarının iktidarları döneminde yapıldığını söyledi. 657 sayılı kanunda ve taşeronun emek sömürüsünü gidermek için çalıştıklarını belirten Bakan Çelik,  “Bugün Adnan Menderes’i idam edenleri kimse anmıyor. Ama Menderes’i unutan yok. Deniz Gezmiş’i idam edenleri hatırlayan yok. Ama Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını kimse unutmuyor. Sincan’da tanklarını yürütülenleri anan yok. Ama Erbakan Hoca’nın cenazesini katılanları siz gördünüz” dedi.

“Bakın bakalım belediyeler kimin oluyor”

Terörün bitme noktasına gelmesinin temelinde vatandaşların Başbakan Erdoğan çevresinde kenetlemesiyle mümkün kılındığını söyleyen Bakan Çelik, “Türkiye’nin her kesimine ve her noktasına ulaşan başka bir lider yok. Milletin dertleri ile dertleneceksin, milleti seveceksin. Vatandaşı gönülden seveceksiniz. Vatandaşın dertleri ile dertleneceksiniz. Eğer İzmir’de de böyle yaparsınız bakın bakalım belediyeler kimin oluyor. Başarımızın sebebi omurgalı siyaset yapmamızdır. Siyasette ehil olmayan ellerde eziyete, ehil olan ellerde ise meziyete dönüşür” dedi. Terörün yaşanan en acı olaylar arasında yer aldığını belirten Bakan Çelik,  kardeşlikle yoğrulmuş topraklarda terörün yetişmesinin bazı yanlışlıkların göstergesi olduğunu söyledi. Yüzde 50 oy almış bir parti olarak yanlışlıkların üzerine gideceklerini ve kronikleşen sorunları çözeceklerini söyleyen Bakan Çelik, “Bu yanlışlıklardan kaçamayız. Başkanımız terörün çözümü için gövdemizi koyduk diyor. Evet bu yanlışların üzerine gitmek için gövdemizi koyduk. Yıllarca kan akıtılmış. Akıtılan kan kine dönüşmüş. Bu memlekette kan aksın diyen en büyük ihaneti yapmaktadır. Kimse bu ülke bölünsün demiyor.  Millet birlikten, bütünlükten, ay yıldızlı bayraktan yanadır. Çanakkale’de, Sarıkamış’ta ve Yemen’de birlikte savaşmıştır bu millet. Yani tarihin bölemediğini, tarihin ortadan bölemediği milleti, teröründe bölemediği milleti kim bölecek. Hiçbirisinin gücü yetmedi. Bu milletin mayası sağlamdır. Yeter ki diğerlerini def edip gidelim” dedi.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler