YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"İstanbul halkı CHP’den ürküyor"
"İstanbul halkı CHP’den ürküyor"
05 Kasım 2013 08:48
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, "İstanbul, AK Parti hizmetleriyle ve başbakanımızın İstanbul sevdasıyla bütünleşmiş bir şehirdir.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, "İstanbul, AK Parti hizmetleriyle ve başbakanımızın İstanbul sevdasıyla bütünleşmiş bir şehirdir. Biz İstanbul halkına hizmetlerimizi devam ettirmek istiyoruz" dedi.

30. MODEF EXPO 2013 Fuarı'nın açılışına katılmak üzere Bursa’nın İnegöl ilçesine gelen Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, parti binasında teşkilatla bir araya gelerek, gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.Soylu, “Ayın 26 ve 27’sinde Türkiye’de 16 büyükşehirde temayül yoklamaları var.

Bu ayın 9’unda yine yeni büyükşehir olmuş 14 ilimizde ve toplam 34 büyükşehirde bir temayül yoklaması gerçekleşecek. Ayın 16-17’sinde geri kalan tüm illerimizde yapılacak temayüllerle de yerel seçimlere yönelik bir adımı daha tamamlamış olacağız. Bu arada haziran ve temmuz aylarında büyükşehirlerimizin bütün ilçelerinde, illerimizde çok ciddi kamuoyu araştırması yapıldı.

Yaklaşık 500 bin kişiye yakın denekle çalışıldı. Adayların belirlenme süreci devam edecektir. Kızılcahamam toplantısı, istişare ve değerlendirme toplantısıdır. Partinin geleceğine yönelik net kararların alındığı bir toplantı değildir. Daha ziyade herkesin birbirini dinlediği, tecrübesini, bilgisini aktarmaya çalıştığı ve bazen icrai konularda da birtakım değerlendirmelerin yapıldığı bir toplantıdır. Adayların belirlenmesi bir süreçtir. Bu süreç yıllardır uygulanan şekliyle devam edecektir. AK Parti bu süreci aynı şekilde gerçekleştirmiştir” dedi.

Basın mensuplarının "Dershanelerin akıbeti ne olacak?" sorusuna ise Soylu, “Milli Eğitim Bakanlığı'mızın eski açıklamalarını da okudum. Bakanımız açıklamaları ile Türkiye’de eğitim kalitesinin yükseleceği yönünde değerlendirmelerde bulunuyor. Elbette ki hepimizin temel amacı, Türkiye’de insan kaynağımızı en üst seviyede eğitmektir. AK Parti hükümeti de bununla ilgili bir çalışma ortaya koyuyor.

Çok açıktır ki Türkiye’de dershanecilik eğitim ve ekonomik olarak bir sektördür. Ancak buna sadece dershaneler değil, özel okullar ve benzeri eğitim kurumları da dahil. AK Parti bütün bunların gerekli hazırlığını ortaya koymaya çalışıyor. Sadece dershanelere karşı bir anlayış ortaya koyan, buna yönelik kendisini fiks etmiş bir yapıda değil. İstişare toplantısında da gündeme geldi, bu konuda çalışmaları Milli Eğitim Bakanlığı'mız yapıyor” diye konuştu.

"AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin’i yeni kabinede görme şansımız var mı?" sorusuna Soylu, “Siyasetin en netameli alanlarından bir tanesi bu; aday kim olacak, bakan kim olur, milletvekili kim olur… Bunlar tabii hem farklı, ama bir o kadar da bilinmezliğini kendiyle birlikte götüren konulardır. Bu sorunun cevabını milletvekillerimiz de, biz de bilmeyiz. Bu sayın başbakanımızın takdiridir. Belki böyle bir sürece ihtiyaç da olmaz. Bunu bilemeyiz. Bunu en iyi sayın başbakan bilir” cevabını verdi.

Askeri ücretin vergilendirilmemesi konusunda 4 partinin mutabakatı olduğunu hatırlatan Soylu, "Asgari ücretle ilgili böyle bir değişiklik olacağı zaten 60 maddenin içerisinde net bir şekilde yazılmaktadır. Anayasa düzenlemesi olduğu andan itibaren bu sağlanabilecek. Türkiye dünün Türkiye’si değil. Bugün kişi başı gelirini 3 bin 500 dolardan yaklaşık 10 bin 500 dolara çıkarmış bir Türkiye’den bahsediyoruz. Hayalimize gelmeyecek yatırımları çok anlamlı bir şekilde bugün kendi halkı, milleti ve ülkesiyle buluşturan bir Türkiye var. Asgari ücret de bunun bir parçasıdır" dedi.

Sarıgül'ün İstanbul'dan aday gösterilmesi

Soylu, Sarıgül'ün İstanbul'dan aday gösterilmesiyle alakalı olarak şunları söyledi:
"Öncelikle şahsi kanaatimi söyleyeyim. Türkiye’de siyasetin parçalanmışlığının ve dağınıklığının ortadan kaldırılması doğrudur. Sarıgül’e hayırlı olsun. Cumhuriyet Halk Partisi'ne yeniden dâhil olması, aynı düşünceyi paylaşan insanların başka siyasi partilerde ve farklı kulvarlarda bir şekilde parçalanmış bir siyasetin unsurları olarak bulunmasının doğru olmadığını net bir şekilde görüyoruz.

Sayın Sarıgül uzun yıllardan beri zaten Cumhuriyet Halk Partisi politikalarına yakın, onun içerisinde olan bir siyasetçidir. İnşallah Türkiye’ye siyaset açısından fayda getirir. Ama şunu söyleyeyim. İstanbul’la ilgili çok uzun zamandan beri takip edilen, hem araştırma sonuçlarını, hem de farklı simülasyonları hep beraber biliyoruz. İstanbul seçimi AK Parti için hem hizmetlerinin karşılığı, İstanbul’a yapmış olduğu yatırımlarının karşılığı ve İstanbul halkıyla ortaya koymuş olduğu diyalogların karşılığı olarak rahat bir seçim olacaktır. Elbette hiç kimse seçime ben kazamayacağım diye çıkmaz.

Herkes kazanacağım diye çıkacaktır. Bu tatlı, ama bir o kadar da centilmence olması gereken, sıcak rekabet ortamıdır. Bizim İstanbul’da hiçbir endişemiz söz konusu olmamıştır. Bunun için öncelikle Sarıgül’e hayırlı olsun. İnşallah tatlı, güzel, centilmen ve İstanbul halkının faydasına olabilecek iyi bir seçim dönemi yaşarız. Ama şunu açık açık belirtmek istiyorum. İstanbul, AK Parti hizmetleriyle ve başbakanımızın İstanbul sevdasıyla bütünleşmiş bir şehirdir.

Biz İstanbul’a ve halkına hizmetlerimizi devam ettirmek istiyoruz. Bunun için İstanbul halkının önüne 30 Mart 2014 tarihinde konulacak sandıktan da çok rahat ve avantajlı bir şekilde çıkabileceğimizi veriler ortaya koyuyor. Bir de Cumhuriyet Halk Partisi'nin Sarıgül ile ya da başka bir adayla bir ilgisi yok. İstanbul halkı CHP’den ürküyor gibi. Ben İstanbul’da yaşayan bir insanım.

CHP’den ürker İstanbul halkı. Çünkü bizim İstanbul’da neler yaşadığımızı ve nasıl bir yerel yönetim süreci geçirdiğimizi hafızalarımızdan maalesef silemiyoruz. O hafızalar bizi özellikle İstanbul’da CHP’ye yönelik yerel yönetimler açısından tedirgin etmektedir. Öyle bir anlayış da söz konusudur.”

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler