YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İslam düşmanı PKK 32 camide ezanları susturdu!
PKK’nın saldırıları nedeniyle Doğu'da birçok cami ve mescitte ibadet yapılamıyor. Diyarbakır, Sur, Mardin, Nusaybin ile Dargeçit ve Cizre'de 32 camide ezanlar sustu.
İslam düşmanı PKK 32 camide ezanları susturdu!
27 Ocak 2016 / 08:25 Güncelleme: 27 Ocak 2016 / 12:27

Kadınları, çocukları katleden, okul, yurt, dershane, Kur'an kursu, hastane bombalayan, cami yakan insanlık düşmanı PKK, vatandaşların ibadet özgürlüğünü de engelliyor.

foto-367.jpg

Terör olaylarından dolayı, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde üçü tarihi olmak üzere 32 cami ile 13 mescit kapandı. Camilerin kapalı olduğu ilçelerin başında Sur, Nusaybin ve Dargeçit yer alıyor.

DİYANET RAPOR HAZIRLADI

Diyanet İşleri Başkanlığı terör sebebiyle şu anda ibadet yapılamayan camilerle ilgili kapsamlı bir rapor hazırlandı.Rapora göre, bölgede iki ilde 32 cami ile 13 mescitte ibadet yapılamıyor. Güneydoğu Anadolu'da ise 9 ilden 7'sinde kapalı cami yok. Diyarbakır'ın Sur İlçesi'nde 22 cami kapalı. Kapalı camiler arasında 3 caminin ise tarihi olduğu kayıtlara geçti.

Anadolu'nun en eski camilerinden Ulu Camii, kentin ilk Osmanlı eseri olan Fatih Paşa (Kurşunlu) Camii, Osmanlı döneminde Diyarbakır Valilerinin ikincisi olan Hüsrev Paşa tarafından yaptırılan Hüsrev Paşa Camii, Akkoyunlu eseri olan ve minaresi 15. Yüzyıldan kalma taşla örtülen Nebi Camii, Diyarbakır'da mezar yerleri kesin olarak bilinen 30 sahabenin 27'sinin kabrinin bulunduğu Hz. Süleyman Camii kapalı olan camiler arasında bulunuyor.

TERÖR MARDİN'DE 10 CAMİYİ VURDU

Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde 6 ve Dargeçit İlçesi'nde 4 cami kapalı. Öte yandan Doğu Anadolu'da 14 ilde kapalı cami olmadığı rapora yansıdı.

 

YENİ ŞAFAK

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler