YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Cumhurbaşkanı Gül'ün bayram mesajı
İşte Cumhurbaşkanı Gül'ün bayram mesajı
İşte Cumhurbaşkanı Gül'ün bayram mesajı
07 Aralık 2008 / 14:00 Güncelleme: 07 Aralık 2008 / 00:00

CUMHURBAŞKANI GÜL'ÜN BAYRAM MESAJI


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin geldiği seviyeyi milletin itinayla koruduğu kardeşliğinin, birlik ve beraberliğinin bir eseri olarak gördüğünü belirtti.


Türkiye'nin farklılıkları zenginlik kabul eden, barış, sevgi, hoşgörü ve kardeşlik gibi değerlerle yoğrulmuş köklü bir medeniyetin temsilcisi olduğuna işaret eden Gül, Türkiye'de  yaşayan herkesin, eşit vatandaşlar olarak, ülkenin sadece geçmişine değil, geleceğine de ortak olduğunu vurguladı.


Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Gül, Kurban Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.


Bir Kurban Bayramı'nın daha huzur içinde idrak edildiğini belirten Gül, toplumsal hayata mana ve değer katan kutsal bayram günlerinin sevincinin en iyi şekilde yaşanmasını diledi. Gül, şunları kaydetti:


''Her bayramda olduğu gibi bugün de karamsarlıkları bir kenara bırakarak, geleceğe güvenle bakan bir millet olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Diğer taraftan da ülkemizi muasır medeniyetlerin seviyesinin üstüne taşıma konusundaki umudumuzu, inancımızı ve kararlılığımızı tazeliyoruz. Yaşadığı çağın gereklerini yerine getirmeye devam eden ülkemizin başarıları ve etkinliği artık tüm dünyada takdirle izlenmektedir.


İçeride ve dışarıda giderek güçlenen Türkiye'nin bugün, dünyadaki güç dengelerini etkileyebilecek bir aktör konumuna ulaşması, hepimiz için bir iftihar vesilesidir.


Ülkemizin her alandaki standartlarını yükselterek, dünyada daha saygın bir devlet ve müreffeh bir toplum durumuna gelmesi için gayret gösteriyoruz. Şunu ifade etmek isterim ki, Türkiye dünya şartlarının getirdiği imkan ve fırsatları en iyi şekilde değerlendirerek, ilerlemesini, gelişmesini sürdürecektir.


Milletimizin ortak bir şuurla, birlik ve beraberlik içinde ülkesine sahip çıkacağına ve Türkiye'nin bu hedefi yakalayacağına inanıyorum. Ülkemizin geldiği seviyeyi, başardığımız her şeyi, milletimizin itinayla koruduğu kardeşliğinin, birlik ve beraberliğinin bir eseri olarak görüyorum.


Türkiye farklılıkları zenginlik kabul eden, barış, sevgi, hoşgörü ve kardeşlik gibi değerlerle yoğrulmuş köklü bir medeniyetin temsilcisidir. Bu ülkede yaşayan herkes, eşit vatandaşlar olarak, ülkenin sadece geçmişine değil, geleceğine de ortaktır.


Bayram vesilesiyle, herkesin birbirini sevmesinin ve anlamasının, değerlerine saygı göstermesinin önemini bir kez daha vurgulamakta yarar görüyorum. Ülkemize sahip çıkmak, en önemli sorumluluğumuzdur. Türkiye'nin geleceği için ön yargılardan kurtularak, toplumumuzu birleştiren unsurların, müşterek noktalarımızın öne çıkarılması gerekmektedir.''


-''SORUNLAR TOPLUMUN GÜCÜYLE, BİRLİK VE DAYANIŞMAYLA AŞILABİLİR''-


Cumhurbaşkanı Gül, tüm bunlarla birlikte sorunlar da yaşanabileceğine değinerek, ekonomi alanında tüm dünyayı etkisi altına alan sorunların Türkiye'de de belirli ölçüde hissedildiğine işaret etti. El birliğiyle hareket ederek bu süreçlerin en iyi ve sağlıklı şekilde atlatılabileceğini vurgulayan Gül, Türkiye'nin bugüne kadar tüm sorunlarını, toplumun gücüyle, birlik ve dayanışma içinde aşabilmiş bir ülke olduğunu vurguladı.


Türk milletinin emeği, fedakarlığı ve azmiyle, onurlu hayatını, ortak değerlerini sonsuza taşıyacak ruh ve zenginliğe sahip bir millet olduğunu kaydeden Gül, bayramlarda yoğunlukla yaşanan dayanışma, yardımlaşma, paylaşma, birlik ve beraberlik duygularının Türk milletinin en büyük hasletlerinden olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Gül, şöyle devam etti:


''Bayramlar esasen, toplumsal barışı güçlendiren, insanların kaynaşması ve kucaklaşması ve diğer insanları sevindirmesi için vesile teşkil eden müstesna günlerdir. Bununla birlikte bayramlar, sosyal dayanışmayı artıran bir geleneğe de sahiptir. Vatandaşlarımızın bayram günlerinin ruhuna uygun şekilde hareket ederek, yardımlaşma ve dayanışma duygularını bir gönül seferberliğine dönüştüreceklerine inancım tamdır.


Bu vesileyle, şehitlerimizin bizlere emaneti olan şehit ailelerine yalnız olmadıklarının hissettirilmesinin de, önemli bir görevimiz olduğunu hatırlatmak isterim.''


-''BAYRAM SEVİNCİ ACIYA DÖNÜŞMESİN''-


Bayramlarda, artan tatil süresinin de etkisiyle trafikte büyük bir yoğunluk yaşandığına dikkati çeken Gül, bazen küçük bir dikkatsizlik sonucu meydana gelen trafik kazalarının aile ve toplum hayatında yarattığı yıkımı herkesin yakından gördüğünü ve yaşadığını belirtti. Cumhurbaşkanı Gül, mesajını şöyle tamamladı:


''Bayram sevincinin acıya dönüşmemesi için herkesi, trafik kurallarına uymaya, daha dikkatli davranmaya ve üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmeye çağırıyorum.


Bu duygu ve düşüncelerle tüm vatandaşlarımızın Kurban Bayramlarını sevinç içinde, hoşgörü ve barış ortamı içinde kutlamasını diliyorum.


Gülen yüzleri, neşe ve coşkularıyla bayramları daha da anlamlı kılan sevgili çocuklarımızı ve gençlerimizi de sevgiyle kucaklayarak, gözlerinden öpüyorum. Bu vesileyle kendilerine olan güvenimi bir kez daha ifade etmek istiyorum.


Yurt içindeki ve yurt dışındaki vatandaşlarımızın, Türk ve İslam dünyasının Kurban Bayramı'nı tebrik ediyor, bu güzel bayramın milletimize ve tüm insanlığa barış, huzur, mutluluk getirmesini Allah'tan temenni ediyorum.''


BAŞBAKAN ERDOĞAN7IN BAYRAM MESAJI


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, toplumsal huzur ve barışı, siyasi ve ekonomik istikrarı bundan sonra da özenle korumak ve daha da güçlendirmek mecburiyetinde olduklarını bildirdi.
   


Başbakan Erdoğan, Kurban Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.


''Mübarek Kurban Bayramı'nı en kalbi dilekleriyle'' kutlayan Erdoğan, bayramın, Türk milleti, İslam alemi ve insanlık için barış, huzur ve refaha vesile olmasını diledi.


Sevgi, barış, kardeşlik, dayanışma duygularının yoğunlaştığı, milletçe birlik ve beraberliğin daha da pekiştirildiği bir Kurban Bayramı'na daha kavuşmanın mutluluğunun yaşandığını vurgulayan Başbakan Erdoğan, bayramın bilhassa dünya üzerinde hayatları acı ve gözyaşından ibaret olan insanlara huzur ve neşe getirmesini, kanayan yaralara merhem olmasını temenni etti.


Tarih boyunca adaletten, barıştan, kardeşlik ve hoşgörüden yana olan bir milletin mensupları olduklarını ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:


''Yaşadığımız dünyanın her şeyden çok sevgi, barış ve dayanışmaya ihtiyacı var. Yoksulluk, terör ve şiddet gibi tüm insanlığı yakından ilgilendiren sorunlar acil çözüm bekliyor.


Toplumları yakınlaştıracak, medeniyetleri kaynaştıracak, ön yargıları kıracak, mesafeleri giderecek bir iklime insanlığın bugün her zamankinden daha çok ihtiyacı var.


Bu anlamda bayramlar milletimizin eşsiz ilham kaynaklarıdır.


Üzerinde yaşadığımız bu topraklar, yüz yıllarca bir arada yaşama kültürüne, hoşgörüye, sevgi ve kardeşlik gibi müşterek insani değerlere ev sahipliği yapmıştır.''


-''BİZİ GÜÇLÜ KILAN...''-


Hak ve hakkaniyet çizgisinden ayrılmadan, kimsenin hukukunu çiğnemeden ve çiğnetmeden millet ile birlikte bu yürüyüşü sürdüreceklerini ifade eden Başbakan Erdoğan, Türk milletini güçlü kılan şeyin, insanların birbirine kalpten bağlılığı ve milli birliğe sarsılmaz bir şekilde sadakati olduğunun unutulmaması gerektiğini kaydetti. Erdoğan, mesajına şöyle devam etti:


''Bizi yaşadığımız ağır sıkıntılardan çıkaran, çok kısa bir zamanda dünyanın en dinamik ülkelerinden biri haline getiren güç işte bu millet olma iradesidir. Bayramlarımız, bu duygu birliğimizin en güzel ve en canlı örneğidir. Bu nedenle, bayram ve bayrama ait geleneklerin canlı tutulması çok önemlidir.


Bayramlar, kardeşlik iklimini, dayanışma ruhunu milletçe yaşama, duygu birliğimizi en üst düzeyde tazeleme günüdür. İnanıyorum ki bu birlik, beraberlik ruhunu, bu duygu birliğini daha da güçlendirerek geleceğe taşıyacak, daha güzel ve aydınılık yarınlara mutlaka ulaşacağız.


Şüphesiz, aramızdaki sevgi ve dostluğu, dayanışma ve yardımlaşmayı muhafaza ettiğimiz sürece toplumsal dokumuz bozulmadan dimdik ayakta kalacaktır. Bayram günlerinde bu hissiyat, bu ruh, bu inanç çok daha güçlü bir biçimde tezahür ediyor.


Allah'a şükürler olsun ki, zorluklarını büyük ölçüde aşmış, demokrasisi her geçen gün güçlenen bir ülkeyiz. Toplumsal huzur ve barışımızı, siyasi ve ekonomik istikrarımızı bundan sonra da özenle korumak, daha da güçlendirmek mecburiyetindeyiz.


Hep birlikte bütün zorlukların üstesinden gelecek, bütün engelleri aşacağız. Milletçe gönül bağlarımızı sağlam tutmaya devam edeceğiz.


Asla umutsuzluğa karamsarlığa kapılmayacağız. Kardeşlik bilincimizin ebedi olduğunu hiçbir zaman unutmayacağız. Herkesin hakkını kendi hakkımız gibi korumaya, savunmaya devam edeceğiz.


Bu inanç ve anlayışla çalışarak, üreterek ilerlemeye devam ediyor, her geçen gün hedeflerimize daha da yaklaşıyoruz.''


-TOPLUMSAL GELİŞME-


Yaşanan olumlu değişimin etkilerinin, hayatın her alanında görüldüğünü ifade eden Erdoğan, ekonomi ve siyasetteki güven ve istikrarın bu başarıdaki rolünün büyük olduğunu belirtti. Ancak bu başarıda rolü çok daha büyük olan temel faktörün milletin sosyal istikrarı olduğu görüşünü dile getiren Başbakan Erdoğan, mesajını şöyle tamamladı:


''Birbirimize daha sıkı sarıldıkça, yakaladığımız toplumsal gelişmeyi daha da ileriye taşıyacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.


Bayram, bana göre, hu gerçekleri hatırlamak ve hatırlatmak için çok iyi bir fırsattır. Ramazan Bayramı'nda da sizlerden özellikle rica ettiğim bir hususu burada bir kez daha önemle tekrarlamak istiyorum: Bayramlara buruk giren şehitlerimizin yadigarlarını, ailelerini, çocuklarını, kahraman gazilerimizi, yetimlerimizi unutmayalım.


Annelerimizi, babalarımızı, büyüklerimizi unutmayalım. Muhtaçlarımızı, kimsesizlerimizi, yaşlılarımızı unutmayalım.


Bayram sevincimizi onlarla paylaşarak sevinçte de kederde de onlarla bir olduğumuzu gösterelim.


Bu vesileyle eşsiz fedakarlıklarını bu vatan, bu millet var oldukça unutmayacağımız aziz şehitlerimize bir kez daha Allah'tan rahmet diliyor, gazilerimizi şükranla selamlıyorum.


Bu duygular içinde mübarek Kurban Bayramınızı tekrar kutluyorum.


Bütün milletimize sağlık ve esenlikler diliyor, bu güzel bayram coşkusunun bütün gönülleri şenlendirmesini temenni ediyorum.''

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler