YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsrail ABD'nin isteğiyle özür diledi
İsrail ABD'nin isteğiyle özür diledi
25 Mart 2013 12:38
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, İsrail'in, ABD'nin isteğiyle Türkiye'den özür dilediğini ileri sürerek, ''Eğer bu işin tebrik edilecek bir yanı varsa, tebrik edilecek kişi olayın mimarı Başkan Obama'dır'' dedi.

 

Loğoğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, İsrail'in, Mavi Marmara saldırısıyla ilgili özür dilemesini ve tazminat ödeyeceğini bildirmesini, Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleşmesi açısından olumlu bulduklarını söyledi.

Ancak İsrail'in özrünün gecikmesi, zamanlaması, gerçekleşme biçimi ve koşullarının kendilerinde ciddi kaygılar uyandırdığını belirten Loğoğlu, ''Bu gelişme, bölgede yeni çatışmaların mı habercisidir yoksa barış ve istikrara hizmet edecek bir ortamın mı müjdecisidir '' dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, CHP'yi işaret ederek, ''İsrail özür diledi. Onlar da özür dileyecekler ama hala dilleri varmıyor'' ifadesini kullandığını kaydeden Loğoğlu, şunları söyledi:

''Sesimizin çıkmadığı doru değil. Görüşlerimizi medyada paylaştık ama yankı bulmadı. Sayın Davutoğlu, özür beklentisinde haklı. Çünkü Türk halkından ve Mavi Marmara'da hayatlarını kaybeden ailelerden özür dilenmesi gerekiyor. Ancak adres her zamanki gibi yine yanlıştır.

İsrail'in özrünün bir telefon konuşması sırasında sözlü olarak ifade edildiği anlaşılmaktadır. Yazılı hiçbir belge olmadan, ayak üstü bir telefon görüşmesiyle nasıl Davutoğlu'nun diplomasisinin zaferi sayılır, mesele nasıl kapanmış kabul edilir Bunu Davutoğlu'nun izah etmesi gerekir.

Gazze ablukasının yumuşatılmasını da zaferin bir parçası olarak takdim etmeye çalışan AKP, Gazze ablukasının uluslararası hukuka aykırı olmadığını ilan eden Palmer Raporu'nun ortak yazarı değil midir Palmer Raporu, AKP'nin en ciddi hizmetlerinden biridir.

İsrail özür dilemiştir çünkü ABD öyle istemiştir. İsrail özür dilemiştir çünkü İsrail'in çıkarları onu gerektirmiştir. Eğer bu işin tebrik edilecek bir yanı varsa, tebrik edilecek kişi olayın mimarı Başkan Obama'dır.

Türkiye ile İsrail yakınlaşması bölgede İran ve Suriye'ye karşı yeni bir cepheleşmenin adımı mıdır Yeni savaşların ön hazırlığı mıdır Türkiye'ye verilen sözler ve Türkiye'nin verdiği tavizler nelerdir İran'a bir ABD veya İsrail saldırısında AKP'nin tutumu ne olacaktır

Hedef, İsrail'e dost bir Kürt varlığı oluşturmaktır. AKP, Kuzey Irak'ın Türkiye'ye bağlanması düşüncesinin ve bir sonraki aşamada Türkiye topraklarının bir kısmını da içine alacak daha büyük bir Kürt devletinin öncüsü olduğunun farkında mıdır ''

''Hiçbir benzerlik yok''

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Loğoğlu, hükümetin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dile getirdiği ''akil adamlar'' kavramı ile CHP'nin bu konudaki önerisi arasında hiçbir benzerlik olmadığını söyledi.

Loğoğlu, ''Bizim TBMM'de kurulmasını önerdiğimiz, toplumsal mutabakat komisyonuna bağlı ve komisyonun belirleyeceği görev tanımına uygun görev yapacak akil insanlar grubudur. Bu öneri ile hükümetin öngördüğü farklı. Hükümete servis yapacak, hükümetin emrinde olacak bir gruptan bahsediliyor. Biz, Meclis'teki partilerin önereceği, belirleyeceği 12 kişilik bir grup olsun dedik'' diye konuştu.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler