YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşler: 'Seçimler 5 yıla çıkabilir'
İşler: 'Seçimler 5 yıla çıkabilir'
03 Temmuz 2014 20:27
Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, katıldığı bir televizyon programında genel seçimlerin 5 yılda bir yapılmasına yönelik karar alınabileceğini açıkladı.

360-TV’de soruları cevaplandıran İşler, AK Parti’deki 3 dönem kuralının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan sonrasında kalkmayacağının mesajını verdi. İşler, “Tayyip Erdoğan’dan sonra AK Parti’de 3 dönem yasağı kalkar mı ?” sorusu üzerine, “Hayır, o konuda kararımızı net bir şekilde verdik.

O konunun tekrar gündeme geleceğini düşünmüyorum. Sayın Başbakanımız bu konudaki kararlığını açıklamış oldu. MKYK ve MYK’da alınan kararlar deklare edildi. AK Parti ilke partisidir. Şu geldi bu gitti diye ilkelerden taviz verelim diye düşünüleceğini zannetmiyorum. Ortak akıl neticesinde bu karar verildi.

Sayın Başbakanımız ilke adamıdır. Recep Tayyip Erdoğan’ı Recep Tayyip Erdoğan yapan vermiş olduğu sözde durmasıdır. 3 dönem kuralından taviz verilmeyeceğini net bir şekilde ortaya koydu. AK Parti’de bu ilkeler ilelebet gidecektir. Bu tazelenmedir, yenilenmedir, mekanik yorgunluktan kurtulmaktır. AK Parti, siyaseti meslek haline getirenleri saf dışı bırakarak siyaset sahnesinde yer aldı, aynı hataya düşmememiz lazım” diye konuştu.

“5 yıla çıkabilir”

AK Parti’de 3 dönem yasağı kuralı getirildiğinde seçim süresinin 5 yıl olduğuna dikkat çeken İşler, “Maalesef 2007 yılında muhalefet partilerinin ısrarı üzerine genel seçmelerin 5 yıldan 4 yıla indirilmesine yönelik değişiklik yaptık. Sayın Başbakanımız da bunun yanlış olduğunu söyledi. Uzlaşı adına yaptık. Önümüzdeki aylarda genel seçimlerin belediye seçimleri ve cumhurbaşkanlığı seçimleri gibi 5 yılda bir yapılması kararı parlamentoda alınabilir” dedi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler