YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte CHP'nin aday evrimi
Musevilerin Hanuka Bayramı'nda kutlama mesajı yayınlamayı ihmal etmeyen Sezer, Ramazan ayında su içerek mesaj vermişti. Şimdi ise CHP, İslamcı kimliğiyle öne çıkan Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu'nu Köşk adayı ilan etti.
İşte CHP'nin aday evrimi
30 Haziran 2014 / 19:41 Güncelleme: 30 Haziran 2014 / 19:41

Hristiyan ülkelerde bile cumhurbaşkanları ve devlet başkanları ikamet ettikleri konutlarda ülkelerinde yaşayan Müslümanlara iftar yemekleri verirken, Sezer farklı bir uygulamanın altına imza atarak, Çankaya Köşkü’ndeki iftar geleneğine son vermişti.

Beyaz Saray iftar verirken Sezer, Köşk'te iftar geleneğini kaldırdı

ABD yönetimi Müslümanlara hoş görünmek için Ramazan ayında Beyaz Saray’da iftar verirken, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, yedi yıllık görev süresi boyunca Çankaya Köşkü’nde iftar vermedi.

Türkiye Musevileri Hahambaşı İshak Haleva, Süryani ve Ermeni ruhani liderleri, Ramazan ayında iftar verirken, Sezer milletin gözünün içine bakarak su içmeyi ihmal etmedi.

Musevilerin Hanuka Bayramında kutlama mesajı yayınlamayı ihmal etmeyen Sezer, Ramazanlarda kutlama mesaji yayınlamadı. Buna karşılık Ramazan’ın üçüncü gününde halkın karşısına çıkıp su içmeyi ihmal etmedi.

Sezer, Köşk’e çıktığı 16 Mayıs 2000 Salı tarihinden bu yana, İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy’un, vefat yıldönümlerinde mesaj yayımlamadı.

Aynı Sezer, “Cumhuriyet” gazetesi mensubu olan yazarların vefatlarında ise aksatmadan mesaj yayımladı.

Hatta “magazin” gazetecilerinin bile vefatları için mesajlar yayımlayan Sezer’in, Milli Şair Akif’in vefat yıldönümünü görmezden gelmesi, toplumda rahatsızlık meydana getirdi.

Akif’i görmezden gelen Sezer, Cumhuriyet’in imtiyaz sahibi Berrin Nadi, Musevi Hahambaşı Davit Asseo, magazin gazetecisi Orhan Olcay, gazeteci ve ressam Gazanfer Karacehennem’in ölümlerinde aksatmadan mesajlar yayımladı.

CHP'nin Sezer'den İhsanoğlu'na evrimi

Ahmet Necdet Sezer'in 7 yıllık cumhurbaşkanlığı sonrası, Abdullah Gül'ün görevi devralması ve Türkiye'de giderek değişen siyasi konjoktür, Başbakan Erdoğan'a ilk defa net olarak Köşk yolunu açtı.

12 yıldır AK Parti ve Erdoğan'a karşı sandıkta yenilgi yaşayan CHP ve MHP, Başbakan Erdoğan'ın Çankaya'ya çıkmasını engellemek için İslamcı kimliğiyle öne çıkan Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu'nu "çatı aday" gösterdi.

 

ENSONHABER

20:11
 // Ahmet
Yeteri kadar açıklıyor herşeyi. Olay ağaç olayı değilmiş hakikaten....
30 Haziran 2014 20:11
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler