YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İran Cumuhurbaşkanı, çalışma ziyareti için Türkiye
İran Cumuhurbaşkanı, çalışma ziyareti için Türkiye
İran Cumuhurbaşkanı, çalışma ziyareti için Türkiye
14 Ağustos 2008 / 14:06 Güncelleme: 14 Ağustos 2008 / 00:00

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın İstanbul ziyareti nedeniyle İstanbul polisi alarma geçirildi. Polisin mobese araçları Atatürk Havalimanı’nda bekledi.


Ahmedinejad'ın kullanacağı yol güzergâhı ve Atatürk Havalimanı’na gelen tüm yollar trafiğe kapatıldı. Polis helikopteri güvenlik nedeniyle devriye uçuşları yaptı.


Havalimanı ve çevresinde olağanüstü güvenlik önlemleri alınırken, yüksek binalara keskin nişancı özel harekât timleri yerleştirildi. Havalimanı’nda bomba arama köpekleriyle sürekli arama yapıldı. Havalimanı gelen ve havalimanından çıkan yolcuların yürüyerek ulaşmaya çalıştıkları görüldü.


ÇIRAĞAN SARAYI'NDA CUMHURBAŞKANI GÜL KARŞILADI


Özel uçakla saat 13.25'te Atatürk Havalimanı'na gelen ve Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ile İstanbul Valisi Muammer Güler tarafından resmi törenle karşılanan Ahmedinejad, bir süre dinlenmek amacıyla Devlet Konukevi'ne geçti. Konuk Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'a, İran'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda görevli personelin çocukları oldukları belirtilen Süha İrani ve Zeher Fallimina tarafından çiçek sunuldu.


Ahmedinejad İstanbul'a gelmeden önce ellerindeki kağıttan söyleyeceklerini ezberledikleri görülen Süha İrani “Sayın Cumhurbaşkanımız, güzel şehir İstanbul'a hoşgeldiniz”, Zeher Fallimina da “Şaban ayında bizi mutlu ettiniz. Allah size kolaylık versin” dedi.


Basın mensuplarının kısa bir süre görüntü almasına izin verilen Devlet Konukevi'nde bir süre dinlenen Ahmedinejad, daha sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından karşılanacağı Çırağan Sarayı'na ulaşmak üzere Atatürk Havalimanı'ndan konvoy eşliğinde ayrıldı.


CUMHURBAŞKANI GÜL İLE GÖRÜŞME


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çalışma ziyareti için İstanbul'a gelen İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ı Çırağan Sarayı'nda karşılayacak.


Gül ve Ahmedinejad'ın baş başa görüşmelerinin ardından heyetler arası görüşmelere geçilecek. Anlaşma imza töreni ve gerçekleştirilecek ortak basın toplantısından sonra Cumhurbaşkanı Gül tarafından konuk cumhurbaşkanı onuruna akşam yemeği verilecek.


YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ


İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın İstanbul'a gelişi nedeniyle Atatürk Havalimanı ile çevresinde geniş çaplı güvenlik önlemleri alındı. Havalimanı ve çevresindeki bazı binaların çatılarına keskin nişancı polisler yerleştirilirken, uçuş yapan 2 helikopter de önlemlere yardımcı oldu.


Bu arada, Atatürk Havalimanı'nı çıkışında Ahmedinejad'ın konvoyunun kullanacağı yol güzergahı, hareketten yaklaşık yarım saat önce diğer araçlara kapatıldı. Oluşan yoğun trafik nedeniyle uçaklarına yetişemeyen bazı vatandaşlar, bu duruma tepki gösterdiler.


Öte yandan, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın ziyareti nedeniyle İstanbul genelinde de yoğun önlemler alındı. Özellikle Ahmedinejad'ın kullanacağı yollar ve bağlantıların diğer vatandaşlara kapatılması nedeniyle trafikte aşırı derecede sıkışıklık yaşandı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler