YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte CHP’nin “Derin Devlet” açılımı
İşte CHP’nin “Derin Devlet” açılımı
İşte  CHP’nin “Derin Devlet” açılımı
27 Aralık 2008 / 09:12 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Derin devletin ortaya çıkarılmasına yönelik girişimler CHP'den de destek bulmaya başladı. Genel Sekreter Yardımcısı Mesut Değer, partinin geçen hafta yapılan olağanüstü kurultayında yaptığı konuşmada Ergenekon'a işaret ederek "1990'ların yoğun çatışmalı yıllarında örgütlenmiş, zamanla çeteleşmiş ve ismi gladyo veya derin devlet olarak anılan her kesimin üstüne gidilmeli, dönemin tahrifatlarının failleri açığa çıkarılmalıdır." dedi. Bu konuşma delegelerden büyük alkış aldı.


Değer, bir haftadır da parti tabanından olumlu mesajlar geldiğini belirtiyor. Yaptığı konuşmanın özellikle seçim bölgesi Diyarbakır'da heyecana yol açtığını vurguluyor. Genel Sekreter Yardımcısı Algan Hacaloğlu da bir süre önce "Ergenekon davasının bir ayağını anlıyorum. Kuralsızlığın, keyfiliğin, giderek yozlaşmanın, giderek Susurluk'la bağlantılı oluşumların ortaya çıktığı o derin devlet yapılanması. Var mı? Var. Bunların hepsinin hesabı görülsün." açıklamasını yapmıştı.


'Çarşaf açılımı'yla muhafazakar kesimin takdirini toplayan CHP, hafta sonu yenilediği programında insan hakları ve özgürlükler konusunda önemli açılımlar yaptı. CHP'deki diğer bir gelişme Ergenekon terör örgütü davasına ilişkin anlayış değişikliği. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, davaya ilişkin eleştirilerini bir süredir dillendirmiyor; hukuki süreci takip etmekle yetiniyor. Kurmayları da 'hukukun üstünlüğü' çerçevesinde davada sonuna kadar gidilmesini talep ediyor. Genel Sekreter Yardımcısı Değer, bu konudaki düşüncelerini partinin en üst yönetim organı olan kurultayda dile getirdi. Baykal'ın ardından söz alan Değer, derin çeteler ve başörtüsü konusunda önemli değerlendirmelerde bulundu. Değer, konuşmasının Ergenekon terör örgütüne işaret ettiği bölümünde şunları söyledi: "1990'ların yoğun çatışmalı yıllarında örgütlenmiş, zamanla çeteleşmiş ve ismi gladyo veya derin devlet olarak anılan her kesimin üstüne gidilmeli, dönemin tahrifatlarının failleri açığa çıkarılmalıdır. Bu noktada sadece hukukun üstünlüğü kabul edilmelidir. Bu dönemdeki gerçeklerin açığa çıkarılması, Türkiye'de yaşayan ve vatanını seven herkes gibi Kürtler için de çok önemlidir. Kürtlere terörsüz, çatışmasız ve gerilimsiz bir coğrafyada yaşama hakları olduğunu anlatmalıyız ve böyle bir coğrafya yaratmalıyız. Hukuka, özgürlüğe ve demokrasiye dayalı siyasetin önünü açmalı, Türkiye'de siyasetin daha da sivilleşmesi için demokratik açılımları ortaya koymalıyız."


Değer, çarşaf açılımına temas ederken din ve vicdan özgürlüğü çerçevesinde insanların kendi dini inançlarına göre yaşamaları gerektiğini, bunun da CHP tarafından gerçekleştirilebileceğini kaydetti. Değer, şöyle devam etti: "Başı örtülü giyinmeyi bir kültür kabul eden vatandaşlarımız da partimizde kendisini ifade edebilecektir, edebilmelidir. Toplumun her kesimini ikna edecek ortak bir hak arama mücadelesini partimiz çatısı altında buluşturmanın siyasetini planlayabilmeliyiz. Ancak buradaki yaklaşımımız, sadece seçimlere yönelik taktik bir yaklaşım olmamalıdır. Ciddi bir değişim içinde, ciddi anlamda stratejik ve çözümleyici olan bir planlamaya sahip olduğumuzu Türkiye'ye anlatabilmeliyiz. Planlamamız ve üstlendiğimiz çözümler noktasında Türkiye'yi her anlamda ikna edebilmeliyiz." Değer'in konuşması, parti delegeleri tarafından alkışlarla karşılandı. Bir haftadır da destek mesajları geliyor. Değer, konuşmasının özellikle seçim bölgesi Diyarbakır'da olumlu bir hava oluşturduğunu vurguluyor. Değer, "Türkiye'nin her yanından olumlu tepkiler aldım." diyor.


ERGENEKON KONUŞMASINA TEBRİK MESAJI YAĞDI


CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mesut Değer, geçen haftaki tüzük kurultayında derin devletin üzerine gidilmesini istedi; faili meçhul cinayetlerin ortaya çıkarılması gerektiğini vurguladı. Konuşması alkışlarla karşılanan Değer'e bir haftadır da destek mesajı geliyor. Değer, sözlerinin özellikle seçim bölgesi Diyarbakır'da büyük yankı uyandırdığını belirtiyor.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler