YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte AK Parti'de Başbakanlık için öne çıkan isim
Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı adaylığını resmen açıklamasının ardından gözler Genel Başkanlık ve Başbakanlık için adı geçen isimlere çevrildi. Genel Başkanlık için Abdullah Gül'ün adı geçerken Başbakanlık için ise öne çıkan isim Binali Yıldırım.
İşte AK Parti'de Başbakanlık için öne çıkan isim
07 Temmuz 2014 / 14:25 Güncelleme: 07 Temmuz 2014 / 14:29

AK Parti'de Cumhurbaşkanı adayının netleşmesinin ardından kimin Başbakan olacağı tartışılıyor. Gül milletvekili değil ve sadece Genel Başkan olabiliyor. Başbakanlık için ise Binali Yıldırım'ın adı ağarlık kazanıyor.

AK Parti’de Cumhurbaşkanı adayının netleşmesinin ardından kimin Başbakan olacağı tartışılıyor. Partide Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım'ın adı ağarlık kazandı. Gazeteport'un edindiği bilgiye göre, Siyasi partiler yasasında yapılan değişiklik ile ''Eş Başkanlık Modeli'' getirilmesine rağmen, AK Partide bu modelin hayata geçirilmesi düşünülmüyor ve Genel Başkan ile Başbakanın aynı kişi olması fikri ağarlık kazanıyor.

Başbakan Erdoğan da parti kurmaylarına ''Çift başlı olmayacak, üç dönem yasağı kalkmayacak, ara ya da erken seçim de düşünmüyoruz” dedi. AK Parti içinde Erdoğan'dan sonra yeni kabineyi kurma ve Başbakanlık görevi için Bülent Arınç, Ali Babacan, Binali Yıldırım, Mehmet Ali Şahin ve Ahmet Davutoğlu’nun adı geçiyor. En şanslı ismin ise Erdoğan'ın tercihi Binali Yıldırım olduğu belirtiliyor.

Ak Parti kulislerine göre Abdullah Gül aktif siyasete dönerse, en çok tercih edilen isim olma özelliğini koruyor. Ancak, Başbakanın milletvekili olma zorunluluğu nedeniyle Gül ancak kongrede seçilirse Genel Başkan olabiliyor. Milletvekilliği ve Başbakanlık için ara seçim gerekiyor.

Gül ancak bir ara seçim ile milletvekili seçilirse 2015'e kadar Başbakan olabilecek. Ara seçim için ise Bayburt modeli gündeme geliyor. Bayburt'un tek AK Partili milletvekilinin istifası halinde bu ilde 3 ay içinde seçim yapılması gerekiyor. Bu durumda Gül Bayburt'tan aday olacak ve seçilirse Başbakanlık görevini devralabilecek.

Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olması halinde AK Parti 45 içinde olağanüstü kongreye giderek yeni Genel Başkanını seçecek. Partiyi kongreye Genel Başkan vekili Mehmet Ali Şahin götürecek. Erdoğan’ın önerisi doğrultusunda en geç, 29 Ağustos’ta yeni hükümeti kurmak için görevlendirilecek kişinin, AK Parti kongresinde Genel Başkan seçilme ihtimali yüksek bulunuyor.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler