YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsmail Kahraman kimdir? Meclis Başkanı Adayı İsmail Kahraman detay
İsmail Kahraman kimdir? Meclis Başkanı Adayı İsmail Kahraman detay
22 Kasım 2015 18:54
TBMM'nin yeni Başkanı İsmail Kahraman kimdir? İsmail Kahraman kimdir, hakkında detaylı bilgiler burada!

İsmail Kahraman (1940, Rize, Türkiye), Türk Avukat, siyasetçi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Talebe Cemiyeti Başkanlığı, Milli Türk Talebe Birliği Genel Başkanlığı, Birlik Vakfı, Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı (TGTV) Kuruculuğu ve Mütevelli Heyeti Başkanlıkları, Özel Sektörde İdare Meclisi Başkanlıkları, Çalışma Bakanlığı Müşavirliği görevlerinde bulundu. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Kurucular Kurulu Üyesi ve Mütevelli Heyeti Başkanlığı yapmaktadır.Evli ve dört çocuk babasıdır.

Refah Partisi'nden XX. ve Fazilet Partisi'nden XXI. Dönem İstanbul Milletvekilli seçildi. 54. Türkiye Hükûmeti'nde Kültür Bakanlığı olarak görev aldı. Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri'nde Adalet ve Kalkınma Partisi'nden İstanbul 1. Bölge 1. sıra milletvekili adayı olarak XXVI. Dönem İstanbul Milletvekilliği oldu. 18 Kasım 2015 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Meclis Başkan adayı olarak açıklanmıştır.

Kahraman, Türkiye’de merkez sağ, milliyetçi, muhafazakâr siyasetin insan kaynağı sayılan Milli Türk Talebe Birliği’nin (MTTB) 11 Mart 1967 ile 19 Ağustos 1969 arasındaki 49’uncu döneminde başkanlık yapmıştı. Kahraman, bu dönemde milliyetçilik, mukaddesatçılık, muhafazakarlık ve İslamcılık akımlarını öne çıkardığı MTTB’yi ‘eylemci’ bir çizgiye getirdi.

Kahraman, o yıllarda “Türk gençleri, Batı’nın asi, baş belası olarak tavsif ettiği uzun saçlı erkekler, çıplak kızların taklitçiliğine özendirilerek uçuruma itilmektedir. Tüm kötülüklerin anası komünizm ve onun şakşakçısı solculuktur” görüşünü savunuyordu. MTTB, o dönemde komünizmle mücadelenin etkili örgütlerinden biriydi.

AYASOFYA’DA NAMAZ

MTTB’nin kayıtlarına göre Kahraman, 1 Nisan 1967’de Çağdaş Sovyetler Birliği resim heykel grafik sergisindeki Lenin büstünü kaldırmak için de büyük mücadele vermişti. Serginin önüne Rusça ‘Defol’ yazan bir siyah çelenk de bıraktıran Kahraman, sergiyi kapattırmakta başarılı olamamıştı.

1967’de Papa 4. Paul, Ayasofya’yı ziyareti sırasında diz çöküp dua etmişti. Turistler de Papa’ya eşlik edince, Kahraman öncülüğündeki MTTB bunu ‘Ayasofya’da ayin’ olarak yorumladı. Kahraman, bunun ‘Yaralayıcı’ olduğunu söylerken “Madem Papa dua ediyor, öyle ise ibadete açık” diyerek MTTB üyeleriyle birlikte Ayasofya’da toplu namaz kıldı.

DIŞARIDA KALDI

Refah Partisi’nin ardından kurulan Fazilet Partisi’nde ‘gelenekçi’ ve ‘yenilikçi’ bölünmesi yaşanırken Kahraman, yaş olarak ‘büyük abiler’ arasında anılsa da tercihini Necmettin Erbakan’dan değil, Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül gibi genç isimlerle birlikte ‘yenilikçi’ kanattan yana yaptı. Tayyip Erdoğan’ın ‘Yeniden Atılım Partisi’ adını vermek istediği partiye ‘Adalet ve Kalkınma Partisi’ adını da Kahraman’ın bulduğu, hatta partinin ilk toplantıları için evini açtığı rivayet edilir. Ancak ilginç bir şekilde Kahraman parti kurucuları arasında yer almadı. ‘Mason’ olarak gördüğü bir isim için ‘Ya o ya ben’ resti çektiği, o isim kalınca kendisinin ayrıldığı iddiası hâlâ yalanlanmadı.

Milli görüş ağırlığı

1 Kasım 2015 seçimleri, Kahraman için ‘dönüşü muhteşem oldu’ denilebilecek bir durum yarattı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın seçimlere girdiği İstanbul 1’inci bölgeden 1’inci sıra adayı oldu. Seçimden bir gün sonra Meclis Başkanı olacağı el altından sızdırıldı. Bugünden itibaren 1 numaralı koltukta Erdoğan, 2 numaralı koltukta Erdoğan’ın Milli Görüş hareketinden ağabeyi Kahraman oturmuş olacak. Rivayet odur ki yarın netleşmesi beklenen 64. AK Parti hükümetinde de ‘milli görüş’ ağırlığı olacak.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler