YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail'le gizli anlaşma yapıldı mı?
İsrail'le gizli anlaşma yapıldı mı?
26 Mart 2013 17:18
Taner Yıldız, İsrail'in Türkiye'den özür dilemesinin ardında enerji anlaşmalarının bulunduğu yönündeki iddialara cevap verdi. Taner, "Bu tamamen siyasi bir konudur. Ekonomik gerekçekleri bulunmamaktadır" dedi.

 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TBMM'de gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı. Bir gazeteci CHP'nin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu hakkında verdiği gensoruyu hatırlattı. Gensoruda Kuzey Irak ile enerji anlaşması yapıldığı ve bu anlaşmanın Anayasa'ya aykırı olduğu iddalarını soran gazeteciye Bakan Taner Yıldız şu cevabı verdi:
 
"AK Parti hükümetleri şuana kadar doğru yaptığı için güçlendi. Eğer siz yanlış yapıyorsanız zayıflarsanız. Biz özellikle bütün yaptığımız enerji sektörüyle alakalı, iletişimde, hareketlerde hep ülkemizin menfaatiyle ilgili konuştuk ve o şekilde uygulamaya koyduk. O açıdan geçtiğimiz 3-4 ay içerisinde CHP'nin yine Enerji Bakanlığı ile alakalı verdiği gensorunun sonuçsuz kalması, özellikle gensoruyu hazırlayan arkadaşlarımızı biraz daha hırçınlaştırdı. Ben böyle olduğunu görüyorum. Tabi ki doğru yapmaya borçlu olan yalnızca AK Parti hükümeti değildir. Muhalefetiyle, sivil toplum kuruluşlarıyla hep beraber bu doğruyu yakalıyor olabilmemiz lazım. Bu açıdan bizim her zaman açıklanabilecek konularımız vardır, her zaman yaptığımız işlerle alakalı izahatta bulunma imkanımız vardır. O açıdan Cuma günü gensoru ile alakalı konuda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olarak da Dışişleri Bakanlığı'ndan arkadaşlarımızla beraber o konuyu açıklarız."
 
"İsrail'in özür dilemesinin ekonomik gerekçeleri bulunmamaktadır"
 
Bakan Taner Yıldız, İsrail'in Türkiye'den özür dilemesinin altında enerji anlaşmalarının yattığı yönündeki iddialara da cevap verdi. "Tabi bunu söylemek haksızlık olur" diyen Bakan Taner Yıldız, "9 tane vatandaşımızın şehit edilmesiyle alakalı İsrail Devleti'nin, hükümetinin bir özrü söz konusudur. Bu tamamen siyasi bir konudur. Ekonomik gerekçekleri bulunmamaktadır. Şuanda bizim bu enerji projelerini konuşmamız için erken ve böyle bir gerekçe de bulunmuyor özürün arkasında. Tabi ki toplam resmin arasında bu tür yakıştırmalar olabilir ama biz bakarız, ileride değerlendiririz" diye konuştu.
 
Bakan Yıldız, Kuzey Irak'la enerji üzerine yapılan bir anlaşma olup olmadığı sorusu üzerine ise, "Özel sektörün yaptığı anlaşmalar var" cevabını verdi. Türkiye'nin Irak'ın toprak bütünlüğü noktasında kırmızı çizgileri bulunduğu, fakat böyle bir anlaşmanın buna zarar verip vermeyeceği yönündeki soruyu da cevaplayan Taner Yıldız, "Irak'ın devlet bütünlüğüne bizden daha fazla hassasiyet gösterecek herhangi bir komşu ve kardeş ülke yoktur" dedi. Başka bir gazetecinin ise "ABD'nin de bu konuda çekincileri var" diyerek Kuzey Irak'la yapılan anlaşmaları hatırlatması üzerine Bakan Yıldız şunları söyledi:
 
"Her ülkenin farklı görüşleri olabilir ama biz bütün bu yaptığımız çalışmalarda özel sektörün önceden de söylemiştim; belki yirmi defa tekrar ettim... Irak'taki yapılan projelerle ilgili özel sektörün tabi ki kayıtsız kalması söz konusu değildir. Bizim iki yıl öncesinden aldığımız, güneyinde aldığımız projeler var, doğusunda, batısında, kuzeyinde... Tabi ki çalışacağımız alanlar var. Bu açıdan farklı bir gerekçeye bunu giydirmek doğru olmaz."

  "Güney Kıbrıs Rum yöneyimi işin başından bu  tarafa doğru bir davranışta bulunmadı"
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Akdeniz'de İsrail ile Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin yaptığı anlaşmalar hatırlatılarak "İsrail'in Türkiye'den özür dilemesinin ardından Güney Kıbrıs Rum Yönetimi yanlızlaşır mı?" sorusu üzerine şu değerlendirmede bulundu:
 
"Güney Kıbrıs Rum Yönetimi işin başından bu tarafa doğru bir davranışta bulunmadı. Biliyorsunuz münhasır ekonomik saha tartışılabilir bir alandır. Akdeniz'e komşu ülkelerin meclislerinin onayıyla beraber yürürlüğe girecek bir konudur. Ve bu konuda geçen Mısır buna itiraz etti, bizler zaten itiraz ediyoruz. O konuda bir mutabakat söz konusu değil. Doğru olmayan bir işin doğru türevi olmaz. Yanlış başlanan bir işin sürekli yanlış türevi olur. O yüzden zamanla bunların biz düzeleceğine inanıyoruz."

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler