YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbul Barosu'ndan dava
İstanbul Barosu'ndan dava
24 Aralık 2013 20:49
İstanbul Barosu, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan ve basın mensuplarının, emniyet müdürlüklerine girişini yeniden düzenleyen genelgenin iptali ve yürütmenin durdurulması için idare mahkemesine dava açtı.

İstanbul Barosu'ndan yapılan açıklamada; basın mensuplarının emniyet müdürlüklerine girmesinin yasaklanmasına ilişkin, Emniyet Genel Müdürlüğü talimatının iptaliyle, yürütmesinin durdurulması istemiyle idari mahkemesine başvurulduğu belirtildi.

Dava dilekçesinde bu genelgenin, anayasal hak olan, "halkın bilgi edinme ve haber alma hakkı" ile "basının hür olduğu ve sansür edilemeyeceği" düzenlemelerine aykırı olduğu belirtilerek, Anayasa ile güvence altına alınmış temel hak ve hürriyetlerin idari işlemle kullanılamaz hale getirildiği kaydedildi.

Dilekçede, devletin basın özgürlüğünü ve halkın haber alma hakkını kısıtlamasının hukuka uygun düşmediği, tam aksine idarenin anayasal zorunluluk nedeniyle basın özgürlüğünü ve halkın haber alma hakkını sağlayacak tedbirleri alması gerektiği belirtildi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler