YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Demirtaş'ı yakacak o dosyalar
Hakkındaki soruşturma dosyaları Meclis'e gelecek olan Selahattin Demirtaş, terör örgütü propagandası yapmakla suçlanıyor..
İşte Demirtaş'ı yakacak o dosyalar
04 Ocak 2016 / 08:27 Güncelleme: 04 Ocak 2016 / 11:48

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, özerklik ve bölünme ile ilgili açıklamalarına dair dokunulmazlık dosyasının Meclis alt komisyonunda ele alınmasıyla ilgili gelişme sonrası, gözler o dosyalara çevrildi.

Meclis Adalet Karma Komisyonu bünyesinde kurulacak alt komisyonda ele alınacak o soruşturma dosyalarından bazıları şöyle: 

Selahattin Demirtaş, 27 Aralık 2015'te Diyarbakır'da Demokratik Toplum Kongresi'nin gerçekleştirdiği toplantıda yaptığı konuşmada "Kürtlerin ayrı devletleri olacak" dedi. 

12 Şubat 2014'te Diyarbakır'daki açılış töreninde konuşan Selahattin Demirtaş, "Seçimlerden sonra sadece fuar ya da kültür merkezleri inşa etmeyeceğiz. Asıl inşa edilecek olan özerkliktir. Bu halk artık kendini yönetme aşamasına geldi" ifadelerine yer verdi. Demirtaş'ın bu sözleri nedeniyle Diyarbakır Başsavcılığı'nca soruşturma açıldı. 

Selahattin Demirtaş'ın, onlarca vatandaşın öldüğü 6-8 Ekim'deki Kobani olayları öncesi halkı sokağa çağırmasıyla ilgili olarak da Diyarbakır Başsavcılığı'nca iki ayrı soruşturma başlatıldı. 

Selahattin Demirtaş, 24 Ağustos 2015'te terör örgütünün yayın organı ANF'ye konuştu, "Halkın özerklik talebini gayrimeşru ilan etmek partimizin ruhuna aykırıdır. Halkın öz yönetiminden daha meşru bir şey olamaz" dedi. Bu sözlerle ilgili hakkında Diyarbakır Başsavcılığı'nca soruşturma açıldı. 

Demirtaş'a, 28 Ağustos 2015'te Avusturya'nın başkenti Viyana'da, partisinin düzenlediği mitingdeki konuşmasındaki, "Cizre'de, Yüksekova'da katliam var. Halkın yüzde yüz oyunu almış vekiller şehre giremez demiş. Hakkâri'nin vekilleri Hakkâri'ye giremez diyor. Şimdi ben size soruyorum, Kürtler özerklik ilan etmesin de ne yapsın?" sözleri nedeniyle de soruşturma açıldı.

 // bilge
Yorumunuz bu herifi meclise sokanlar dağda ne ararki...
04 Ocak 2016 08:21
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler