25 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın189,011
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,1387
 • İstanbul21 °C
 • Ankara18 °C
 • İzmir23 °C
 • Konya18 °C
 • Adana24 °C
 • Antalya23 °C
 • Diyarbakır23 °C
 • Bursa20 °C
 • Kayseri16 °C
 • Kocaeli16 °C
 • Şanlıurfa25 °C
 • Gaziantep21 °C
 • İçel25 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İntikam peşinde değiliz
BBP Genel Başkan Mustafa Destici, merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği helikopter kazasıyla ilgili, 'Biz kan davası veya intikam peşinde değiliz.' dedi.
İntikam peşinde değiliz
21 Şubat 2012 / 19:37 Güncelleme: 21 Şubat 2012 / 19:39

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasını içeren yasa teklifiyle ilgili, ''Eğitimde yapılan bu değişikliği önemsiyoruz ve destekliyoruz ve bunun da bir an önce gerçekleşmesini arzu ediyoruz'' dedi.

Destici, partisinin Sivas il teşkilatında düzenlediği basın toplantısında, ülke gündeminin yoğun olduğunu söyledi. Bir an önce bu ülkenin terör belasından kurtulmasını istediklerini ifade eden Destici, ''Ve bu esas ana gündem maddesini, başta iktidar olmak üzere tüm siyasi partilerimizin ve ülkenin birinci gündem maddesi haline getirilmesini istiyoruz. İki yeni sivil demokratik anayasanın mutlaka yapılmasını istiyoruz'' diye konuştu.

Bu milletin artık sivil, demokratik bir anayasayı hak ettiğini bildiren Destici, ''Onun için bu milletin hak ettiği bu anayasayı yapmamakta artık direnemezsiniz, mutlaka bu yeni sivil, demokratik anayasa bu meclis dönemi içerisinde yapılmak zorundadır. Biz bunun Büyük Birlik Partisi olarak takipçisi olacağız'' ifadelerini kullandı.

Gündemde konuşulan önemli ve önemsedikleri konulardan birinin yeni eğitim sistemiyle ilgili öngörülen değişiklikler olduğunu ifade eden Destici, şöyle konuştu:

''Biz bunu en son Sayın Başbakan'la görüştüğümüzde de dile getirmiştik, 'eğitim sistemimizin Türkiye'nin ihtiyaçlarını karşılamadığını, milli şuura sahip, milli ahlaka sahip, milli terbiyeye sahip nesiller yetiştirmekte zorlandığımızı, bir milletin ayakta kalabilmesi için, bir devletin var olabilmesi için, ekonomik kalkınmışlığı, teknolojiyi yakalaması, bütün bunlar mutlaka olması gereken şeylerdir. Ama toplum milli ve manevi değerlerinden koparsa siz bunu ayakta tutamazsınız' dedik. Dolayısıyla da bu anlamda yeni eğitim sistemini önemsiyoruz, destekliyoruz.''

Sistemle getirilmesi planlanan değişikliklere de değinen Destici, ''Biz eğitimde yapılan bu değişikliği önemsiyoruz ve destekliyoruz ve bunun da bir an önce gerçekleşmesini arzu ediyoruz'' dedi.

28 Şubat ve 27 Nisan konusunda da değerlendirmelerde bulunan Destici, bunlarla ilgili hukuki sürecin bir an önce başlatılması gerektiğini savunarak, ''Türk demokrasi tarihi adına milli iradenin ayaklar altına alındığı, yok sayıldığı, hukukun çiğnendiği 28 Şubat'ı asla unutmamalıyız, biz unutmadık, milletimiz de asla bunu unutmamalı'' diye konuştu.

Suriye konusunun da Türk milleti açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Destici, ''Suriye'deki rejim bizim hiçbir dönemde tasvip ettiğimiz bir rejim değildir. Bir an önce gitmesini istediğimiz bir rejimdir'' ifadelerini kullandı.


-Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği helikopter kazası-


Destici, bir basın mensubunun Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği helikopter kazasıyla ilgili soruşturmada gelinen son noktayı sorması üzerine,  ''Biz bütün süreçlerin aydınlatılmasını istiyoruz. Yani Türkiye'deki hiçbir süreç karanlıkta kalsın istemiyoruz. Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu, liderimiz ve arkadaşlarımızın sürecini bu kadar ısrarlı takip etmemizin sebebi sürecin aydınlatılmasıdır. Biz kan davası veya intikam peşinde değiliz. Biz sürecin aydınlatılmasını istiyoruz'' dedi

Sürece zarar vermeden, dosyadaki gizlilik kararını da ihlal etmedikleri noktada birtakım bilgileri kamuoyuyla paylaştıklarını söyleyen Destici, ''Hiçbir soruyu cevapsız bırakmadan, hiçbir şüpheyi ortadan kaldırmadan biz bu dosyayı kapattırmayız, bize her sorunun cevabını verecekler, her şüpheyi de giderecekler'' diye konuştu.


-BBP hakkında kapatılma davası açılacağı iddiası-


Destici, basında yer alan, ''Muhsin Yazıcıoğlu helikopter kazasında hayatını kaybetmeseydi BBP hakkında kapatılma davası açılacağı'' yönündeki iddialarla ilgili soru üzerine de şunları kaydetti:

''O konuyla ilgili biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde bu gündeme geldi. Şahsen o dönemde ben partinin teşkilat başkanıydım, böyle bir hadiseden bir bilgim olmadı. Sayın genel başkan da benimle böyle bir konuyu paylaşmadı. Ama başta o dönemdeki meclis danışmanı olan arkadaşımızla, Bayram Yılmaz'la, yine o dönemde kendi danışmanlığını yürüten Ahmet Türk beyle bu konuyu paylaştığını arkadaşlarımız, kendileri daha sonra, o benim pazar günkü basın açıklamasından sonra görüştüm, arkadaşlarımız bana bunu söylediler. Yani biz Kur'an kurslarıyla, işte bu yaş sınırının kaldırılmasıyla ilgili 18 Şubat'ta; ki Muhsin Başkanın en son verdiği kanun teklifiydi meclise; bu kanun teklifinden sonra böyle bir kapatma sürecinin başladığını, sayın genel başkanın bundan bilgisi olduğunu, bunu da arkadaşlarımızla görüştüğünü bana ifade ettiler. Benim şahsımın bundan bir bilgisi yoktu ama o arkadaşlarımızla görüştüğünde kendilerine bunu aktarmış, arkadaşlarımızın ifadesi bu. Tabii Büyük Birlik Partisi, Muhsin Yazıcıoğlu hiçbir dönemde bırakın partisinin kapatılmasını, milleti için, ülkesi için inandığı değerler adına siyaseten bunun bedeli ne olursa olsun; ki bunu defalarca ifade etmiştir; karşılamaya hazır olan, buna hazır olan bir liderdir. Büyük Birlik Partisi camiası böyle bir camia. Yani Büyük Birlik Partisi'ni kapatarak siz bu fikri, bu misyonu yok edemezsiniz. Daha önceki parti kapatılmalarında da bu görüldü. Biz teröre ve şiddete bulaşmadığı sürece hiçbir partinin kapatılmasını istemiyoruz.''

Kur'an kurslarıyla ilgili yaş sınırın zaten yanlış bir uygulama olduğunu ifade eden Destici, ''Adaletsiz bir uygulamaydı. Bu milletin milli değerlerine yapılmış bir saldırıydı açıkçası. Yani istiyorlar ki bu milletin çocukları milli değerlerine sahip yetişmesin, manevi değerlerine sahip yetişmesin, çünkü neden milli ve manevi olan insan memleketini sever, vatanını sever, devleti için, milleti için çalışır ve bu ülkeyi de kimse o zaman bölemez, parçalayamaz ve yıkamaz. Amaçlanan bu'' diye konuştu.

Destici, Sivas Valisi Ali Kolat ve Belediye Başkanı Doğan Ürgüp'ü de makamında ziyaret etti. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler