YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte siyasi partilerin son oy oranları
OPTİMAR Araştırma Şirketi Başkanı Hilmi Daşdemir, siyasi partilerin son oy oranlarını açıkladı. Daşdemir, HDP'nin barajı geçemeyeceğini, AK Parti'nin ise yine tek başına iktidar olacağını belirtti.
İşte siyasi partilerin son oy oranları
11 Şubat 2015 / 02:40 Güncelleme: 11 Şubat 2015 / 07:52

OPTİMAR Araştırma Şirketi Başkanı Hilmi Daşdemir, sözlerine şöyle devam etti:

Hakan Fidan'ın adaylığı

7 Şubat 2009'dan bu yana siyasi kimlik üstlenmek zorunda kalmıştı. Fidan'ın siyasete gireceği aşikardı. Siyasi bir figür olarak Fidan'a komplo kurulmak istenmiş, ancak başarılı olunamamıştı. Hakan Fidan'ın seçildikten sonra Dışişleri Bakanı olacağını düşünüyorum. Her ne kadar Fidan'ın bulunduğu konumda sahip olduğu bir güç olsa da, seçilmişlik ayrı bir statü veriyor.

Başkanlık sistemi

Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesi zaten yarı başkanlık anlamına geliyor. Yaptığımız araştırmalarda her ne kadar nasıl bir model olacağı bilinmese de başkanlık sistemine yüzde 47-50 bandında destek var. Başkanlık sistemine destekte geçmiş yıllara göre bir artış var ve bunun artarak devam edeceğini düşünüyorum.

Halk Davutoğlu'nu benimsedi

Yaptığımız araştırmalara göre AK Parti'nin oy oranı yüzde 48-50 bandında oy oranına sahip görünüyor. Bu oy oranı AK Parti için başarı trendinin devam etmesi anlamına gelir.

CHP Gülen Hareketi ile beraber çalışıyor

CHP'nin Genel Başkanı her ne kadar Kemal Kılıçdaroğlu olarak görünüyorsa da, CHP'nin Fethullah Gülen ve onun hareketi ile bir ilişkisi olduğunu görüyoruz. Bunun CHP içinde siyaset yapanlarda belirtiyor. Geçmişte Gülen Hareketi'ne ciddi bir şekilde karşı olan CHP, bugün Gülen Hareketi'nin avukatlığına soyunmuş durumda. Bu durumda CHP'deki eksen kaymasının net bir göstergesidir. CHP herkese mavi boncuk dağıtıyor ama bunun CHP'ye götüreceği bir yer olmadığı gibi yaptığımız araştırmalara baktığımız zaman oylarında da bir yükseliş görünmüyor.

CHP yüzde 23-25 bandında

Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz genel seçimlerden ilk seçimi olduğu için, arkasına aldığı rüzgarla bile yüzde 30'u göremedi. Şu anda yaptığımız araştırmalara göre CHP normal seyrine döndü ve yüzde 23-25 bandından seyrediyor.

Muhalefet AK Parti'yi aşan bir söylem geliştiremiyor

CHP başta olmak üzere tüm muhalefet partileri AK Parti'yi aşan bir söylem ve politika geliştiremiyor. Sadece AK Parti'nin ayağını nasıl kaydırırız, nasıl daha az oy almasının sağlarız diye bir söylem geliştirip, ona göre hareket ediyorlar.

MHP-BBP birleşmesi oylara pozitif yansıma göstermez

Büyük Birlik Partisi'nin Milliyetçi Hareket Partisi'yle bir ittidak yapması oylara esaslı bir katkı sağlamaz. Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu zamanında böyle bir birleşme yaşansaydı, bir sinerji oluşturulabilirdi. Ancak, BBP eski itibarını kaybetmiş durumda.

HDP barajı aşamaz

HDP yönetimi her ne kadar Selahattin Demirtaş'ın Cumhurbaşkanlığı seçiminde aldığı yüzde 9.8'lik oy oranına bakarak barajı aşacaklarını düşünüyor olsalar da, Demirtaş'ın bu oyu almasının en büyük nedeni, solcuların Ekmeleddin İhsanoğlu'na oy vermeyip Demirtaş'a oy vermesidir. Yine o dönemde Demirtaş, medyada barış havarisi gibi sürekli yer aldı. Ancak, 6-7 Ekim provokasyonunun en temel sebebi de HDP ve Demirtaş'tır. 6-7 Ekim olaylarında insanlar katledildi ama barış havarisi olarak sunulan Demirtaş, bu olayları durdurmak için herhangi bir girişimde bulunmadı.

Demirtaş'tan Çipras çıkmaz

Geçmişte Kılıçdaroğlu ilk geldiği zaman Gandi benzetmesi yapıldı ve buradan bir rüzgar oluşturulmaya çalışıldı ama bu tutmadı. Şimdi de Selahattin Demirtaş'ı Yunanistan'da iktidara gelen Çipras'a benzetmeye çalışıyorlar ama  Demirtaş'tan da Çipras çıkmaz. Yaptığımız araştırmalara göre HDP'nin oyu yüzde 8'lerde görünüyor.

HDP'nin mecliste olmaması büyük tehlikeleri beraberinde getirir

Mecliste olup, kendi sesini ve politikasını bir şekilde duyurabilmesi rağmen sokakları bu denli terörize edebilen bir parti, meclis dışında kalıp sesini ve politikasını bu denli duyuramadı zaman sokakları ne hale getirebilir, bunu düşünmek bile istemiyorum. Öncelikle, HDP'nin Cumhurbaşkanlığı seçiminde verdiği barış mesajlarını içselleştirmesi gerekiyor, terörle arasına mesafe koyması gerekiyor ki toplumda bir karşılığı olsun. Şu an için HDP'li siyasetçilerde bunu göremiyoruz.

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

**
 // 09.20
CHP başta olmak üzere tüm muhalefet partileri AK Parti'yi aşan bir söylem ve politika geliştiremiyor. Sadece AK Parti'nin ayağını nasıl kaydırırız, nasıl daha az oy almasının sağlarız diye bir söylem geliştirip, ona göre hareket ediyorlar....
11 Şubat 2015 Çarşamba 09:20
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler