YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail kağıttan kaplan
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarıyla ilgili, 'İsrail, şu anda kartondan kaplan gibidir.' dedi.
İsrail kağıttan kaplan
17 Kasım 2012 / 15:59 Güncelleme: 17 Kasım 2012 / 16:04

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, İsrail'in Filistin'de hiçbir meşruiyeti, kuralı olmayan, ahlaksız bir savaş yürüttüğünü belirterek, ''İsrail, şu anda kartondan kaplan gibidir, İsrail'in tek çıkar yolu barış yapmaktır ve karşılarındaki insanlara saygılı davranmaktır'' dedi.

Üstün, İsrail'in Gazze'ye önceki gün başlattığı saldırıyı ibretle izlediklerini ifade ederek, İsrail'in ''kadın, çocuk, sivil'' demeden saldırdığını, insanların en temel hakkı olan yaşam hakkını yok ettiğini söyledi.

İsrail'in Gazze'yi adeta açık hava hapishanesine çevirdiğini anlatan Üstün, Filistinlilerin hiçbir ekonomik faaliyetine izin vermediğini, insanların tedavi ve seyahat özgürlüklerinin kısıtlandığını bildirdi.

''İsrail, hiçbir meşruiyeti, kuralı olmayan, ahlaksız bir savaş yürütüyor'' diyen Üstün, sözlerini şöyle sürdürdü:

''İsrail, Ortadoğu ve dünya üzerinde bir korku imparatorluğu kurmuş. Bu korku imparatorluğunun temel taşlarından birini Sayın Başbakanımız 'one minute' çıkışıyla aslında sarstı ama şimdi Ortadoğu'da 'Arap Baharı' dediğimiz gelişmelerle bu korku imparatorluğu tamamen sarsılmakta. Bu gelişmeler hem bölge halkının lehine hem de Filistin'de yaşayan Müslümanlar'ın lehine olmaktadır.

Artık Batı'nın ve İsrail'in her dediğini yapan, Mısır'da Hüsnü Mübarek yok veya sanki Filistin hakkını savunuyormuş gibi yapan Kaddafi ve Tunus'ta Binali yok. Artık sesleri halkının sesiyle birleşmiş liderler var. Dolayısıyla Suriye'de de bu rejim yıkılacak ve halkın desteklediği bir rejim gelecek, o zaman İsrail'in durumu çok daha kötüye gidecek.'' aa

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler