21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,736
 • BIST95.050
 • Dolar4,7349
 • Euro5,4896
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2730
 • İstanbul31 °C
 • Ankara27 °C
 • İzmir27 °C
 • Konya26 °C
 • Adana29 °C
 • Antalya28 °C
 • Diyarbakır35 °C
 • Bursa27 °C
 • Kayseri24 °C
 • Kocaeli27 °C
 • Şanlıurfa36 °C
 • Gaziantep32 °C
 • İçel30 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"İsraf bize yasaklanmıştır"
"İsraf bize yasaklanmıştır"
05 Temmuz 2013 15:56
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, enerji verimliliği hakkında açıklamalarda bulundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Enerji Verimliliği Derneği tarafından düzenlenen Enerji Hanım Projesi'nin eğitim çalışmalarına katılmak amacıyla İzmir'e geldi.Balçova Termal Otel'de yapılan toplantıda Bakan Yıldız'a, AK Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay, AK Parti İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Özen Kızılırmak, AK Parti İzmir İl Milletvekili Mehmet Tekelioğlu ve çok sayıda partili katıldı.Enerji verimliliğini artırmak amacıyla başlatılan ve 21 ilde anlatılmak üzere yola çıkılan projenin 16'ıncı durağı İzmir oldu. Enerji Hanım Projesi kapsamında tiyatro sanatçısı Süeda Çil, tasarruf için yapılması gerekenleri İzmirlilere anlattı. Bakan Taner Yıldız, enerji tasarrufuyla Türkiye'nin yıllık 4 milyar TL'lik bir kazanç elde edeceğini belirterek, 21 ildeki proje çalışması bittikten sonra da pilot il olarak belirlenen Konya'dan başlatılmak üzere sanayide de enerji tasarrufu sağlamak için yola çıkacaklarını söyledi.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, sokak aydınlatmalarından beyaz ve elektronik eşya kullanımına kadar her alanda tasarrufu önemsediklerini belirterek, ev hanımlarından destek istedi.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Yıldız, "Ailenizin, işletmelerinizin çok parası olabilir ama bu tasarruf etmeyeceğiniz anlamına gelmez. İsraf bize yasaklanmış. Bizim gelirlerimizin çok olması, giderlerimizin çok olacağı anlamına gelmez" dedi.

Yıllık tasarruf hedefi 4 milyar TL olacak

Bakan Yıldız, bu çalışmanın gün geçtikçe meyvesini verdiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Çok soğuk kış günlerinde ya da yaz günlerinde enerjiye talebimiz artıyor. Türkiye'nin büyüme hızı komşu ülkelerin kendisi kadar son 2012 yılında büyüdü. Bir yıl içerisinde bu ülkeye bir ülke daha eklendi ve biz enerjimizi ithal ediyoruz. İthal ettiğimiz enerjinin büyük bölümünü doğalgaz, kömür, ham petrol olarak yapıyoruz. Gördük ki size çok fazla iş düşüyor. 'Ben ne yapabilirim?' derseniz çok şey yapabilirsiniz. Yalnızca evlerimizde 4 milyar TL civarında sizin için küçük bizim için büyük adımları atmış olacaksınız. 2023 yılı içerisinde Türkiye'ye koyduğu hedef var Başbakanımızın. O büyüyen ve gelişen Türkiye'nin inşaallah 4 milyar TL civarında her yıla düşen tasarrufuna yalnızca sizler ve beyaz eşyada ve her türlü elektrikli ev aletlerinde sağlamış olacaksınız. Bu kadar ithal ettiğimiz enerji kaynaklarından önemli tasarrufu sizler vesilesiyle sağlamış olacağız."

Sokak aydınlatmalarında yıllık 600 milyon TL tasarruf sağlanacak

Enerji Hanım Projesi ile sokak aydılatmalarının tasarruflu kullanımıyla bile yıllık 600 milyon TL tasarruf sağlanacağına dikkatleri çeken Taner Yıldız, temel amacın Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılığını ortadan kaldırmak ve enerji, rüzgar gibi yerli kaynakların kullamınını artırmak olduğunu kaydetti.

Bakan Yıldız, her 100 dolarlık GSMH oluşturmak için Türkiye'nin harcadığı enerjinin hâla yüksek olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Japonya ve Almanya bizden daha az enerji harcıyor. Sokak aydınlatmalarından 2023'e kadar 600 milyon TL civarında her yıla düşmek kaydıyla tasarruf yapacağız. Bu önemli bir rakam. 1,5 milyar TL tüm sokak aydınlatmalarına, güvenliğmizle alakalı verdiğimiz paranın önemli bir kısmını sağlamış olacağız. Evlerimizi yalıtacağız, motorlarımızı değiştireceğiz, yerli kaynaklarımızı kullanıp ithalata olan bağımlılığımızı azaltmış olacağız"

İsraf bize yasaklanmıştır

"Ailenizin, işletmelerinizin çok parası olabilir ama bu tasarruf etmeyeceğiniz anlamına gelmez. İsraf bize yasaklanmış. Bizim gelirlerimizin çok olması, giderlerimizin çok olacağı anlamına gelmez" diyen Yıldız, israfın geleneklerimizde yeri olmadığını vurguladı. Refah seviyemizin artmasının israf edeceğimiz anlamına gelmediğini anlatan Yıldız, sözlerini şöyle tamamladı: "O yüzden biz çocuklarımıza eğitimden başlayarak, okul öncesi eğitimde de bunlara dikkat edeceğiz. Bu eğitimi verecek olan sizlersiniz. Evin anneleri ve hanıfendilerdir. Katettiğimiz mesafe küçümsenemez. Siz katkılarınızla Türkiye'nin gelişimine ciddi değerler koyacaksınız. 21 il bittikten sonra Konya'da pilot çalışmayı başlatacağız ve sanayi ile ilgili enerji verimliliğini hep beraber yapacağız."

Konuşmaların ardından beyaz eşya çekilişi yapıldı. Kazanan şanslı kadınlara elektronik ev eşyaları hediye edildi.

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler