YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte CHP'de isim isim gidecekler
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MYK'da değişikliğe gideceğinin sinyalini verdi. Kılıçdaroğlu üyelere teşekkür ederken "Yeni çalışma grubu oluşturacağım" ifadelerini kullandı.
İşte CHP'de isim isim gidecekler
08 Mayıs 2014 / 08:36 Güncelleme: 08 Mayıs 2014 / 17:23

30 Mart’ta yapılan yerel seçimde beklediği oranın altında kalan CHP, Cumhurbaşkanlığı Seçimi öncesi yönetimde geniş çaplı bir operasyon gerçekleştirecek. Bu çerçevede, bu hafta yönetim değişikliğine gidilecek. Cuma günü yeni yönetimin açıklanması bekleniyor.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu dünkü Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında iki yıldır birlikte çalıştığı arkadaşlarına, “Benden duyun” dedi ve hepsine teşekkür ederek, kadroda değişikliğe gideceğini açıkladı.

Vatan yazarı Murat Çelik bugünkü yazısında, Ankara kulislerine göre CHP'de kimlerin gidip kimlerin kalacağını ve gelecek yeni isimleri yazdı.

İşte Çelik'in o yazısı:

CHP’de MYK, toplam 18 kişiden oluşuyor. Genel Başkan ve Genel Sekreter’in yanı sıra 16 da genel başkan yardımcısı üye var.

MYK'nın en az yarısı yenileniyor 

Dün gün boyu kaynayan CHP kazanından, akşam saatlerinde netleşen bilgilere göre, MYK üyelerinden en az 8, en fazla 10 isim yenilenecek.

Elbette yeni kadroyu Kemal Kılıçdaroğlu’nun bugün ya da yarın yapacağı açıklama ile birlikte öğreneceğiz ama kulislerde yeni kadro hakkında kapsamlı bilgiler var.

Bu satırların kaleme alındığı dün akşam itibariyle, tablo “çok büyük olasılıkla” kaydı düşülerek şu şekilde ortaya çıktı.

Kimler gidiyor?

Genel Sekreter Bihlun Tamaylıgil görevinden ayrılıyor. Yerine MYK üyelerinden Nihad Matkap‘ın getirileceği söyleniyor.

Genel Başkan Yardımcılığı görevine veda edecek isimler de şöyle sıralanıyor:

Sencer Ayata, Emrehan Halıcı, Adnan Keskin, Umut Oran, Bülent Tezcan, Perihan Sarı ve Yakup Akkaya. Bu 8 ismin yanı sıra, Haluk Koç ve Gökhan Günaydın‘ın da parti yönetimindeki koltuklarını devredebilecekleri konuşuluyor.

Değişecek üye sayısının en az 8, en fazla 10 olduğu bilgisi de bu iki ismin durumu hakkındaki belirsizlikten kaynaklanıyor.

Kimler kalıyor?

MYK’da görev yapmaya devam edecek isimler ise şunlar:

Nihat Matkap, yukarıda belirttiğim gibi, genel sekreterlik görevine kaydırılıyor.

Genel Başkan Yardımcıları’ndan Erdoğan Toprak, Gürsel Tekin, Şafak Pavey, Faruk Loğoğlu ve Faik Öztrak da koltuklarında kalıyorlar.

Kadın ağırlıklı gençleştirme operasyonu 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, MYK’yı yenileme niyetinde olduğu, parti içinde bir sır değil.

MYK’nın kadınlar ve gençlerin ağırlıklı olduğu bir yapıya bürünmesini isteyen Kılıçdaroğlu, zaten var olan bu niyetini, 30 Mart yerel seçimlerinde alınan sonucun ardından, şimdi icraata döküyor.

Parti yönetimi, iki yıllık mesainin sonunda bir yenilenme ihtiyacı doğmasının normal olduğu görüşünü savunuyor.

Kemal Kılıçdaroğlu’na yakın isimler vitrinde gidilen bu değişikliğin, “30 Mart’ın faturası kesildi” şeklinde değerlendirilmemesini istese de sadece kamuoyunda değil, parti içinde de genel kabul bu yönde.

Yeni isimler

Kılıçdaroğlu’nun CHP MYK’ya taze kan olarak getireceği isimler de yine “kuvvetle muhtemel” şu şekilde:

Burhan Şenatalar, Gaye Usluer, Bülent Kuşoğlu, İlhan Cihaner, Veli Ağababa, Candan Yüceer, Aytun Çıray, Sena Kaleli, Ekrem Kerem Oktay ve Oğuz Oyan.

Bu 10 ismin içinden en az 8’inin yeni genel başkan yardımcıları olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Belki 9, belki de tümünün...

Örgüt kime teslim edilecek?

Yeni MYK ile ilgili en önemli soru da işte bu.

Parti yönetiminde hangi isim örgütten sorumlu olacak?

Kulislerde, Adnan Keskin’den boşalacak bu görev için öne çıkan isim, Gürsel Tekin.

Örgütten sorumlu genel başkan yardımcısının ilk icraatı da İstanbul ve Ankara il başkanlarını değiştirmek olacak gibi görünüyor.

Ankara konusunda henüz net bir isim konuşulmasa da, CHP İstanbul İl Başkanlığı için Çetin Soysal’ın adı geçiyor.

YAPMAYIN...
 // YOKKİ.....
EY CeeHaaaPE LİLER BU MİLLET PARTİNİZİN BİLMEM NE YÖNETİCİSİ BİLMEM KİM DİYEMİ OY VERMEDİ? BU MİLLET SİZE ADAM OLMADIĞINIZ İÇİN OY VERMEDİ,,SİZE SAYGI DUYMADIĞI İÇİN,SİZİN ÜLKEYİ YÖNETEMEYECİĞİNİZİ BİLDİĞİ İÇİN,SİZLERE GÜVENMEDİĞİ İÇİN OY VERMEDİ VERMEYECEKKKKKKK,,,BU AYAK OYUNLARINI BİLMİYORUMDA TABANINIZDA YEMEMELİ ARTIK,,,GERÇİ BİR KISMI ALIŞIK YER ONLAR,HASTALIK ONLARDA BU ..YEME İŞLERİ.......
08 Mayıs 2014 Perşembe 18:11
değişim değil..
 // alemci
parti içerisindeki hizip grupların ekolarını tatmin için yapılan değişiklik bunlar chp bu kafayla iflah olmaz tüzüğünde sosyal demokrat icraatta faşizan sosyal devlet der uygulamada rant hep elit tabağaya varoş der sermaye ile işbirliği ilke fikir der yıllarca birbirlerini yediği mhp ile işbirliği bölmeyiz der aşırı sol ve bir zamanlar pkk savunuculuğu yaparlar şimdi cb. bdp ile anlaşmaya çalışıyorlar demokrasi der cuntaclar ve ergenekonla yanyana laiklik der işlerine geldimi paralel yapıyla kol...
08 Mayıs 2014 Perşembe 14:50
kilidi vurun gitsin
 // erdal emekci
öyle faturayı birbirlerine kesmekle olmuyor. kapısına kilit vurun gitsin bizde kurtulalım sizde yaw. muhalefeti bile beceremiyorsunuz. saçmalıklarınızı izlemek istemiyorummmmmm. hadi ordan hadiiiiiiii.şimdide kalmış başbakan hakkında soru önergesi hazırlıyorlarmış sizler onu bu partiyi kuran 2 silahşör sarhoşa sorun tayyip abinin tırmanğo olamazsınız.cumhurbaşkanlığı seçimlerinde görüşmek üzere hoşcakalın yavrular .size bol güneşler...
08 Mayıs 2014 Perşembe 14:21
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler