YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte anayasa masasını deviren konuşmalar
Anayasa Mutabakat Komisyonu çalışmalarının başlamadan bitmesine neden olan 5 saatlik toplantıda yapılan konuşmalar tutanaklara yansıdı.
İşte anayasa masasını deviren konuşmalar
18 Şubat 2016 / 07:47 Güncelleme: 18 Şubat 2016 / 12:25

CHP'nin önerisini Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan özetle şöyle ifade etti:

"Bu süreç Türkiye'yi darbe hukukundan temizleme sürecidir. Komisyonun adı 'Türkiye'yi Darbe Hukukundan Arındırma Komisyonu' olsun. Darbeler ve darbe kültürünün ürünü olan darbe hukukunu ortadan kaldırmak, eşzamanlı olarak özgürlükçü, hukuk devleti, güçler ayrılığı, yargı bağımsızlığı ekseninde parlamenter demokrasiyi güçlendiren bir anayasa hazırlanmalı.Bu çerçevede, bir başkanlık rejimi tartışmasının içinde olmayacağız."

AK Partili üye eski Meclis Başkanı Cemil Çiçek CHP'nin tavrı nedeniyle "Eğer 'Şunlar yoksa, bunlar yoksa biz yokuz' diyorsak, o zaman herkes konumunu gözden geçirsin" dedi.

Ahmet İyimaya da "Şunda mutabık kalalım arkadaşlar. Eğer biz "Başkanlık sisteminin tartışılmaması gerekir, hatta parlamenter sistemin dışında diğer sistemler de tartışılmasın" diye bir blokaj koyuyorsak bu çalışmanın anlamı yok" diye tepki gösterdi.

HDP'li üye Garo Paylan'ın CHP ve MHP'nin 'kırmızı çizgileri'ne ilişkin ifadelerine, MHP'li üye Kadir Koçdemir "Hayır MHP'nin hassasiyetleri" diyerek itiraz ederken, CHP'li Tezcan da "Bize kırmızı çizgi lafını kullanmayın" diye tepki gösterdi. CHP'nin tavrı üzerine Meclis Başkanı Kahraman komisyonun nihayete erdiğini söyledi.

pitişik ikizler
 // Muammer
CHP-HDP bunlar yumurta ikizi chp kurulduğundan bugüne ülkehalkı için ne yaptı sölermisiniz,mürokrasi militanlığının dışında,bunlar ancak ülkenin kalkınmaması için dışgüçlere yani emperyalistlere uşaklık yaparlar....
18 Şubat 2016 Perşembe 13:43
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler