YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte AK Parti'nin son oy oranı!
AK Parti'nin son yaptırdığı anketlerde bugün seçim olsa oyunu vereceğini söyleyen seçmenin oranı yüzde 46'yı buldu. Yönetim, olası erken seçim için yeni bir dil oluşturacak
İşte AK Parti'nin son oy oranı!
09 Temmuz 2015 / 09:01 Güncelleme: 09 Temmuz 2015 / 09:07

AK Parti, samimi bir şekilde koalisyon kurmak için elinden gelen tüm gayreti gösterecek. Ancak muhalefetin işi yokuşa sürmesi ve erken seçimin zorunlu hale gelmesi ihtimaline karşı seçim hazırlıklarına başladı.

AK Parti'nin seçim sonrasında yaptırdığı anketler ise vatandaşların bir bölümünün kullandıkları oydan pişman olduklarını ortaya koydu. Bugün seçim olsa AK Parti'ye oy vereceğini söyleyen seçmenin oranı yüzde 46'yi buldu. AK Parti'nin erken seçim stratejisinin ana ayakları şunlar olacak:

YENİ BİR SÖYLEM: AK Parti, her alanda söylemini yenileyecek. Kürt kökenli vatandaşlara dönük yanlış anlamalara neden olabilecek bir dil kullanılmayacak. Kamuoyunda oluşmaya başlayan "çözüm sürecinden vazgeçiliyor" algısının önüne geçilecek. Süreç ile demokratikleşmenin ayrı şeyler olduğu vurgusu yapılacak.

UMUT VERİLECEK: Geleceğe dönük umut verici proje ve vaatlerin bulunmamasının oy kaybına neden olduğu tespiti yapıldı. "Ekonomi ve demokratikleşme" ağırlıklı seçim kampanyasında halka umut verecek vaat ve projelere yer verilecek. Ekonomik vaatler dar gelirli, emekliler gibi sıkıntılı kesimlerin durumlarının düzeltilmesine yönelik olacak.

SÖYLEM BİRLİĞİ: Partide bir söylem birliği oluşturulacak. Bunun için bir komisyon kurdu. Önemli gelişmeler karşısında nasıl tavır takınılacağı ve yapılacak açıklamaların çerçevesi komisyonda belirlenecek.

SEÇİM GÜVENLİĞİ: Doğu ve Güneydoğu'daolu'da taşımalı oy kullanma düşünülüyor ancak yasa ve Anayasa değişikliği gerektiği için bu zor görünüyor. Vatandaşlardan biri kendisinin oy kullanmak için alınıp sandığa götürülmediğini belirtip başvuruda bulunursa seçimlerin iptali de gündeme gelebilecek. AK Parti'nin üstünde durduğu ikinci düzenleme ise sandık başkanlarının seçim kurulları tarafından devlet memurları arasından yapılması.

KOALİSYON MESAİSİ

Başbakan Ahmet Davutoğlu dün partisinin CHP ve MHP ile koalisyon çalışmalarını yürütecek iki ayrı heyetle toplantı yaptı. Komisyon üyelerinin hazırlanan raporları Davutoğlu'na sundukları toplantılarda görüşmelerde izlenecek metot ve diğer detaylar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

18 İL İÇİN ÖZEL ÇALIŞMA

AK Parti, tüm illeri masaya yatırıp neden oy kaybettiğinin değerlendirmesini yaptı. Olası erken seçimde bu değerlendirmeler kapsamında adım atılacak. Özellikle kıl payı kaybedilen 18 il üzerinde durulacak. AK Parti'nin hesaplamalarına göre 18 ilde 45 bin daha oy alınsa tek başına iktidar çıkabilirdi.

 

SABAH

 // Sade Vatandas
Akp Kürtlere guvenmeye ve Kurtlere yonelik calismaya devam ederse sadece ve sadece %25 oy alabilir.Nerde Tek Millet Tek Bayrak Tek Devlet Tek Vatan soylemi...
09 Temmuz 2015 17:06
 // yalniz kurt
Mhp ye buyuk is dusuyor.Akp ve Mhp cok yakisir.Zaten Turk Milletini temsil eden ve vatan millet diyen baska yok.Bbp ve Saadeti de unutmayalim.Digerleri Turk Milletini yok etmek icin gece gunduz calisiyor...
09 Temmuz 2015 16:58
SİYASET MÜHENDİSLİGİ
 // Kara Murat
BU TAMAMEN KURGULANMIŞ SENARYONUN VİZYONA GİRMESİNDEN BAŞKA BİRŞEY DEGİL....,AKLI OLAN SİYASİ PARTİ HÜKÜMET KURAR YOK KURMAZSA AKP Lİ GÜNLERE DEVAM İNŞAALLAH.......
09 Temmuz 2015 Perşembe 13:34
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler