YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte CHP'nin Ankara ve İstanbul planı
Yerel seçimler için aday belirleme çalışmalarını yürüten CHP’de, Sarıgül’ün partiye dönüş başvurusunu bayram sonrası yapması bekleniyor. CHP’de ayrıca ön seçimlere devam kararı çıktı.
İşte CHP'nin Ankara ve İstanbul planı
18 Ekim 2013 / 09:29 Güncelleme: 18 Ekim 2013 / 13:33

Mart 2014’te yapılması öngörülen yerel seçimlere yönelik adaylık belirleme takvimi yaklaşırken CHP’de parti kulisleri bayram sonrası yeniden hareketlenecek.

CHP’de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için ismi geçenlerden Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün partiye dönüş başvurusunun bayram sonrasında yapılması beklenirken, bir başka aday adayı Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’in de aday adaylığını resmen açıklaması öngörülüyor.

CHP; bayram sonrası yeniden hareketlenecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adaylığı için isimleri geçen Sarıgül ve Tekin’in bayram sonrası yapacağı hamlelerle birbirlerine üstünlük kurmayı amaçladığı belirtiliyor.

Bu kapsamda Tekin’in kasım ayının ilk haftasında aday adaylığını resmen açıklaması bekleniyor.

Sarıgül’ün partiye dönüş başvurusu için ekim ayının son haftası ya da kasım ayının ilk haftasını beklediği, başvurunun hemen ardından Sarıgül’ün af dosyasının kasım başındaki PM’de görüşüleceği belirtiliyor. Sarıgül’ün başvurması halinde dosyasının görüşüleceği PM toplantısında yerel seçimler de masaya yatırılacak.

Ankara’da İnce

Parti kulislerinde Ankara için Grup Başkanvekili Muharrem İnce, İzmir için ise kabul etmesi durumunda mevcut başkan Aziz Kocaoğlu’nun isimleri ön plana çıkıyor.

Kocaoğlu’nun aday olmaması halinde İzmir milletvekilleri Alaattin Yüksel ve Aytun Çıray’ın isimleri ön plana çıksa da, parti yönetiminin kazanılmasına kesin gözüyle bakılan bir kentte bir milletvekilini aday göstermeye sıcak bakmadığı kulislere yansıdı.

Parti kulislerinde Aydın’da Özlem Çerçioğlu, Ordu’da Seyit Torun, Eskişehir’de Yılmaz Büyükerşen, Sinop’ta Baki Ergül, Giresun’da Kerim Aksu ile devam edilmesine kesin gözüyle bakılırken, Trakya’daki üç kentte de mevcut başkanları yeniden aday gösterme eğiliminin çıktığı öğrenildi.

Aday belirleme yöntemlerinden biri olarak ön plana çıkan “ön seçim” konusunda bugüne kadar 20 yerde sandık kuruldu. Bu kapsamda Bolu’nun merkez ilçesinde Mehtap Özcan Mısırlıoğlu ve Burdur’un merkez ilçesinde Ali Orkun Ercengiz seçimi kazanarak, partinin başkan adayı olarak belirlendi.

Ön seçimler kapsamında Sinop’un Ayancık, Malatya’nın Arguvan, Afyonkarahisar’ın Evciler, Çobanlar, Dazkırı, Balıkesir’in Edremit, Mersin’in Mut, Edirne’nin Süloğlu, Giresun’un Bulancak, Piraziz, Görele, Bursa’nın Mudanya, Osmaniye’nin Düziçi, Kahramanmaraş’ın Nurhak ilçeleri ile Adıyaman’ın Şambayat ve Afyonkarahisar’ın Dereçine beldelerinde kurulan sandıklar ile CHP’nin adayları kesinleşti.

27 Ekim Pazar günü, Kocaeli’nin İzmit, Çayırova, Darıca, Derince, Gölcük, Kartepe ve Körfez, Antalya’nın Kaş ve Kemer ilçeleri, Manisa’nın Şehzadeler, Yunusemre ve Soma ilçeleri ile Burdur’un Yeşilova ilçesinde de sandık kurulacak.

 

MİLLİYET

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler