YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte sürpriz desteğin sırrı
İşte sürpriz desteğin sırrı
19 Mayıs 2010 12:30
77 il başkanının desteğini alan Kemal Kılıçdaroğlu'na Önder Sav da destek verdi. Bu sürpriz desteğin ardındaki sırrın Kılıçdaroğlu ile Sav arasında yapılan önemli bir pazarlık olduğu iddia edildi

Kemal Kılıçdaroğlu'nun önceki gün CHP genel başkanlığına adaylığını açıklamasıyla başlayan süreç, Deniz Baykal'ın geri döneceği beklentisi içinde olanları hayal kırıklığına uğrattı.

Milletvekillerinin ardından il başkanlarının neredeyse tamamı Kılıçdaroğlu'nun adaylığına destek verdi. Baykal'ın bu şartlarda adaylığını koyması çok zor görünüyor. Yaşanan sürpriz gelişmelerin ardında, Genel Sekreter Önder Sav ile Kemal Kılıçdaroğlu arasında yapılan önemli pazarlıkların olduğu belirtiliyor. Buna göre Sav, genel başkanlık koltuğu karşılığında Kılıçdaroğlu'ndan 'ikinci adamlık' sözü aldı. Parti örgütüne ilişkin yetkiler de Sav'ın elinde olacak. Bir diğer anlaşma da Sav'ın yetkilerini tırpanlayan tüzük değişikliğinin askıya alınması.

CHP Genel Sekreteri Önder Sav, 53 yıllık dostu, siyasi yol arkadaşı ve 10 yıllık genel başkanı Deniz Baykal'ı ani manevralarla partiden tasfiye etti. Bu gelişme, bir yandan "Sol partilerde ikinci adam birinci adamdan önemlidir" tezini doğruladı, diğer yandan da Sav ile Baykal'ın yıllardır verdiği birlik görüntüsünün arkasındaki derin çatlağı ortaya koydu. Baykal, 2008 yılında Önder Sav'ın itirazlarına rağmen parti tüzüğünü değiştirmiş ve CHP'deki 'ikinci adam' yetkilerini kâğıt üzerinde ciddi şekilde tırpanlamıştı. Ancak yine Sav'ın itirazları nedeniyle bir türlü yürürlüğe koyamamıştı. Hafta sonu yapılacak kurultayla birlikte hayata geçmesi beklenen tüzük, Önder Sav'ı 'ikinci adam' koltuğundan indirip 13 genel başkan yardımcısından biri haline getirecekti. Genel Sekreter, böylece parti örgütü üzerindeki gücünü yitirecekti. Ancak Önder Sav, eski tüzükten aldığı yetkileri sonuna kadar kullandı ve yarım asırlık arkadaşını saf dışı bırakmaktan geri durmadı. Kendi belirlediği delegelerin gücüyle Kemal Kılıçdaroğlu'na "Gel seni genel başkan yapayım." teklifinde bulundu.

Önder Sav'ın başından beri karşı çıktığı Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığına bir anda yeşil ışık yakmasının ardında, Kılıçdaroğlu'nun medyadan ve kamuoyundan aldığı destek yatıyor. Sav, delege gücünün yanına kamuoyu desteğini de alarak Kılıçdaroğlu'nu rahatlıkla seçtirebileceğini hesaplıyor. Bu manevra ile parti tüzüğünü değiştirip kendisini pasifize etmeye çalışmakla suçladığı Baykal'ı da tasfiye etmeyi planlıyor. Önder Sav'ın Kılıçdaroğlu'na verdiği destek de karşılıksız değil. Yapılan pazarlıklarda 2008'de değiştirilen tüzüğün yürürlüğe girmeden bir kez daha yenilenmesi ve Sav'ın 'ikinci adam' konumunun devam etmesi kararlaştırıldı.

Kılıçdaroğlu'nun kabul ettiği şartlar, CHP'de isimler değişse bile kısa vadede yapısal bir değişiklik olmayacağını ortaya koyuyor. Yakınındaki isimler, şimdilik önemli olanın Kılıçdaroğlu'nun liderliği olduğunu, yapısal değişikliğin kısa zamanda yapılacağını savunuyor. Baykal'ın dönmesini isteyen isimler ise bu şartlarda Kılıçdaroğlu'nun Sav'a bağımlı olacağını ve partiyi yenileyemeyeceğini ileri sürüyor
Zaman

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler