YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte AK Parti'nin hedefi! Yüzde 25...
İşte AK Parti'nin hedefi! Yüzde 25...
24 Ağustos 2015 15:05
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ekonomi başdanışmanı Prof. Dr. Emine Nur Günay, Davutoğlu'nun Meclis'te kadın temsil oranının en az yüzde 25 olmasını hedeflediğini söyledi.

Günay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kadınların tarih boyunca  dönemin sosyal ve ekonomik oluşumları içinde etkin rol aldığını fakat siyasi  alanda, sayısal oranda yeterince temsil edilemediğini söyledi.

Türkiye'de toplam nüfus içinde kadın oranının yüzde 49,8 olduğunu  belirten Günay, "2002 yılında yüzde 4,4 olan Meclis'teki kadın milletvekili  oranı, 2015 Haziran seçimleri ile yüzde 17,8 ile en yüksek seviyeye ulaşmıştır"  dedi.
 
Türkiye'nin yüzde 17,8 oranı ile gelişmiş ülkeler seviyesine  yaklaştığına dikkati çeken Günay, şöyle konuştu:

 
"Ülkemizin, gelişmiş ülkelerde yüzde 40 ve üzeri ile en çok kadın  milletvekili oranına sahip olan Belçika, Finlandiya ve İsveç gibi ülkelerin  seviyesine çıkmayı hedeflemesi gerekmektedir. Başbakanımız Sayın Davutoğlu'nun  hedefi Meclis'te kadın temsil oranının en az yüzde 25 olmasıdır. Yalnız siyasette  değil, sosyal ve ekonomik alanlarda da liyakat sahibi kadınların hak ettikleri  yerlerde bulunmasının önemli olduğuna inanmaktadır."
 
 "2015 Haziran seçimlerinde seçimin kazananı kadınlar oldu"
 
Partilerdeki kadın milletvekili sayısının 2002 seçimlerinde AK  Parti'de yüzde 3,6, CHP'de ise yüzde 6,2 olduğunu açıklayan Günay, "2015 Haziran  seçimlerinde ise seçimin kazananı kadınlar oldu. Kadın milletvekili sayısı 78'den  98'e yükselmiştir, kadın milletvekillerinin oranı ise yüzde 14,2'den yüzde 17,8'e  yükselmiştir. AK Parti içerisinde kadın milletvekili sayısı 45'ten 41'e düşmüş  olsa da kadın milletvekillerinin partideki oranı yüzde 13,8'den yüzde 15,9'a  ulaşmıştır" diye konuştu.
 
Zaman içinde AK Parti'deki kadın temsiliyetinde artış olduğunun  görüldüğüne dikkati çeken Günay, bunun nedeninin kadınların parti kademelerinde  görev almaları ve zamanla elde ettikleri deneyimle yönetici pozisyonlarını talep  etmeleri olduğunu söyledi.
 
"AK Parti'nin 9 milyonu aşkın üyesinin 4 milyonu kadın"
 
  AK Parti'de kadın temsil edilme oranında artış olduğunu dile getiren  Günay, "AK Parti'nin 9 milyonu aşkın üyesinin 4 milyonu kadındır. Parti  tabanındaki kadınların temsili zamanla yönetim kademelerine ve vekil sayısına  yansımıştır. 10 bin 530 belediye meclis üyesinin 978'i kadınlardan oluşmaktadır.  2014 yerel seçimlerinden sonra 30 büyükşehir belediye başkanı koltuğunun 3'ü, bin  381 belediye makamının ise 40'ı kadınlarımıza emanet edilmiştir" ifadesini  kullandı.
 
Günay, AK Parti teşkilatının erkeğiyle, kadınıyla ve genciyle siyaset  yapmakta olduğunu aktararak, AK Parti'yi güçlü kılan en önemli yönlerinden  birisinin de kadın kollarının dinamikliği ve teşkilatlanma becerisi olduğunu,  kadınların AK Parti çatısı altında her geçen gün siyasete katılımının arttığını  bildirdi.
 
"Kadın artık özne olmalıdır, nesne kalmamalıdır"
 
Siyasette kadın-erkek rekabeti veya kadınlara pozitif ayrımcılık gibi  yaklaşımlara karşı olduğunu anlatan Günay, şunları kaydetti:
 
 "Kadınlar kariyerleri ve duruşları ile engellenmedikleri takdirde her  zaman hak ettikleri yerlere gelecektir. Pozitif ayrımcılığa ihtiyaçları yok,  yeter ki toplumsal yaşamın her alanında engelleyici faktörler kadınlara karşı  kullanılmasın. Sonuçta bu, toplumsal kültür ile ilgili. Ancak Türk kültürü tarih  boyunca her zaman kadının rolünü ön plana çıkaran örneklerle doludur.
 
 Tüm bu özellikler kadının her alanda daha etkin olmasını gerektiriyor.  Çünkü bu özellikleri sayesinde kadın ve erkekler arasında çok daha fazla sinerji  yaratılacağına inanıyorum. Bu sinerjinin siyaset alanına da en kısa zamanda  yansıması önemli. Bir yasa görüşülürken kadın bakış açısının yansıtılması belki  uygulamada karşılaşılacak sorunları önleyecektir. Kadınların ve toplumun  ihtiyac?larının, yine kadınlar tarafından dile getirilmesi ve deneyimlerine  dayalı çözüm önerilerini paylaşmaları çok önemlidir. Kadın artık özne olmalıdır,  nesne kalmamalıdır."
 
 Prof. Dr. Günay, kadınların siyasete, ekonomiye, sosyal yaşama yaptığı  niteliksel katkının niceliksel katkıdan çok daha değerli olduğunu anlatarak,  "Siyaset arenasında somut ve etkili sonuçlar almak için kadın temsiliyetinin  artmasına ve karar alma mekanizmalarında kadın-erkek sinerjisine ihtiyaç  bulunmaktadır. Kadınların sorunları hissederek Meclis kürsüsü aracılığıyla  Türkiye gündemine getirmesinin bir farkındalık oluşturacağına ve sinerji  yaratacağına inanıyorum" değerlendirmesinde bulundu.

*
 // *
7 haziranda akıllanmamış arkadaş..bu millet fetbaz çok bilmiş kadınları reddeder.daha iki gün önce senin kadın milletvekilin trabzonda erkeklerle kucak kucağa gaflat ve delalet içinde tayyib erdoğana dil uzatan hayasız karikaturler sergisi açmadımı.ulan(...)..kadın dolduracağına gençliğini heves ve hevesatta sarf etmemiş , Allah yolunda sarf etmiş aksakal doldur..ha nereden bileceğim..dindar zannederdik paralel hain çıkıyor dersen derim ki ..ferasetinle bileceksin..hakka temessük edeceksin...
24 Ağustos 2015 Pazartesi 21:16
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler