YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"İnsanlık tarihinin yüz karasıdır"
"İnsanlık tarihinin yüz karasıdır"
28 Temmuz 2014 08:55
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, bayram namazını Gölbaşı'ndaki Prof. Dr. Ali Yücel Uyarel Camisi'nde kıldı. Namazdan sonra vatandaşlarla bayramlaşan Çiçek, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Afganistan, Pakistan, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da birçok İslam coğrafyasında kan döküldüğünü belirterek, "Son zamanlarda İsrail'in yaptığı kanlı katliamlar da var. İnsanlık tarihinin yüz karasıdır. Ümit ederiz bunlardan gerekli dersi İslam alemi olarak çıkarırız, kardeşliğimizi, birliğimizi ve beraberliğimizi kuvvetlendiririz" dedi.

Çiçek, milletin ve İslam aleminin bayramını kutladığını, herkesin huzur içinde bir bayram geçirmesini temenni ettiğini belirterek, özellikle yolculuk yapan vatandaşları trafik kurallarına uymaları konusunda uyardı.

"İslam dünyasının İslam tarihinin en kanlı dönemini yaşadığını" ifade eden Çiçek, şunları kaydetti:

"Birinci kanlı dönem Kerbela'dır, ikincisi Moğol istilasıdır. üçüncü olarak da birkaç seneden beri Afganistan, Pakistan, Ortadoğu'dan Kuzey Afrika'ya varıncaya kadar nerede İslam coğrafyası varsa kan dökülmeye devam etmektedir. Halbuki bizim dinimiz barış dinidir, esenlik dinidir. Terörle ilgisi yok, kan ve kinle ilgisi yoktur. Çünkü kardeşlik dinidir. Ama maalesef tüm bu özelliklerine rağmen, İslam dünyası büyük acılar içerisinde.

Bunlara son zamanlarda İsrail'in yaptığı kanlı katliamlar var. İnsanlık tarihinin yüz karasıdır. Bayram demeden, ramazan demeden, çoluk çocuk, kadın, yaşlı demeden insanlar öldürülmeye devam ediliyor. Böyle bir ortamda bayramı kutlamaya çalışıyoruz. Ümit ederiz, bunlardan gerekli dersi İslam alemi olarak çıkarırız, kardeşliğimizi, birliğimizi ve beraberliğimizi kuvvetlendiririz."

Çiçek, bayramın sadece üç gün devam etmemesi gerektiğini dile getirerek, "Bayram sebebiyle elde ettiğimiz kazanımları, emin olun bir yıl teneffüs edebilsek, bir yıl bu ülkede bayram havasını kalıcı kılabilsek, bugün şikayet ettiğimiz birçok sorunları da geride bırakırız. Temennim odur. Milletimizin tekrar bayramını tebrik ediyorum" diye konuştu.

Ağustos ayında yapılacak cumhurbaşkanı seçimlerine ilişkin de "hayırlı olur" temennisinde bulunan Çiçek, "İşin en kolay kısmı seçimdir. Bu iş ne zaman millete gitse, millet en doğru kararı verir, birada da doğru bir karar verecektir. Ülkemiz için hayırlı olsun" dedi.

Açıklamaların ardından Çiçek, evine yürüyerek gitti.

TBMM Başkanı Çiçek'in yanı sıra Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve Kırıkkale Milletvekili Oğuz Kağan Köksal da bayram namazını Prof. Dr. Ali Yücel Uyarel Camisinde kıldı.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler