YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşler’den gurbetteki seçmenlere uyarı
İşler’den gurbetteki seçmenlere uyarı
30 Haziran 2014 16:40
Başbakan Yardımcısı İşler, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurtdışında oy kullanacak vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, 10 Ağustos’ta gerçekleştirilecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurtdışında oy kullanacak vatandaşlara uyarılarda bulundu. İşler, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın oylarını kullanabilmeleri için 54 ülkede, 103 ayrı temsilcilikte sandık kurulacağını bildirdi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları’ndan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, yurtdışında yaşayan vatandaşların cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanabilmelerine ilişkin alınan tedbirlerle ilgili açıklama yaptı. İşler, 18 Mayıs 2012 tarihli 6304 Sayılı "Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"un yurtdışındaki seçmenlerin, milletvekili genel seçimi, cumhurbaşkanı seçimi ve halkoylamasında bulundukları ülkelerde oy vermelerine imkan sağladığını hatırlattı.

Ağustos ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde cumhurbaşkanı ilk defa millet tarafından seçileceğini, yurtdışındaki vatandaşların da ilk defa bulundukları ülkelerde kurulacak sandıklarda oy verme hakkını kullanacaklarını dile getirdi.

“54 ülke 103 temsilcilik”

AK Parti hükümetinin yurtdışında yaşayan vatandaşlara sağladığı bu demokratik hakkın yerine getirilmesi için büyükelçilik ve konsolosluklarda gereken bütün tedbirler alındığını belirten İşler, “Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın cumhurbaşkanı seçiminde oylarını kullanabilmeleri için 54 ülkede ve 103 ayrı temsilcilikte sandık kurulacaktır. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızı cumhurbaşkanlığı seçimlerinde demokratik haklarını kullanmak için sandık başına gitmeye davet ediyorum” dedi.

Yurtdışında yaşayan vatandaşların bulundukları ülkelerde oy kullanabilmeleri için öncelikle Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıt yaptırmaları gerektiğini belirten İşler, şunları kaydetti:
“Yurtdışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olup olmadığınızı, kayıtlı iseniz hangi temsilcilik bölgesinde kayıtlı olduğunuzu www.ysk.gov.tr adresinin ‘Yurt Dışı Seçmen Sorgulama’ bölümünden sorgulayabilirsiniz. Yurtdışı Seçmen Kütüğü’nde kaydı bulunmayan veya adres kaydı bulunduğu halde güncel olmayan vatandaşlarımızın 2 Temmuz 2014,Türkiye saati ile 17.00’a kadar adres beyanında bulunmaları gerekmektedir.”
Yurtdışı Seçmen Kütüğü’nün 2-9 Temmuz tarihleri arasında Yüksek Seçim Kurulu’nun internet sitesinde ilan edileceğini bildiren İşler, yurtdışındaki vatandaşların, 9 TemmuzTürkiye saatiyle saat 17.00’ye kadar YSK’nın internet sitesinden seçmen kütüğünde kayıtlarının bulunup bulunmadığını kontrol etmeleri, şayet kayıtları bulunmuyorsa itiraz etmeleri gerektiğine dikkat çekti.

Oy kullanma süresinin 1 günden fazla olduğu ülkelerde (Almanya, Fransa gibi) oy kullanacak olan vatandaşların YSK’nın internet sitesinden oy kullanacakları gün ve saat ile ilgili randevu almaları gerektiğini ifaden eden İşler, “21-25 Temmuz tarihleri arasında oy kullanmak için randevu alınabilecektir. 21 Temmuz 2014 tarihinde Türkiye saatiyle 08.00 ile 25 Temmuz 2014 tarihinde Türkiye saatiyle 17.00 arasında randevu almayı unutmayınız. YSK’nın internet sitesine girerek randevu almayan seçmenlerin oy kullanacakları tarih YSK tarafından otomatik olarak belirlenecek ve 26 Temmuz tarihinde ilan edilecektir” dedi.

Emrullah İşler, oy kullanma süresinin 1 gün olduğu ülkelerde ise seçmenlerin randevu almasına gerek olmadığını vurguladı. İşler, bu ülkelerde oy kullanacak seçmenlerin oy kullanacakları saat aralığı ve sandık numarasının Yüksek Seçim Kurulu tarafından otomatik belirleneceğini, seçmenlerin hangi saat aralığında ve sandıkta oy kullanacağını 26 Temmuz 2014 tarihinden itibaren www.ysk.gov.tr internet adresinden öğrenebileceğini kaydetti.

“Belirlenen oy verme gününde ve saatinde oyunuzu kullanmanız zorunluluktur. Belirlenen oy verme gününde ve saatinde oyunu kullanamayan seçmenlerin, sadece gümrük kapılarında kurulan sandıklarda oylarını verebilecekleri YSK tarafından karara bağlandı” diyen İşler, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Yurtdışında bulunan vatandaşlarımızın gümrük kapılarında oy kullanmalarına yönelik uygulama devam edecektir. Cumhurbaşkanlığı seçiminin birinci turu için 26 Temmuz-10 Ağustos tarihleri arasında gümrük kapılarında oy kullanmaları mümkün olacaktır. Bu tarihlerde Türkiye’de bulunan yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlarımız sadece yurda girişi ve çıkışı sırasında değil, oy verme süresince giriş ve çıkış yapmadan gümrük kapılarında oyunu kullanabilecektir.

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız bulundukları ülkelerde cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu için genel olarak 31 Temmuz-3 Ağustos 2014 tarihleri arasında oy kullanabilecektir. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalması halinde ise 17-20 Ağustos 2014 tarihlerinde oylarını kullanabileceklerdir. Yurtdışında oy kullanılacak gün sayıları ülkelere göre farklı belirlendiği için bu tarihlerin büyükelçilik ve konsolosluklar aracılığıyla öğrenilmesi gerekmektedir.

Yurtdışındaki seçmenler büyükelçilik ve konsolosluk binalarında oylarını kullanabileceği gibi kiralanan stadyum, spor salonu veya fuar merkezlerinde oy kullanabileceklerdir. Örneğin Berlin’de ‘Olimpiyat Stadı’nda, Hannover, Essen ve Köln’de ise fuar merkezinde oy kullanılabilecektir. Vatandaşlarımızın büyükelçilik veya konsolosluklardan nerede oy kullanılacağına ilişkin bilgi almaları gerekmektedir.

Yurtdışında oy kullanma sırasında seçmenlerin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı veya pasaportundan birini ibraz etmesi yeterli olacaktır
Yurtdışında kurulacak sandıkların başında sandık başkanı ve sandık görevlisinin yanı sıra üç siyasi partinin birer temsilcisi de yer alacaktır. Sandıklarda kullanılan oylar zarflar açılmadan mühürlü torbalara konularak büyükelçilik ve konsolosluklardaki güvenli odalarda saklanacak,THY uçaklarıyla ve ‘diplomatik kurye’ ile Türkiye’ye ulaştırılacaktır.

Oyların kullanılması, mühürlenmesi, saklanması ve Türkiye’ye getirilmesi aşamasında siyasi parti temsilcileri bulunacaktır. 10 Ağustos günü yurtdışından gelen oylar, yurtiçinde kullanılan oylarla aynı saate açılarak, Ankara’da Yurtdışı İlçe Seçim Kurulu’nda sayımı yapılacaktır.”

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler