25 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın189,011
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,1387
 • İstanbul21 °C
 • Ankara19 °C
 • İzmir24 °C
 • Konya20 °C
 • Adana24 °C
 • Antalya24 °C
 • Diyarbakır25 °C
 • Bursa18 °C
 • Kayseri18 °C
 • Kocaeli15 °C
 • Şanlıurfa25 °C
 • Gaziantep22 °C
 • İçel26 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte koalisyon pazarlıklarında partilerin ‘kırmızı çizgileri’
Türkiye koalisyon ihtimallerini tartışıyor, her partinin ‘kırmızı çizgileri’ nedeniyle pazarlıkların çetin geçmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konumu, başkanlık sistemi, çözüm süreci ve yolsuzluk iddiaları en zorlu başlıklar olacak.
İşte koalisyon pazarlıklarında partilerin ‘kırmızı çizgileri’
10 Haziran 2015 / 09:01 Güncelleme: 10 Haziran 2015 / 09:04

7 Haziran’daki genel seçimin sonuçları, AK Parti’nin 13 yıllık tek başına iktidarını sona erdirdi. Ancak yeniden tek başına iktidar olamasa da, seçimde en çok oyu alan parti olarak, koalisyon görüşmelerine AK Parti’nin başlaması bekleniyor.

AK Parti’nin CHP, MHP ve HDP ile yapacağı koalisyon pazarlıklarına çözüm süreci, Yüce Divan, İç Güvenlik Yasası, asgari ücret artışı ve emekli zammı gibi konuların damga vuracağı tahmin ediliyor. HABERTÜRK, Ankara’da siyasi kulislerin koalisyonla ilgili nabzını tuttu. İşte, koalisyon görüşmelerinde partilerin muhtemel kırmızı çizgileri:

SARAY’IN KONUMU: CHP, MHP ve HDP, seçim meydanlarında “tarafsız olmamakla ve AK Parti için oy istemekle” eleştirdikleri Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın hareket alanının, ‘tarafsızlık’ ilkesi gereğince Anayasa’da tanımlanan sınırlara çekilmesini talep edebilir. 3 muhalefet partisi de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘kritik konular’ dışında düzenli olarak Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Bakanlar Kurulu’nu toplamasına karşı çıkıyor. Haliyle koalisyon pazarlıklarında bu konuda AK Parti’den ‘güvence’ istemeleri olası. “Saray’ın israf olduğunu” savunan muhalefet partileri, seçim çalışmalarında kullandıkları söyleme uygun olarak, “Saray’ın boşaltılmasını” da pazarlık maddelerinden biri olarak masaya koyabilir.

BAŞKANLIK: AK Parti, seçim sonuçlarının da ışığında, başkanlık sisteminin Türkiye’ye en uygun sistem olduğu tezini işlemeye devam ediyor. Buna karşılık CHP, MHP ve HDP’nin AK Parti ile koalisyon pazarlığında, başkanlık tartışmalarının rafa kaldırılmasını ve parlamenter sistemin güçlendirilmesini talep etmeleri bekleniyor.

ÇÖZÜM SÜRECİ: Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, seçim sonuçlarının ardından “HDP bundan sonra çözüm sürecinin ancak filmini yapar” dedi. Ancak çözüm sürecinin, koalisyon görüşmelerinde en kritik pazarlık konularından biri olması muhtemel. MHP, sürecin sona erdirilmesini istiyor. CHP, sürecin Meclis’in dahil olacağı şeffaf bir şekilde sürdürülmesinden yana. HDP içinse çözüm sürecinin devamı, olmazsa olmazlar arasında.

YOLSUZLUKLAR VE YÜCE DİVAN: Siyasi çevrelere göre koalisyon pazarlıklarının en çetin gündem maddelerinden biri de, AK Partili 4 eski bakan hakkındaki yolsuzluk iddialarıyla ilgili Yüce Divan sürecinin işletilip işletilmeyeceği olacak. 4 bakan Meclis’te daha önce yapılan oylamada AK Partili milletvekillerinin oyuyla Yüce Divan’a gönderilmemişti. Ancak CHP, MHP ve HDP, 4 eski bakanın Yüce Divan’da yargılanmasını istiyor.

İÇ GÜVENLİK YASASI: 3 muhalefet partisinin, AK Parti’nin Meclis’teki çoğunluğuyla çıkardığı İç Güvenlik ve benzeri bazı yasalarda restorasyon talep etmesi bekleniyor. “Paralel yapı”yla mücadele, dershanelerin kapatılması, üniversite sınavı ve KPSS’de yaşanan usulsüzlükler de koalisyon masasının gündem başlıkları arasında yer alacak.

SEÇİM YASASI: Koalisyon için pazarlık maddelerinden biri de seçim yasaları olacak. CHP ve HDP, seçim barajının indirilmesinde ısrarcı. Yeni Anayasa konusu da pazarlıklarda kendisine yer bulabilir.

ASGARİ ÜCRET VE EMEKLİYE ZAM: CHP, MHP ve HDP seçim kampanyalarını asgari ücretin artırılması, emekliye yılda iki maaş ikramiye, çiftçiye ucuz mazot desteği gibi ekonomik vaatler üzerine inşa etmişti. Bu 3 parti, tabanlarına vaatlerinin en azından bir bölümünü gerekleştirebilmek için AK Parti’den ‘söz’ almaya çalışacak.

BAŞBAKANLIK VE BAKANLIKLAR: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk etapta AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’na hükümeti kurma görevini vermesi bekleniyor. Koalisyon turları sırasında hangi partiyle pazarlık yapılırsa yapılsın, ana hatlarda anlaşma sağlandıktan sonra, Başbakanlık ve bakanlıklar meselesi gündeme gelecek. Partiler, bakanlık paylaşımında ‘etkili’ bakanlıkları almaya çalışacak. Ekonomiyle ilgili bakanlıkların hükümetin büyük ortağında kalması genel teamül, ama yine de teamülleri zorlayan pazarlıklar yaşanabilir.

 

HABERTÜRK

göreyim seni
 // hursit dilaver
İŞİD'e karşı turkiyeden yardım isteyen amerika ve obamanın hatırı mı kırılacak.hemen suriyeye asker gönderelim. 35 senedir PKK ile savaşan ordumuz için yeni bir 900 kmlik cephe açılmış olur. suriyeye de CHPli hukumet sayesinde barış gelir. mebusların etnik ve mezhepsel kimlikleri hesaba katıldığında hemen de karar alınabilir. AKP de itiraz etmemeli.CHPnin önünüğ açmalı, suriye konusunda direnmemeli.HER ŞER'DE BİR HAYIR OLDUĞUNU DA UNUTMAMALI.....
10 Haziran 2015 Çarşamba 12:59
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler