YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Meclis'te yapılan o anket
İşte Meclis'te yapılan o anket
20 Kasım 2013 14:50
CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi, 'Mecliste milletvekillerinin çoğunluğu kendisinin işe yaramadığını düşünüyor' dedi.

TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, 1 ay önce milletvekillerine gönderdiği 12 soruluk anketin sonuçları hakkında bilgi veren Oktay Ekşi, anketin Meclisin işleyişine ilişkin bazı aksaklıkların ortaya çıkartılması ve giderilmesini amaçladığını ifade etti.

TBMM’de görev yapan 550 milletvekilinin en önemli sorununun iletişimsizlik sorunu olduğunu belirten Ekşi, “Gerekli bilgiyi milletvekilleri öğrenmeden görevlerini yapıyorlar sonucu doğdu” diye konuştu.

550 milletvekiline gönderdiği ankete 70 milletvekilinin cevap verdiğini söyleyen Ekşi, ”Genel olarak karşımıza çıkan özet gerçek, milletvekilleri genel kurul çalışmalarına o gün ne konuşulacağını bilemeden geliyorlar. Çok ciddi sayıda milletvekilinin TBMM çalışmalarını verimsiz bulduğunu ortaya koydu anket çalışmaları.

Sadece 1 tek milletvekili hariç diğerlerinin tamamı Meclis İçtüzüğünden şikayetçi. 3’de birinden fazlası kendisini Mecliste işi yaramaz hissettiğini ifade ediyor. Çok büyük bir kısmı yazılı sorulara bakanlar tarafından verilen yanıtların baştan sağma olmasından şikayetçiler” şeklinde konuştu.

“Türkiye’de akustiği en kötü olan salonlardan birisi Meclis Genel Kurul Salonudur” diyen Ekşi, ön sıraların haricinde arka sıralarda oturan milletvekillerinin Genel Kurula hitap eden milletvekilini duymakta zorlandığını, ön tarafta yaşanan tartışmaları anlamadığını söyledi.

Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun çalışma yaptığı süre içinde 3 milyon lira harcadığını, bazı gazetelerde “60 maddenin bedeli 3 milyon lira” şeklinde yorumların yapıldığı şeklindeki soruya cevap veren Ekşi, “Böyle bir hesabı yapana üzülürüm” ifadelerini kullandı.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler