YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte taslak tüzüğün detayları
İşte taslak tüzüğün detayları
01 Şubat 2012 07:44
Kayyum krizinin yaşandığı CHP’de üçüncü taslak tüzüğün detayları belli oldu.

Olağanüstü tüzük kurultay ve kayyum tartışmalarının yaşandığı CHP’de,Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘diğer partilere örnek olacak’ dediği üçüncü taslak tüzüğün ayrıntıları belli oldu. Taslak tüzük, genel seçimlerin ardından kamuoyuna yansıyan birinci taslak tüzükten farklı maddeler içermiyor. Merkez Yönetim Kurulu’nun (MYK) yapısına ilişkin düzenlemede, muhaliflerin istediği değişiklikler yapılmadı. Muhalifler, MYK’nın PartiMeclisi (PM) içinden seçimle belirlenmesini talep ederken, Kılıçdaroğlu tüzüğündeMYK, Genel Başkan tarafından belirlenmeye devam ediyor. CHP’nin kamuoyuna kapalı intranet sisteminde tartışılan üçüncü taslak tüzükteki bazı maddeler yeni krizlere gebe.

PM 40’A DÜŞÜYOR

Tüzüğün 37. maddesine göre, “Parti Meclisi; Genel Başkan, kadın kolları genel başkanı ve gençlik kolları genel başkanı ile kurultayca gizli oyla seçilmiş (40) üyeden oluşacak. Aldıkları oy sayısına ve sırasına göre Parti Meclisi’nin (10) yedek üyesi de belirlenecek.” Taslak tüzüğün 39. maddesi, MYK’nın yapısını şu şekilde düzenliyor: “Genel başkan, parti meclisi üyeleri arasından ihtiyaç gördüğü sayıda genel başkan yardımcısı ve bir genel sekreter atar.Genel başkan, genel başkan yardımcılarından en fazla üçünü, partimeclisi üyesi olmayan partililer arasından belirleme yetkisine sahiptir. Bu durumda, görevlendirilenlerin isimleri parti olağanüstü tüzük kurultay çağrı metninde bu maddenin değişmesini isteyenmuhalifler, “MYK’nınPMiçinden seçimle belirlenmesini” talep ediyor. Kılıçdaroğlu, kurultayda delege oyuna tartışmalı bu düzenlemeyi sunacak.

KAYBEDEN GİDECEK

Tüzüğün ‘görevden alma’yı düzenleyen 43.maddesi, “yerel veya genel seçimde, il, ilçe veya belde yönetim biriminin sorumluluk sahası içinde, partinin, orada partiye kayıtlı üye sayısının en az iki katı oy almamış olması durumunda, ilgili yönetim biriminin MYK’ca görevden alınmasını” öngörüyor. ADAYLIK İÇİN YÜZDE 10 Kongrelerle ilgili ortak hükümleri düzenleyen 48. maddeye göre, “il ve ilçe kongrelerinde başkanlığa aday olabilmek için kongre üye tam sayısının en az yüzde onunun yazılı önerisi yeterli” olacak. Bu madde genel başkan adaylığı için de geçerli. 48.madde ile kongrelerde, yönetimin “çarşaf liste” ile belirlenmesi esas alınıyor. Kongre üyelerinin onda birinin yazılı önerisi ve kongreye katılan üyelerin salt çoğunluğu ile yapılacak oylama sonucunda blok liste yöntemi de geçerli olacak.

Olağanüstü kongreye gündem ayarı

Tüzüğün 49. maddesi, olağanüstü kongreyi düzenliyor. Söz konusu düzenlemeye göre, “kongre üyelerinin tam sayısının beşte birinin, onbeş günlük süre içinde noterden onaylı imzalarıyla yaptıkları başvurular üzerine olağanüstü kongre toplantıya çağrılacak. Olağanüstü kongrenin gündemi, isteyenlerce düzenlenecek.” Genel Merkez ile muhalifler arasında şu anda tartışma konusu olan “olağanüstü kongre gündemi”, bu maddede, “Gündemden başka bir konu görüşülemez. Seçim yapılmaz” şeklinde düzenleniyor. Tüzüğün 54. maddesinde de “Kurultaya çağrı ve gündem” başlığı ile şu düzenleme yer alıyor: “Parti meclisinin kararı ya da kurultay üyelerinin tam sayısının beşte birinin on beş günlük süre içinde noterden onaylı imzaları ile yaptıkları başvurular üzerine kurultay, genel başkanca olağanüstü toplantıya çağrılır. Olağanüstü toplantının gündemi, isteyenlerce düzenlenir. Olağanüstü toplantıda yalnız gündemdeki konular görüşülür, seçim yapılmaz. Ancak genel başkan gündeme seçim maddesi koyabilir. Olağanüstü kurultay isteminde bulunan kurultay üyeleri sayısı üye tam sayısının salt çoğunluğunu sağlıyor ise, gündeme, güvenoyu ve seçim maddesi konulabilir.”

“ÖN SEÇİM” SÖZÜ

“Ön seçim” sözü, üçüncü taslak tüzükte de 58. maddede düzenleniyor. Buna göre, milletvekilleri, “Parti meclisince aksine karar verilmediği takdirde önseçim yöntemi ile belirlenecek”. Tüzük, ön seçim dışında, Genel Merkez’in “aday yoklaması ve merkez yoklaması” yetkisini de saklı tutuyor.

İmam hatip liselerini CHP kurdu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, katsayı düzenlemesini Danıştay’a götüren partisinin iki milletvekiline sahip çıkmadı. TBMM grubunda konuşan Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ın bu konuda CHP’yi eleştirmesine tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: “Danıştay’a CHP’nin değil de iki kişinin bireysel başvuru yaptığını bilmeyecek kadar cahil olamaz. Bu kadar cehalet bir Başbakana fazla gelir. Göz göre göre CHP başvurdu diyor, yani yalan söylüyor. Bir Başbakana yalan söylemek yakışır mı? CHP kurumsal olarak böyle başvuru yapmadı, biliyor ama iftira atıyor, yalan söylüyor. Yalan söylemek ancak sana yakışır zaten. İmam Hatip Okulu Mezunları Derneği beni ziyaret etti. Onlara 1934’te imam hatip mektebinden mezun olan bir öğrencinin diplomasını hediye ettim. O yıl CHP iktidardaydı. İmam hatip okullarını, Diyanet İşleri Başkanlığı’nı, ilahiyat fakültelerini kuran CHP’dir. Sen kime iftira atıyorsun?”

İlan manevrası

Hukuk tartışmasına neden olan kurultay çağrısı, dün Cumhuriyet Gazetesi’nde yayımlandı. İlanda ‘manevra’ niteliğinde bir adım atıldı. Genel Merkez’in 87 maddelik tüzük değişikliği talebi yer almadı. Gündem, “açılış, saygı duruşu-İstiklal Marşı, Kurultay Başkanlık Kurulu seçimi, Genel Başkan’ın açış konuşması, kurultay tüzük komisyonunun oluşturulması” şeklinde belirtildi.

BAYKAL-SAV UZLAŞTI

Bu maddeden sonra Genel Merkez tüzük değişikliklerinin ilanı gerekiyordu. Kılıçdaroğlu, tüzük kurultayı çağrısını, 362 muhalif delegenin imzası nedeniyle yapmadığını açıklamış, muhalefet Genel Merkez’e gönderdiği iki sayfalık uyarı metni ile “kayyum” uyarısı yapmıştı. Kılıçdaroğlu dün “Kurultay taleplerini birleştirme imkanımız çıkacak. Şu anki tüzük ona izin vermiyor” dedi. İlanda, hem Genel Merkez’in hem muhalefetin tüzük değişikliklerinin yer almaması hukuki tartışmayı yeniden alevlendirdi. Eski Genel Sekreter Önder Sav ekibi, kayyum başvurusu için imza sahipleri ile seri toplantılar gerçekleştirdi. Deniz Baykal, Sav ekibine açık destek verirken Kılıçdaroğlu’nun girişimi ‘hazin’ olarak değerlendirildi. (Bugün)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler