YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte son anket sonuçları! AK Parti tek başına iktidar olabiliyor mu?
ANAR Başkanı İbrahim Uslu yaklaşan seçimler öncesi siyasi atmosferi ve partilerin son oy oranlarını açıkladı. Uslu yaptıkları son ankette AK Parti'nin yükseldiğini, MHP'nin ise düştüğünü söyledi.
İşte son anket sonuçları! AK Parti tek başına iktidar olabiliyor mu?
07 Ekim 2015 / 14:55 Güncelleme: 07 Ekim 2015 / 14:58

Kanal A Haber Bülteni'nde Tuğba Dalkılıç'ın konuğu olan ANAR Başkanı İbrahim Uslu AK Parti'nin isteği ile 26 ilde 7143 kişiyle yüz yüze yaptıkları anketin sonuçlarını paylaştı.

Uslu, AK Parti'nin oylarında 2-3 puanlık bir yükselişin olduğunu, MHP'nin 2-3 puan düştüğünü, CHP ve HDP'nin ise yatay seyirde oylarını koruduklarını açıkladı.

RUSYA-TÜRKİYE GERGİNLİĞİ

Rusya'nın Türkiye'ye yönelik yaptığı hamlelerin bu seviyede kalması ve bitmesi durumunda Türkiye'nin ve piyasaların bu durumdan etkilenmeyeceğini söyleyen Uslu, Türkiye ile Rusya arasında bir sıcak temasın olması durumunda ise başta seçmenler nezdinde olmak üzere, her alanda etkilenme olacağını kaydetti.

Uslu sözlerine şöyle devam etti:

TERÖR OPERASYONLARINA BÜYÜK DESTEK

Ortalama bir vatandaş, eli silahlı teröristlerin insanları öldürmesini, bombalar patlamasını istemez. Bundan dolayı toplumun büyük çoğunluğu devletin yaptığı terör operasyonlarını destekliyor ve terör bitene kadar silahlı mücadelenin sürdürülmesini istiyor.

AK Partili seçmenlerin yüzde 77.9'u, MHP seçmeninin yüzde 79.2'si, CHP seçmeninin yüzde 50.6'sı ve HDP seçmeninin de yüzde 4.6'sı terör örgütüne yönelik operasyonların devam etmesini istiyor.

Burada HDP seçmeninin oranını düşük olması insanları yanıltmasın. HDP seçmeni sorunun silahla değil müzakere masasında çözülmesini istiyor.

Üç büyük partinin oylarına ve silahlı mücadeleye verdiği desteği göz önüne alırsak, halkın yüzde 80'inden fazlası bu operasyonlara destek veriyor. Hükümette bu desteğin farkında olduğu için teröristler silah bırakana kadar operasyonların sürdürüleceğinin altını çiziyor.

AK PARTİ YÜKSELDİ, MHP DÜŞTÜ

Biz 7 Haziran seçimlerinin ardından yaptığımız ankette, seçmen hangi nedenlerle hangi partiye oy verdi ya da hangi partiye oy vermekten kaçındı bunları sorguladık. Bizim o zaman yaptığımız anket sonuçları bugün de devam  ediyor. Biz o zaman AK Parti'nin oylarında 2-3 puanlık bir yükselme MHP'nin ve parlamento dışı kalan partilerin oylarında bir miktar düşüş, CHP ve HDP'nin oylarında da yatay bir hareket gözlemlemiştik. Bu tablo Haziran'dan beri geliyor. 

Sadece bu ankette değil, seçimden sonra yaptığımız 4 ankette de CHP'nin oylarının yüzde 25-26 arasında olduğunu bulguladık. HDP'nin oylarını yüzde 12.5 - 13.5 arasında bulguladık. AK Parti'nin oylarını yüzde 43-44 arasında buluyoruz. MHP'nin oylarını yüzde 13-14 aralığında tahmin ediyoruz.

CHP-HDP İŞBİRLİĞİ OLACAK

CHP ve HDP ulusal düzeyde bir işbirliği yapmaz ama milletvekili sayısını dizayn edecek seviyede yaparlar. Diyelim ki Elazığ'da HDP'nin alacağın oy bir milletvekili çıkarmaya yakın, CHP'nin ise aldığı oy bir milletvekili çıkarmaya yetmiyor. Orada CHP'den HDP'ye oy kayabilir ve HDP Elazığ'dan bir milletvekili çıkarır. Tabanda bunu iller bazından yaptılar,

Paralel Yapı'da bu süreçlerde arabulucu olarak devreye giriyor. Bu seçimde de yapılacaktır.

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler