YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İnternetteki gizli ses kayıtlarını yorumladı
İnternetteki gizli ses kayıtlarını yorumladı
İnternetteki gizli ses kayıtlarını yorumladı
10 Mart 2008 / 18:28 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Bakanlar Kurulu sonrası konuşan Cemil Çiçek, Tansel Çölaşan'a gönderme yaptı, internetteki gizli ses kayıtlarını yorumladı. Çiçek Kürdistan sözüne yüzünü buruşturdu mu?Başbakan Erdoğan'ın başkanlığında saat 11.15'te toplanan Bakanlar Kurulu sona erdi. Bakanlar Kurulu toplantısı 4 saat 45 dakika sürdü.


Toplantı sonrası Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek açıklama yaptı. Çiçek'in toplantı ile ilgili yaptığı açıklamalar şöyle: "AB'ye uyum konusunda pek çok mevzuatı değiştirdik. AB'ye uyum konusunda yapılan çalışmalarla ilgili Milli Gelirle ilgili güncellemelerin nelere göre yapılacağı konusu görüşüldü. Milli gelir hesaplaması AB'ye uym için değiştirilmiştir. İkinci olarak Sayın Başbakan'ın İzmir'a yaptığı ziyaret sırasında gündeme gelen serbest bölge konusu... Serbest bölge konusunun yeni baştan ele alınması için çalışma başlatılmıştır. Yasal düzenleme gerekiyorsa yasal düzenleme yapılacaktır. Üçüncü konu Türkiye'nin ağırladığı önemli isimler olmuştur. Bunlardan biri KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat olmuştur. Kıbrıs sorunun çözümü için girişimler bir kez daha gözden geçirilmiştir. 2008'de Kıbrıs konusu bir kez daha dünya gündemine gelecektir.


Bunun akabinde Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani 5 bakanıyla birlikte Sayın Cumhurbaşkanının davetlisi olarak ülkemize bir ziyarette bulunmuştur. Irak bizim komşumuz ancak epey sorunlu bir komşumuzdur. Bu sorunun çözümü konusunda ikili görüşmeler yapılmıştır. Terör konusu en önemli gündem maddesi olmuştur. Terör uluslaraarası ilişkileri zehirleyen bir yılandır. Terör konusu Türkiye Irak ilişkilerini engelleyen önemli bir unsurdur. Ancak diğere taraftan Irak'a yatırımlar da sürdürülmeye çalışılmaktadır. Irak'a daha çok yatırım yapmayı planlıyoruz. Talabani'nin ziyareti yeni bir işbirliğinin ilk adımıdır.


Türkiye'den bir heyetin Irak'a gidip gitmeyeceği konusunda sorulan soruya Çiçek, yapılan toplantılarda bu tür bir konunun gündeme gelmediğini söyledi.


Çiçek, 301'inci madde ile ilgili bugün toplantıda gündeme gelmediğini ifade etti..


Çiçek, bugün bazı gazetelere yansıyan Danıştay başsavcısı Tansel Çölaşan'ın 27 Mayıs ve rahmetli Menderes ile ilgili açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsan şeklindeki soruya şöyle cevap verdi: "Bu açıklama yapıldı mı yapmadı mı bilmiyorum, ama hukuk adamlarının hukukun dışında gelişen olayları tasvip etmesi, onu tasvip eder bir tavır içinde olması bence çok doğru olmaz. Hele yargı mensuplarıysa bunlar kamuoyuna yapılan açıklamalar kurumlarla ilgili tartışmaları da getirir. Yargı devletin en önemli eklerinden bir tanesidir, mümkün olduğu kadar tartışma dışı bırakılması lazım, hepimizin yargıya saygı göstermesi lazım. Eğer bu türlü beyanlar var ise kurumları tartışmaya açar çok doğru olmaz. Kim bu ülkede ne çözüm arayacaksa hukukun içinde aramalıdır. Kaldı ki bu ülkede 27 Mayıs'ın hâlâ tasvipkârı kaldı mı bilmiyorum. Üç tane devlet adımını asarak bu ülke ne elde etmiştir? Ona da oturup iyi bakmak gerekir. Bence eski bir adalet bakanı olarak yargı mensupları keşke konuşmasalar diyorum. Batı da bir başsavcının bir mahkeme başkanının konuşmasına şahit olan var mı onu bilmiyorum. Onun için bunlar kurumları da yıpratıyor. Hele böyle dikenli ve toplumda büyük yaralar açmış bir konuysa buna hepimizin dikkat etmesi gerekir. Hukuk adamları konuşacaklarsa emekli olduktan sonra konuşurlar bu kadar fikir özgürlüğü var 301'e girmez o."


Son günlerde internette yer alan ses kayıtları ile ilgili soruya da cevap veren Çiçek, "Önemli iddialar kendileriyle ilgili gündeme gelmişse bununla ilgili bir açıklama yapılmalıdır. Bizimle ilgili bir haber çıktıysa biz doğrudur veya yanlıştır diyoruz. Onlarında bir şeyler demesi lazım. Bu açıklamaları yaptılarsa ve doğruysa da içeriği bu kez suç teşkil etmektedir. Bu kez de yetkililerin devreye girmesi gerekir. Ayrıca yasa dışı dinleme yapmak da suçtur. Bunun da ayrıca araştırılması gerekir."


Kürdistan ifadesinden yüzünün ekşidiği yönündeki yorumları da değerlendiren Çiçek, "yüz ifadelerimizin okunduğuna da ilk kez şahit oluyoruz. Bunlar daha çok yorumla ortaya atılan şeylerdir. Bunların hiç biri doğru değildir. Biz bir devlet görevi yapıyoruz. Bir ülkenin devlet başkanını en iyi şekilde ağırlamak bizlerin sorumluluğumuz ve misafirperverliğimizin gereğidir.


Siz hiç keçinin kuyruğuna bakarak hava tahmini yapmaya kalmayın hava açıktır dersiniz farklı çıkar." şeklinde sözlerini tamamladı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler