YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"İşine gelmeyenin boğazına ot tıkarsan, demokrasiden söz edilmez"
"İşine gelmeyenin boğazına ot tıkarsan, demokrasiden söz edilmez"
"İşine gelmeyenin boğazına ot tıkarsan, demokrasiden söz edilmez"
22 Şubat 2009 / 17:23 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, yaklaşık 40 gün kalan yerel seçimler için ilk açık hava programını Adana'da yaptı. Anamuhalefet lideri Baykal, İstasyon Meydanı'ndaki mitingde partililerin karşısına internetten toplama olduğu iddia edilen Deniz Feneri davası dosyasıyla çıktı. Akdeniz ve Güneydoğu illerindeki örgütlerin taşıma partililerle destek verdiği mitinge ilgi, beklenenden az oldu.


Baykal, konuşmasında 22 Temmuz 2007 seçimleri öncesinde kullandığı söylemi yineledi. Başbakan Tayip Erdoğan'a yüklenen CHP lideri, elindeki dosyayı sallayarak "Çukurovalı sende akıl yok mu, vicdan yok mu? Bu gidişe nasıl hâlâ evet dersin?" diye sordu. Başbakan'ın meydanlarda arkasından konuştuğunu savunan Baykal, "Çık karşıma, niye kaçıyorsun? TV'de tartışalım." diye seslendi.


Anamuhalefet lideri, yaklaşık 40 gün kalan yerel seçimler için ilk mitingini Adana'da yaptı. Akdeniz ve Güneydoğu illerindeki örgütlerin destek verdiği mitinge ilgi, beklenenden az oldu. Baykal, konuşmasında 22 Temmuz 2007 seçimleri öncesinde kullandığı söylemi tekrarladı. Meydanda bulunanlara yönelttiği "Halinizden memnun musunuz?" sorusuna aldığı "Hayır" cevabı sonrasında sözlerine başlayan Baykal, geceleri kimsenin gözüne uyku girmediğini savundu. İşsizlik rakamlarına değinirken, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) rakamlarını 'makyajlı, pudralı rakamlar' olarak niteledi. Baykal, Tunceli'de vatandaşa dağıtılan beyaz eşya yardımını da 'hovardalık' olarak yorumladı.


Deniz Baykal, konuşmasında uzun uzun Deniz Feneri davasını anlattı. Geçen hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki Grup Konuşması'nda elinde salladığı ancak Alman makamlarının 'gerçek değil' açıklamasında bulunduğu dosyayı miting meydanına da getirdi. Hükümetin bir türlü Türkiye'ye getiremediği dosyayı CHP'nin getirdiğini ileri süren Baykal, "Al sana dosya..." dedi.


Yine Ergenekon'u savundu


Baykal, konuşmasında Ergenekon terör örgütünü de savundu. Baykal, "Ergenekon'un kasası diye birini aldılar, adam cezaevinde öldü. Şimdi de sendikacı Sayın Mustafa Özbek'i almışlar içeri, kasa diye..." ifadelerini kullandı. Dokunulmazlık konusuna temas eden CHP lideri, Erdoğan'ın yolsuzluk iddialarıyla ilgili mahkemeye gitmeleri çağrısına "Hadi o zaman ikimiz de dokunulmazlığımızı kaldıralım" diye karşılık verdi.


Baykal, Doğan Grubu'na verilen vergi cezasını da sert bir dille eleştirdi. CHP lideri, şöyle devam etti: "Deniz Feneri olayını gören medyaya zulüm niteliğinde mali yükümlülük getirdiler. Türkiye'nin vergi rekortmenine, 'vergi kaçırıyorsun' diye vergi cezası kesmişler. İşine gelmeyenin boğazına ot tıkarsan, demokrasiden söz edilebilir mi? Türkiye korku toplumuna dönüşüyor. Demokrasi yozlaşıyor, toplum yozlaşıyor."


Deniz Baykal, Başbakan'ın "Meydana çık" çağrısına ise şöyle cevap verdi: "Geldik işte meydana, meydanın hasındayız. Ben 30 yıldır meydanlardayım. Şimdi ben de ona diyorum ki 'gel televizyonlarda bir güzel tartışalım'. Arkamdan konuşmayı bırak, yüzüme konuş. Niye kaçıyorsun? Demokrasi kaçağı Başbakan..."


Yıllar sonra Sevigen'siz miting


Baykal, yerel seçim sürecindeki miting yarışına Başbakan Erdoğan'ın 12-0 gerisinde başladı. Baykal, Adana'da vatandaşlara seslenirken, Erdoğan aynı saatlerde Diyarbakır'da partisinin 12. açık hava toplantısında konuşuyordu.


Baykal, yıllar sonra ilk kez Mehmet Sevigen'siz bir miting yaptı. Baykal'ın sağ kolu olan Sevigen, parti mitinglerinin de sunucusuydu. Her mitingde Baykal'dan önce kürsüye çıkıyor ve CHP liderini överek kalabalığı coşturuyordu. Önceki gün partideki görevlerinden istifa edince, dünkü mitinge katılmadı.


CHP'nin daha önce ilan ettiği Adana Büyükşehir Belediye başkan adayını değiştirmesi, partinin ildeki mitingini de olumsuz etkiledi.


22 Temmuz 2007 seçimleri öncesinde Baykal'ın konuşmasından önce Edip Akbayram, Onur Akın gibi sanatçılar konser veriyordu. Bu yöntem terk edildi.


Baykal, alana partisinin yeni seçim otobüsüyle geldi. Platforma çıkışı sırasında izdiham yaşandı. Konuşmasına başlarken, boynuna Adanaspor ve Adanademirspor'un atkılarını astı.


Mitingde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Emniyet'e ait helikopter sürekli miting alanının üzerinde turlarken, çevredeki tüm binaların çatılarında keskin nişancılar görev yaptı.


Baykal konuşma yaptığı sırada, çevredeki camilerden ikindi ezanı okundu. CHP lideri, alandaki gürültü nedeniyle ezanı duymadı ve konuşmasına devam etti.


Zaman

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler