YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'İntihar ederim' diyen Evren'e kötü haber
İşte Referandumdan çıkan sonuç
'İntihar ederim' diyen Evren'e kötü haber
22 Temmuz 2009 / 21:26 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Baykal'ın 12 Eylül'ü düzenleyenlerin yargılanması için verdiği teklife 'refarandum yapılsın halk isterse, intihar ederim' diye tepki gösteren diyen Evren'e kötü haber.   


Darbecileri koruyan Anayasa'nın geçici 15. Maddesinin yürürlükten kaldırılmasına ilişkin girişimlerin ardından; "Eğer halk ‘evet' der, geçici 15. maddeyi kaldırırsa, o zaman hiç yargılamaya da gerek yok, ben intihar ederim!”" diyen Kenen Evren'e kötü haber. 17 ilde yapılan 1560 kişinin katıldığı anketten Kenan Evren'in yargılanması yönünde sonuç çıktı.


CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın Anayasa'nın geçici 15. maddesinin kaldırılması ve 12 Eylül'ü gerçekleştiren Kenan Evren ile hayattaki diğer komutanların yargılanması için yaptığı öneriye halktan da destek geldi.


GENAR araştırma şirketinin 2009’un ikinci çeyreğini ele alan "Türkiye, Siyaset ve Toplum" başlıklı araştırmanın sonuçları yayınlandı.


17 ilde toplam 1560 kişi ile yüz yüze görüşülerek yapılan araştırmada katılımcılara geçtiğimiz günlerin tartışmalı konusu olan darbecilerin yargılanması konusu da soruldu.


"TÜRK TOPLUMU DARBEYE VE DARBECİLERE KARŞI"


Vatandaşlar,  “Sizce 12 Eylül 1980 darbesini gerçekleştiren Kenan Evren ve kurmayları yargılanmalı mı, yargılanmamalı mı?” şeklindeki soruya yüzde 61,1 oranında evet cevabı verirken, yüzde 39’u Evren’in yargılanmasına karşı çıktı.


Ankette ayrıca 28 Şubat post modern darbesini düzenleyenlerin yargılanıp yargılanması gerektiği de soruldu. Toplumun yüzde 66.4’ü, 28 Şubat 1997’de darbe yapmayı planlayanların yargılanmasını istedi. Araştırma şirketi ise bu sonuçları, “Artık ülkemizde Türk toplumu darbeye geçit vermeyecek demektir.” şeklinde değerlendirdi.(Haber 7 )

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler