YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşler: Hamas bir direniş örgütü
İşler: Hamas bir direniş örgütü
23 Temmuz 2014 16:16
Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, 'Batı dünyası ve uluslararası camia İsrail’e bu şekilde destek vermeye devam ederse, onlar da öldürmeye devam edecekler' dedi.

Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Zonguldak’a gelen Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Vali Ali Kaban ve AK Parti İl Başkanlığını ziyaret etti. Cumhurbaşkanlığı seçimine değinen İşler, “Çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu’nun kabul görmediğini herkes görmekte” dedi. İşler, “Bu seçim yeni Türkiye ile eski Türkiye taraftarları arasında geçiyor bildiğiniz gibi. Bazıları hala eski Türkiye özlemi ile yanıp tutuşuyorlar.

Statükodan yana tavır koyuyorlar. Eski Türkiye’yi devam ettirebilecek aday aranyışlarına girdiler. Çatı adayı altında kimsenin tanımadığı bilmediği bir kişiyi kamuoyuna ve parti tabanına ve teşkilatlarına dayattılar. Ununda kabul görmediğini şu anda herkes görmekte. İnşallah güzel bir seçim olacak ve bu cumhurbaşkanlığı seçimini sakin huzurlu bir ortamda geçiyor olması da ayrıca bizleri mutlu ediyor. Rabbim ülkemiz açısından hayırlısını nasip etsin” diye konuştu.

“Hamas bir direniş örgütü”

İsrail’in Fislistin’e yönelik saldırıları hakkında da bir açıklama yapan İşler Hamas’ın bu saldırılara roketlerle karşılık verme çabasında olduğunu ifade ederek, "Bildiğiniz gibi İsrail Filistin topraklarını işgal ediyor. İsrail’in saldırıları başladıktan sonra da Hamas roketlerle buna karşılık verme çabasında. Hamas bir direniş örgütü biliyorsunuz. Ayrıca Hamas siyasi bir kanat oluşturarak 2006 yılında seçimlere de girdi biliyorsunuz. O seçimlerde başarıyla da çıktı. O gün onların seçimlere girmesine izin verenler. Seçimlerde başarısız olacakları düşüncesi ile izin vermişlerdi. Başarılı olduktan sonra onlara tekrar terörist muamelesi yaparak terörist nitelemesi ile onlara karşı bir ambargoya kalktılar. Yaşanan sıkıntılar da o günden bu güne devam ediyor. İsrail’in yapmış olduğu saldırılar ortada.

Netanyahu'nun açıklamaları var. Biz sivilleri korumak için mücadele ediyoruz diyor. Sivilleri korumak için bebekleri kundakta mı öldürmek gerekiyor. Sokakta sahilde oyun oynayan çocukları mı öldürmek gerekiyor. İnsanların başına evleri mi yıkmak gerekiyor. Bunlar sivil değil mi. Netanyahu sadece sivil derken İsrail’deki sivilleri mi kastediyor. Dolayısıyla böyle bir çarpık anlayış söz konusu. Bir yerde bu saldırıları karşılık vermeye çalışan bir takım Filistinli ve Hamaslılar var ve bunlar terörist şeklinde adlandırılıyor. Ve böyle bir mücadele ediliyor diye 600’ü aşkın sivil, insan ölüyor. Ölenlerin birçoğu sivil çatışmaya giren insanlar değil. Gazetelerde hepimiz görüyoruz. Kundaktaki bebekler var. Dolayısıyla orada bir insanlık trajedisi yaşanıyor. Birleşmiş Milletler Sekreteri’de Hamas’ı suçluyor. Batı dünyası ve uluslar arası camia İsrail’e bu şekilde destek vermeye devam ederse, onlar da öldürmeye devam edecekler" şeklinde konuştu.

“Çözüm sürecini başarıyla sonuçlandırmamız lazım”

Bir gazetecinin “Ceylanpınar’da 3 askerin şehit olması çözüm sürecini etkiler mi?” soruna ise İşler, “Bu olay üzücü bir olay. Ben orada şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Bu saldırıyı da kınıyorum. Bu tür provokasyonlar çözüm sürecini inşallah etkilemeyecek. Bu çözüm sürecini başarıyla sonuçlandırmamız lazım. Bu ülkede 30 yıl kan aktı, çatışmalar oldu aksi takdirde bir 30 yıl daha bu kanın akmasına müsaade etmeyiz etmeyeceğiz. Bu tür provokasyonlara da gelmeyeceğiz. Tabiî ki bizler ülkemizi sınırlarımızı korumakla görevliyiz. O konuda ki tedbirlerimizi güvenlik güçlerimiz alıyorlar. Alacaktırlar. Bu saldırılar bizi üzüntü vermektedir. Orada vefat eden kardeşlerimiz şehit olmuşlardır. Böyle mübarek bir günde ailelerine de başsağlığı diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun” cevabını verdi.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler