YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail büyükelçisi, Mengü ile bakın ne konuştu!
Büyükelçi Levy, CHP'li Mengü'ye yaptığı sürpriz ziyaretin sebebini açıkladı
İsrail büyükelçisi, Mengü ile bakın ne konuştu!
05 Haziran 2009 / 08:22 Güncelleme: 05 Haziran 2009 / 00:00

İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gabby Levy, CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü'ye yaptığı ziyaretin mayın konusuyla ilgili olmadığını açıkladı.


Levy, "Suçlamalar tamamen asılsız. Bir diplomat olarak, iç politikaya asla karışmamamız gerektiğini bilecek kadar tecrübeliyim ve bu yasa da elbette parlamentodaki partileri ilgilendiren bir konu." ifadelerini kullandı. "Ne İsrail Büyükelçiliği, ne de İsrail hükümetinin bu yasayla ilgisi bulunduğunu" belirten Levy, bu tartışmaya müdahil olmadıklarını ve olmayacaklarını vurguladı.


Mengü'yü ziyaretinin "çok basit ve masum" bir nedene dayandığını ileri süren Levy, şöyle devam etti: "19 Mayıs'ta Ankara Üniversitesi'nin düzenlediği bir konserde Mengü ile tanıştım. Beni Meclis'e davet etti. Ziyaretimin nedeni çok basit. Sayın Mengü, Manisa bölgesinden. Akhisar Belediye başkanından, orada bir Yahudi sinagogu bulunduğunu, Yahudi toplumunun yıllar önce bölgeyi terk ettiğini, binanın hâlâ durduğunu, ancak hasarlı olduğunu öğrenmiş. Sinagogu onarmak için, Akhisar Belediye başkanlığı, Türkiye ve İsrail hükümetleri ve Yahudi toplumunun çabalarının birleştirilebileceğine inanıyor. Ben de Sayın Mengü'ye, Akhisar'a gelmek ve belediye başkanıyla tanışmak istediğimi söyledim. Sadece bu konuları konuştuk. Mayın konusu hiç gündeme gelmedi."


AA


 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler