YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İslam'la terör özdeşleştirilmeye çalışılıyor
İslam'la terör özdeşleştirilmeye çalışılıyor
19 Mart 2013 07:16
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, günümüz dünyasında İslam'la terörün özdeşleştirilmeye çalışıldığını ifade etti.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, günümüz dünyasında İslam'la terörün özdeşleştirilmeye çalışıldığını ifade ederek, "Halbuki İslam barış demektir, esenlik demektir. Maalesef İslam adına yapılan yanlışlar tüm dünyada Müslümanları sıkıntıya sokmakta, İslam karşıtı bir kısım cereyanların gelişmesine de kaynaklık etmektedir" dedi.

Çiçek, çeşitli temas ve ziyaretler için geldiği Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'de, Zagreb Camisi'ni ziyaret etti. Çiçek, Hırvatistan'ın 1987 yılında tek camisi olarak inşa edilen Zagreb Camisi ziyareti esnasında, buradaki Müslüman topluluğu ile ilgili Hırvatistan Müftüsü Aziz Hasanoviç'ten bilgi aldı.

TBMM Başkanı Çiçek, Müftü Hasanoviç ile yaptığı ve Türkiye'nin Zagreb Büykelçisi Burak Özügergin, AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Kemal Şerbetçioğlu, AK Parti Konya Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu, CHP Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Toptaş, MHP Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan'ın da katıldığı görüşmede, Türkiye ve Hırvatistan'ın yakın işbirliği içinde olan iki ülke olduğunu söyledi.

Türkiye ile Hırvatistan arasındaki ilişkilerin tarihi bir derinliği bulunduğunu ifade eden Çiçek, "Onun için bu iki ülke arasındaki ilişkiler ne kadar gelişirse hem iki ülkenin yararınadır hem de ortak paylaştığımız coğrafyanın yararınadır" dedi.

Hırvatistan'da yaşayan yaklaşık 60 bin Müslüman'ın iki ülke arasındaki ilişkilerde önemli bir faktör olduğunu belirten Çiçek, devletten devlete sürdürülen ilişkilere paralel, iki ülke halklarının birbirine yakınlaşması açısından Hırvatistan'da Müslüman nüfusun varlığının önemli olduğunu vurguladı. Çiçek, "Ziyaret ettiğimiz tüm ülkelerdeki Müslüman topluluklara, toplumlara, cemaatlere bizim tavsiyemiz şudur; Bulundukları ülkenin hem yasaları ile hem toplumları ile bütünleşerek kendi varlıklarını korumalarıdır" diye konuştu.
    
"Müslümanlar'ın en önemli sorunu"
    
Demokratik haklar ve özgürlükler çağında yaşadığımızı ifade eden Çiçek, "Elbette çağımız demokrasi ve haklar özgürlükleri çağıdır. Dolayısıyla her inanç grubunun sahip olduğu, sahip olması gereken hakları var, özgürlükleri var. Onları bu çerçevede korumaları, özgürce yaşamaları, kendi dini değerlerini koruyup geliştirmeleri günümüz dünyasında önemli" dedi.

Dini eğitim veren ve Zagreb Camisi kapsamında faaliyet gösteren İslam Lisesi'nin verdiği eğitim önemine, bu konudaki işbirliği ve desteğe işaret eden Çiçek, şöyle konuştu:

"Bu işbirliği şu bakımdan da önemlidir. Maalesef günümüz dünyasında İslam'la terör özdeşleştirilmeye çalışılmaktadır. Halbuki İslam barış demektir, esenlik demektir. Maalesef İslam adına yapılan yanlışlar tüm dünyada Müslümanları sıkıntıya sokmakta, İslam karşıtı bir kısım cereyanların gelişmesine de kaynaklık etmektedir. Onun için de sizinle işbirliği yapmamız bu manada da önem arz ediyor. Günümüz dünyasında Müslümanlar'ın en önemli sorunu İslam'ın doğru anlaşılamamasıdır. İslam'ı kaynağından bilinmediği birçok yerde Müslüman denince akla 'kan döken, masum insanları katleden, terörle özdeşleşmiş bir toplum, bir anlayış' akla geliyor. Bu da İslam'a ve Müslümanlar'a büyük sıkıntı çıkartıyor. Sizin buradaki çalışmalarınız bu anlayışların önlenmesi açısından da önemlidir."
    
"Türkiye İslam'ın en iyi resmini yansıtmakta"
    
Hırvatistan Müftüsü Aziz Hasanoviç de Türkiye'nin, İslam'ın yaşanmasıyla birlikte hem ekonomik hem siyasi gelişimin sağlanabileceğinin en iyi örneği olduğunu söyledi. Hasanoviç, "Türkiye İslam'ın en iyi resmini yansıtmakta" dedi.

Hırvatistan'daki Müslümanların durumu hakkında bilgi veren Hasanoviç, buradaki Müslüman toplumun Hırvatistan devleti çerçevesinde uyguladığı sistemin bütün Avrupa'daki Müslüman azınlıklar için örnek olabileceğini kaydetti. Hasanoviç, "Bu model, Müslüman ülkelerde yaşayan Hristiyan azınlıklar için de iyi bir örnek olabilir" dedi.
    
Türkoloji öğrencileriyle dizi sohbeti
    
TBMM Başkanı Çiçek ve beraberindeki heyet, Zagreb Camisi ziyaretinin ardından Zagreb Üniversitesi'ne geçti. Burada yaklaşık 70 öğrencinin okuduğu Türkoloji Bölümü'ndeki öğrencilerle bir araya gelen Çiçek, kendisine büyük ilgi gösteren öğrencilerle bir süre sohbet etti.

Çiçek, öğrencilerle yaptığı sohbet esnasında, birçoğunun Türk dizilerini de izlediğini anlatması üzerine, bunun özellikle dilin geliştirilmesi açısından önemli olduğunu, ancak bu dizilerin belgesel filmlerin özelliklerini taşımadığını ve senaryolar yazan kişilerin kaleme aldığı gibi anlatılan olayları içerdiğine dikkati çekti.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek'le sohbetlerinde Türkçe öğrenme gerekçelerini de dile getiren öğrenciler, Türkiye'ye büyük ilgi duyduklarını, özellikle İstanbul'u sık sık ziyaret ettiklerini anlattı.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler