YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbul Başsavcısı'ndan flaş açıklama
İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, 9 avukatın tutuklandığı terör örgütü DHKP-C'ye yönelik soruşturmaya ilişkin basına bilgilendirmede bulundu.
İstanbul Başsavcısı'ndan flaş açıklama
01 Şubat 2013 / 13:23 Güncelleme: 01 Şubat 2013 / 14:09

 

 
 
Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı Konferans Salonu'nda, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilleri Fikret Seçen ve Ateş Hasan Sözen'le birlikte açıklama yapan Çolakkadı, DHKP-C örgütüyle ilgili operasyonlar, yakalama ve gözaltı işlemleri yapıldığını hatırlatarak, soruşturmada kısmen tutuklamalar olduğunu ve devam eden soruşturmayla ilgili bütün bilgilerin genel olarak basında yer aldığını ifade etti.
 
 
Belçika ve Hollanda yargı kurumlarından gelen belgeler
 
 
Söz konusu soruşturma evresinde yazılı ve görsel medyada, özellikle de yurt dışında bazı yanlış anlamalarla yanlış anlatımlar olduğunu öğrendiklerini ve doğru bilgilendirme amacıyla bugün bilgi verme ihtiyacını duyduklarını aktaran Çolakkadı, şunları söyledi:
 
''En çok avukatlarla ilgili bölümde, özellikle de Avrupa'da bazı yanlış anlamalar olduğu tespit edildi. Şimdi geçmişte istinabe taleplerimizle, İstanbul Başsavcılığı'nın adli yardım talepleriyle, Belçika yargı kurumlarından ve Hollanda yargı kurumlarından, DHKP-C örgütüyle ilgili çok sayıda bilgi ve belge getirildi. Buna ek olarak, tabii yurt içinde de yapılan çalışmalarda birçok bilgiye ulaşıldı. Bu bilgiler bir soruşturmaya ihtiyaç gösterdi. Ve yaklaşık birkaç ay önce diğer bazı soruşturmalara ilaveten, özellikle Halkın Hukuk Bürosu mensubu avukatlar hakkında da bir soruşturma açıldı. Bu soruşturmada kapsamlı delillere ulaşıldı. Şahit beyanları var. Tabii bunların ne söylediği, soruşturmanın gizliliği içinde olduğu için anlatmayacağız. Tanık beyanları var, teknik takip var, izleme, telefon dinlemelerini kaydetme gibi... Bunlar mahkeme kararına dayanılarak yapıldı. Ve toplanan bu bilgiler yeterli görüldü ve bir kısım kişiler yakalandı. Halkın Hukuk Bürosu denilen bir hukuk bürosunda arama ve yakalama yapıldı. Bu arama kararı mutlaka mahkeme kararıyla oldu. Bu yeri bazı avukatların hem büro olarak kullandığı, hem ev olarak kullandığı tespit edildi. Avukat olmayan kişiler, aranan kişiler de yakalandı.''
 
 
Son 6 ay içindeki eylemler
 
 
Başsavcı Çolakkadı, örgütün son 6 ay içindeki eylemlerini de anlatarak, ''Son 6 ay içinde örgütün birçok eylemleri, özellikle son yıl ve son 6 ay içinde karakol baskınları var, suikast teşebbüsleri var. Mesela 3 polis son 6 ay içinde örgüt tarafından öldürüldü. Onların soruşturmaları devam ediyor'' dedi.
 
Soruşturmayla ilgili dile getirilen iddialara da cevap vermek istediğini belirten Çolakkadı, şöyle konuştu:
 
''Avukat büroları savcı gelmeden arandı iddiası var. Bu biraz Avrupa'da böyle yayılmış. Hayır, öyle değil. Polis biraz erken gelmiş ama tabii güvenlik tedbiri almak, orada kimlerin olduğunu tespit etmek için. Ama arama iki tane cumhuriyet savcısı, İstanbul Barosu'nun temsilcisi ve şüphelilerin müdafilerinin huzurunda, yasaya uygun olarak yapılmıştır. Bütün arama, yakalama emirleri kamerayla tespit edilmiştir. Yasa dışı bir işlem olmamıştır. Bazı iddialar var; bu evrede, soruşturmanın bu evresinde, yakalama, arama sırasında bir kısım şüpheliler veya müdafilerine kötü muamele edildi iddiası. Bununla ilgili Başsavcılığımız bir soruşturma başlatmıştır ve devam ediyor. Böyle bir şey var ise tabii gereği yapılacaktır.''
 
 
''3 ayrı soruşturma''
 
 
Soruşturmanın devam ettiğini ve daha önce 3 ayrı soruşturma olarak yürütüldüğünü kaydeden Çolakkadı, şöyle devam etti:
 
''Aynı gün operasyon yapılmakla beraber, birisi genel bir soruşturma, biri örgütün ileri gelenleri hakkında, biri de örgütle ilişkisi olduğu tahmin edilen veya bu yolda delil bulunan bir kısım avukatlar hakkında yürütülmekteydi. Ayrı ayrı ama aynı gün başlatıldı bunların operasyonları. Yasalar ne emrediyorsa o yapılacaktır. Arama, yakalama, gözaltına alma işlemlerine karşı mahkemeye taraflar başvurabilir. Bir hata varsa mahkeme kaldırır veya düzeltir. Çoğunlukla bu başvurular da yapılmıştır zaten. Tutuklama kararına karşı aynı şekilde itiraz edilebilir. Yani soruşturma evresinde yapılan her işlemin mahkemeye itirazı vardır. Yani bir yanlışlık olduğu zaman, mahkeme tarafından tespit edildiği zaman derhal kaldırılır.''
 
Turan Çolakkadı, gazetecilerin sorularına karşılık, Başsavcılık bünyesinde yürütülen diğer soruşturmalarla ilgili bilgi vermezken, ''Bugün konumuz bu. Onlarla ilgili gerekirse başka bir gün açıklama yaparım'' diye konuştu.
 
 
Yazılı açıklama
 
 
Çolakkadı'nın açıklamalarının ardından Başsavcılık tarafından gazetecilere Çolakkadı imzalı bilgi notu dağıtıldı. 
 
Bu açıklamada da alınan bilgiler doğrultusunda haklarında soruşturma yapılan bazı avukatların DHKP-C örgütüne verdikleri öz geçmiş raporlarının elde edildiği, son 6 ay içinde örgütçe yapıldığı iddia edilen eylemler ve yürütülen 3 soruşturmayla ilgili bilgilere yer verildi.
 
Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:
 
''Arama yapılan Halkın Hukuk Bürosu'na güvenlik tedbirleri amacıyla kolluk görevlileri önceden gelmiş olmakla beraber, cumhuriyet savcısı ve baro temsilcisi gelene kadar hiçbir şekilde arama yapmamışlardır. Arama yapılan yer, iki katlı dubleks bir yer olup, birinci katı 5 avukat tarafından büro şeklinde kullanılmakta, ikinci katı ise aynı kişiler tarafından barınma yeri olarak kullanılmakta, bu kişiler burada yatıp kalkmaktadırlar. Sabahleyin erken saatte, 04.00 sıralarında güvenlik tedbiri için bu binaya girildiğinde, haklarında mahkemece yakalama kararı bulunan ve avukat olmayan iki örgüt mensubunun da aynı yerde olduğu tespit edilmiştir. Bu binaya görevliler geldiğinde, bütün ikazlara rağmen uzun süre içeridekiler kapıyı açmamış ve kapı zor kullanılarak açılmak suretiyle içeri girilmiştir. Halkın Hukuk Bürosu'nda ve aynı saatlerde diğer iki yerde yapılan aramalarda, yurt dışı ile gizlice haberleşmeyi sağlayan ve geride bilgi bırakmayan haberleşme düzenekleri bulunmuş, ayrıca sinyal kesici ve sinyal bulucu sistemler,  üst düzey devlet görevlileri ve aile fertleriyle ilgili istihbari bilgiler elde edilmiştir.''
 
 
25 bin kayıtlı avukattan azı hakkında soruşturma
 
 
Yazılı açıklamada, ''İstanbul Barosu'na kayıtlı 25 bin civarında avukat bulunmakta olup, izah edildiği gibi sadece az sayıda avukat hakkında soruşturma yapılmıştır'' ifadesi kullanılarak, soruşturmanın hiçbir şekilde avukatlık mesleğiyle ilgili olmadığı ve DHKP-C soruşturması olduğu vurgulandı. 
 
 
AA
 
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler