YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte AK Parti'nin yeni anayasa planı
AK Parti'nin Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi Ahmet İyimaya, dağılan Anaya Uzlaşma Komisyonu'nun yeniden toplanmasını ümit ettiğini, bu olmadığı taktirde AK Parti'nin kendi anayasa taslağını TBMM Genel Kurulu'na getireceğini söyledi.
İşte AK Parti'nin yeni anayasa planı
20 Şubat 2016 / 03:10 Güncelleme: 20 Şubat 2016 / 08:52

CNN Türk'te Akif Beki'nin sunup yönettiği 'Baştan Sona' programına katılan AK Parti'nin Anaya Uzlaşma Komisyonu üyesi Ahmet İyimaya, yeni anayasa yapım süreci ve Anayasa Uzalaşma Komisyonu'nun dağılmasını değerlendirdi.

UZLAŞI KURUCU İKTİDAR OLUŞTURUR

Ahmet İyimaya, bütün partilerin uzlaşısıyla hazırlanan bir anayasa taslağının var olan anayasadaki usullere gerek duyulmadan referanduma götürülebileceği tezini ortaya attı.

İyimaya'ya göre meclisteki bütün partilerin uzlaşması yeni bir kurucu iktidar ortaya çıkaracak. Ve bu kurucu iktidarın hazırladığı anayasa taslağı var olan anayasanın usullerine gerek duyulmaksızın referanduma götürülecek. Çünkü var olan anayasa kendisinin revize edilmesiyle ilgili maddeleri içeriyor, ancak yeni bir anayasa yapılmasıyla ilgili herhangi bir maddeye sahip değil.

Yine İyimaya'ya göre darbe sonrası oluşan bir kurucu iktidar nasıl kendinden önceki anayasaya dayanmıyorsa, meclisteki partilerin uzlaşması bu örneğe göre çok daha meşru bir anayasa yapacak kurucu iktidarı ortaya koyuyor.

UZLAŞI OLURSA 330 ARANMAZ

Özetle İyimaya, mecliste var olan 4 partinin uzlaşması halinde 330 oy dahi aranmadan, partilerin uzlaştığı anayasa taslağının referanduma götürülebileceğini söyledi.

UZLAŞI OLMAZSA AK PARTİ KENDİ TASLAĞINI GENEL KURULA TAŞIR

Akif Beki'nin bu uzlaşma sağlanmazsa AK Parti ne yapacak sorusu üzerine ise İyimaya, kendi anayasa taslaklarını TBMM Genel Kurulu'na getireceklerini bu sayede de kamuoyunun AK Parti'nin taslağını yakından göreceğini söyledi.

TBMM'de bu taslağın 330 oy alması halinde ise AK Parti'nin anayasa taslağı referanduma götürülebilecek.

 

HABERİYAKALA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler